Eğitim Sitesi

Dosya Yükle

Ticaret Ve Yönetim Meslek Elemanı Hakkında Bilgi

MESLEK: Ticaret Ve Yönetim Meslek Elemanı

Ticaret Ve Yönetim Meslek Elemanı

TANIM

 

İşletmelerde pazarlama, satış, finans yönetimi ve muhasebe alanlarında görev alan kişidir.

 

GÖREVLER

 

Ticaret ve yönetim meslek elemanı;

 

▪ Çalıştığı işyerinde ürünlerin tanıtımı ve satışı için projeler geliştirilmesinde işletmeciye yardımcı olur.

▪ İşlerin verimli bir şekilde yönetilmesini sağlar,

▪ Ticaret uygulamaları, finansal pazarlar, kanun, tüzük ve yönetmelikleri takip ederek bilgilerini güncel tutar.

▪ Her an değişebilen rekabet şartlarında işletmelerin zarar görmemesi için alandaki gelişmeleri çalıştığı kurum/kuruluşa aktarır.

 

KULLANILAN ALET VE MALZEMELER

 

Her türlü büro makinesi ve malzemeleri (Bilgisayar, hesap makinesi v.b.)

 

MESLEĞİN GEREKTİRDİĞİ ÖZELLİKLER

 

Ticaret ve yönetim meslek elemanı olmak isteyenlerin;

 

▪ Sosyal bilimlere özellikle ekonomi, ticaret ve büro işlerine ilgi duyan,

▪ Girişimci,

▪ Düşüncelerini söz ve yazı ile etkin olarak aktarabilen, ifade edebilen,

▪ İnsan ilişkilerinde başarılı, işbirliğine açık, ikna yeteneği olan,

▪ Kendini geliştirmeye istekli ve coşkulu,

▪ Yaratıcı

kimseler olmaları gerekmektedir.

 

ÇALIŞMA ORTAMI VE KOŞULLARI

 

Ticaret ve yönetim meslek elemanları genellikle kapalı ve temiz, büro ortamında, masa başında çalışırlar. Zaman zaman iş takibi için seyahat etmeleri gerekebilir. Diğer çalışanlarla ve müşterilerle iletişim halindedirler.

 

MESLEK EĞİTİMİ

 

MESLEK EĞİTİMİNİN VERİLDİĞİ YERLER

 

Meslek eğitimi, aşağıdaki meslek yüksekokullarının "Ticaret ve Yönetim" bölümünde verilmekte iken, bu bölüm adının "İşletme Yönetimi" olarak değişmesi nedeniyle, "Ticaret ve Yönetim" adıyla artık öğrenci alınmamaktadır. Bu nedenle D- Meslek Eğitimi bölümünde bulunan bilgiler "Ticaret ve Yönetim" bölümü eğitiminin verildiği zamandaki araştırılan bilgileri kapsamaktadır.

 

Mesleğin eğitimi,

-Süleyman Demirel Üniversitesi(İsparta) Senirkent M.Y.O,

-Sakarya Üniversitesi Pamukova Meslek Yüksekokulu,

-Bilkent Üniversitesi Bilgisayar Teknolojisi ve Büro Yönetimi Meslek Yüksek Okulu ,

"Ticaret ve Yönetim" önlisans programında verilmektedir.

 

ÖN EĞİTİMDE BAŞARILI OLUNMASI GEREKEN DERSLER

 

Türkçe,

Matematik,

Sosyal bilimler.

 

MESLEK EĞİTİMİNE GİRİŞ KOŞULLARI

 

Meslek Liselerinin; A-Grubu (Ticaret Lisesi Fen), Bankacılık, Borsa Hizmetleri, Deniz ve Liman İşletme, Dış Ticaret, Emlak Komisyonculuğu, Genel Hizmetler (Demiryolu), İşletme, İşletmecilik (Demiryolu), Muhasebe, Muhasebe ve Finansman, Pazarlama, Pazarlama ve Perakende, Satış Yönetimi ve Reklamcılık, Sigortacılık, Sigortacılık ve Risk Yönetimi, Tesis İşletmeciliği, Ticaret, Bilgisayarlı Muhasebe bölümü mezunları ve Ticaret Liselerini kol ayrımı olmadığı dönemde bitirenler Ticaret ve Yönetim ön lisans programına sınavsız geçiş için başvurabilirler. Gereken koşullara sahip oldukları takdirde yerleştirilebilirler

Meslek liselerinin sınavsız geçiş için belirlenen bölümleri dışındaki bölümlerden ya da genel liselerden mezun olanlar/olacaklar ise sınavsız yerleştirme sonunda açık kontenjan kalırsa ek yerleştirme ile bu programa yerleştirilebileceklerdir. Bunun için bu kişilerin ÖSYM Başkanlığınca yapılan Öğrenci Seçme Sınavına (ÖSS) girmeleri ve yeterli "Eşit Ağırlıklı -1(EA-1)" puanı almaları gerekir.

 

MESLEK EĞİTİMİ

 

EĞİTİMİN SÜRESİ VE İÇERİĞİ

 

Mesleğin eğitim süresi 1 yıl hazırlık olmak üzere toplam 3 yıldır. İngilizce düzeyi iyi olanlar yapılacak sınavda başarılı olmaları halinde hazırlık programını atlayabilirler.

 

Eğitim süresince; İşletmeye Giriş, Mikroekonomi, İşletme Matematiği, Bilgisayar, İngilizce, Türkçe, Pazarlamanın Temel İlkeleri, İstatistik, Genel Muhasebe, Makroekonomi, Örgütsel Davranış, Pazarlama Yönetimi, İşletmede Sayısal Yöntemler, Yönetim Muhasebesi Üretim Yönetimi, İnsan Kaynakları Yönetimi, İş Yaşamının Hukuksal Çerçevesi ve Finansal Analiz dersleri ile seçmeli ders olarak İnkılâp Tarihi gibi dersleri alırlar. Ayrıca ikinci sınıfta büyük kuruluşlara örgütsel yapıları hakkında bilgi edinilmek amacıyla yapılan teknik geziler derslerin önemli bir parçasıdır.

 

Öğrenciler birinci sınıf ile ikinci sınıf arasında yaz döneminde iş yaşamı ile tanışma, iş yönetimi, satış ve pazarlama alanlarında staj yaparlar. Staj 45 iş günüdür.

 

EĞİTİM SONUNDA ALINAN BELGE-DİPLOMA VE UNVAN

 

Eğitimini başarı ile tamamlayanlar önlisans diploması ve "Ticaret ve Yönetim Meslek Elemanı" unvanı alırlar.

 

ÇALIŞMA ALANLARI VE İŞ BULMA OLANAKLARI

 

Bölüm mezunları, büyük çoğunluğu sanayi sektöründen hizmet sektörüne kadar geniş bir yelpaze içindeki çeşitli kuruluşlarda görev yapmaktadır. Bilkent Üniversitesinin mezunlarını izleme sonuçlarına göre mezunların %27'si Bankacılık ve Finans, %18'i hizmet sektörü, %13' ü Halkla İlişkiler, %13 kendi işini kurmuş, % 8' i insan kaynakları, diğerleri de çeşitli alanlarda çalışmaktadırlar.

 

Bu bölüm mezunlarının çalışma alanlarının geniş olması nedeniyle işsizlik gözlenmemektedir. Ancak, yabancı dil ve bilgisayar bilgisine göre iş bulma olanakları değişmektedir.

 

EĞİTİM SÜRESİNCE VE EĞİTİM SONRASI KAZANÇ

 

EĞİTİM SÜRESİNCE

 

Öğrenciler eğitimleri süresince Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu Genel Müdürlüğünce verilen öğrenci kredisinden yararlanabilirler.

 

EĞİTİM SONRASI

 

Özel sektörde ücretler anlaşmalara göre belirlenmektedir. Genellikle asgari ücretin 2-3 katı civarında ücret almaktadırlar. Deneyimi olanlarda bu rakam çok daha fazla olabilmektedir.

Kendi işini kuranların ise gelirleri değişmektedir.

 

MESLEKTE İLERLEME

 

ÖSYM tarafından yapılan Dikey Geçiş Sınavıyla aşağıdaki lisans programlarına geçiş yapabilmektedirler. Bunlar; Bankacılık, Bankacılık ve Finans, Bankacılık ve Finansman, İşletme Bilgi Yönetimi, İşletme Enformatiği, İşletme-Ekonomi, Lojistik Yönetimi, Pazarlama Öğretmenliği, Sigortacılık, İşletme, Sigortacılık ve Risk Yönetimi, Pazarlama, Sermaye Piyasası, Uluslararası Finans, Uluslararası Ticaret, Uluslararası İşletme, Uluslararası İşletmecilik, Uluslararası Ticaret ve İşletmecilik Uluslararası Ticaret ve Finansman lisans programlarıdır.

Açık Öğretim Fakültesi İşletme Bölümü ile City University of New York İşletme Bölümü'nün 3.sınıfına sınavsız geçiş yapabilirler.

Çalıştıkları işyerlerinde yöneticilik kademelerinde yükselebilirler.

Kendi işyerini kuranlar bu sektörde başarılı olabilmektedirler.

 

BENZER MESLEKLER

 

Uluslararası Ticaret Ve Yönetim Meslek Elemanı,

Dış Ticaret Meslek Elemanı

Pazarlama Meslek Elemanı

 

EK BİLGİLER

 

Bilkent Üniversitesinde eğitim ücrete tabidir.

Birinci sınıfın sonunda yüksek not ortalamasına sahip olan öğrenciler, bir sonraki yılın eğitim ücretine karşılık Başarı Bursu kazanabilirler.

 

YARARLANILAN BİLGİ KAYNAKLARI

 

▪ Meslek elemanları,

▪ Bilkent Üniversitesi Bilgisayar Teknolojisi ve Yönetimi Büro Yönetimi Meslek Yüksek Okulu "Ticaret ve Yönetim" Öğretim Üyeleri,

▪ ÖSYS (Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sistemi) Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzu-2008,

▪ ÖSYM Üniversiteler Yükseköğretim Programları ve Meslekler Rehberi-2003,

▪ ÖSYM ÖSYS Sınav Kılavuzu 2010,

▪ Meslek Yüksekokulları ile Açıköğretim Önlisans Programları Mezunlarının Lisans Öğrenimine Dikey Geçiş Sınavı 2010 Kılavuzu,

▪ Meslek Danışma Komisyonu (MEDAK) üyesi kuruluşlar.

 

DAHA AYRINTILI BİLGİ İÇİN BAŞVURULABİLECEK YERLER

 

▪ İlgili eğitim kurumları,

▪ Türkiye İş Kurumu web sayfası www.iskur.gov.tr

▪ Ulusal Meslek Bilgi Sistemi http://mbs.meb.gov.tr/

▪ Türkiye İş Kurumu Meslek Bilgi Merkezleri

Ekleyen :dersimiz.com     Okunma :1453 kez

tags ticaret ve yönetim meslek elemanı meslekler meslek bilgileri meslekler hakkında açıklamalar en güzel meslekler bilinen meslekler meslekler ansiklopedisi Türk meslekler sözlüğü meslek araştırmaları bilgi bankası hakkında bilgiler meslek sözlüğü sevilen meslekler meslek özellikleri mesleklerin görevleri meslek aletleri meslekler için gerekli özellikler mesleklerin çalışma ortamı ve koşulları iş bulma olanakları

Ticaret Ve Yönetim Meslek Elemanı ile ilgili doğru güncel bilgiler

MESLEKLER BİLGİ BANKASI ANASAYFA