Eğitim Sitesi

Dosya Yükle

Restorasyon Ve Konservasyon Teknikeri Hakkında Bilgi

MESLEK: Restorasyon Ve Konservasyon Teknikeri

Restorasyon Ve Konservasyon Teknikeri

RESTORASYON VE KONSERVASYON TEKNİKERİ

 

Taşınır ve taşınmaz sanat eserlerinin ve kültür ürünlerinin korunması, bakımı ve onarımı için gerekli çalışmaları yapan kişidir.

 

GÖREVLER

 

▪ Onarılacak ve yenilenecek eserin fiziksel ve kimyasal yapısını, üretim teknolojisini inceler, bozulma nedenlerini araştırır,

▪ Toprak altından çıkarılan eserlerin bozulmadan korunması için gereken fiziksel ve kimyasal işlemleri uygular,

▪ Değişen doğa koşulları ve kullanım hataları yüzünden bozulan sanayi eserlerinin (özellikle alçı ve kalem işlemeciliği ile yapılmış olanların) değişim analizlerini yapar ve bunları onarır,

▪ Bakımını ve onarımını yaptığı sanat eserlerinin daha sonra çevre etkilerinden zarar görmemesi için gereken koruyucu işlemleri uygular,

▪ Buluntuların, koruma yöntemlerine göre, depolanmasını ve sergilenmesini sağlar,

▪ Yapılan çalışmaların raporlarını yazar.

 

KULLANILAN ARAÇ, GEREÇ VE EKİPMAN

 

▪ Plastik ve meşin eldivenler , toz maskeleri , koruyucu gözlükler,

▪ Çalışma şekillerine göre değişen nitelikte alet ve donanımlar (stereo mikroskop, dişçi matkabı ve uçları, ışıklı büyüteçler, titreşim kapları, ultrasenik titreşim aletleri, tuz ve ph ölçen aletler, alçı kalıpları, şekillendirme aletleri, bisturi ve değişik şekildeki uçlar),

▪ Mala, çekiç, duvarcı gönyesi, metre vb.

 

MESLEĞİN GEREKTİRDİĞİ ÖZELLİKLER

 

Restorasyon ve Konservasyon (Restoratör-Konservatör) Teknikeri olmak isteyenlerin;

▪ Şekiller arasındaki ilişkileri görebilen,

▪ Ayrıntıları algılayabilen,

▪ Görme keskinliğine sahip,

▪ Göz ve ellerini eşgüdümle, el ve parmaklarını ustalıkla kullanabilen,

▪ Güzel sanatlara ilgili ve bu alanda yetenekli,

▪ Arkeoloji ve sanat tarihine meraklı olan,

▪ Dikkatli ve sabırlı

kimseler olmaları gerekir.

 

ÇALIŞMA ORTAMI VE KOŞULLARI

 

Restorasyon ve Konservasyon (Restoratör-Konservatör) Teknikeri zaman zaman müze ve laboratuar gibi kapalı alanlarda zaman zaman da açık havada çalışırlar. Birinci derecede madde ile ilgilidirler. Kullandıkları kimyasal maddelerden dolayı bulundukları ortam kokulu ve tozludur

 

MESLEK EĞİTİMİ

MESLEK EĞİTİMİNİN VERİLDİĞİ YERLER

 

Meslek eğitimi, meslek yüksekokullarının " "Restorasyon ve Konservasyon" ile "Restorasyon" bölümünde verilmekte iken, bu bölüm adının "Mimari Restorasyon " olarak değişmesi nedeniyle, " Restorasyon ve Konservasyon " adıyla artık öğrenci alınmamaktadır. Bu nedenle D- Meslek Eğitimi bölümünde bulunan bilgiler "Restorasyon ve Konservasyon" bölümü eğitiminin verildiği zamandaki araştırılan bilgileri kapsamaktadır.

 

MESLEK EĞİTİMİNE GİRİŞ KOŞULLARI

 

Mesleğin eğitimine girebilmek için,

▪ Lise veya dengi okul mezunu olmak,

▪ Meslek liselerinin, ÖSYS Kılavuzunda belirtilen bölümlerinden mezun olanlar "Restorasyon ve Konservasyon" önlisans programına sınavsız geçiş için başvurabilirler.

▪ Ayrıca mezunlar, yükseköğretime giriş sınavlarında başarılı oldukları takdirde, ÖSYS Kılavuzunda belirtilen programlara yerleştirilebilirler.

 

EĞİTİMİN SÜRESİ VE İÇERİĞİ

 

Eğitimin süresi 2 yıldır. Öğrenciler, taşınabilir kültür varlıklarını (taş, seramik, metal, cam, mozaik ile organik kökenli kağıt, deri, ahşap, kemik, fildişi ve boynuz malzemeli eserleri), Malzemelerin bozulma şekillerini ve çözüm önerilerini ve gerektiğinde malzemelerin korunması için gerekli müdahale yöntemini öğrenirler. Bu işlemler sırasında bilimsel yöntemleri temel alarak, müdahale sırasında uygun alet ve yöntemleri kullanmasını öğrenirler. Bu temeller doğrultusunda kazı veya müze laboratuarlarına gelen malzemelere gerekli olan koruma (konservasyon) ve onarım (restorasyon) uygulamaları olan malzemenin ön koruması, sağlamlaştırılması, temizliği, yapıştırma ve birleştirme işlemleri, taşınması, paketlenmesi yanında belgelenmesi konularında bilgi ve beceri kazanırlar. Okul dışında, kazı ve müze laboratuarlarında staj yaparlar.

 

EĞİTİM SONUNDA ALINAN BELGE-DİPLOMA

 

Eğitimini başarı ile tamamlayanlara "Restorasyon ve Konservasyon önlisans diploması verilir.

 

ÇALIŞMA ALANLARI VE İŞ BULMA OLANAKLARI

 

Meslek elemanları müze ve ilgili laboratuarların bulunduğu gibi bazı devlet kurumlarında, ayrıca restorasyon işini üstlenen bazı özel firma ve şirketlerde çalışma olanağı bulabilirler.

 

Tarihi eserlerin onarımı ve korunmasına verilen önem arttıkça bu meslekte çalışanlara olan ihtiyaç artacaktır.

 

EĞİTİM SÜRESİNCE VE EĞİTİM SONRASI KAZANÇ

EĞİTİM SÜRESİNCE

 

Eğitim süresince herhangi bir kazanç söz konusu değildir. Fakat isteyen öğrenciler Kredi ve Yurtlar Kurumunun verdiği öğrenim kredisinden yararlanabilirler.

 

EĞİTİM SONRASI

 

Kamu kurumlarında Çalışan teknikerler 657 sayılı Devlet Memurları Kanununa göre maaş alırlar. Teknik hizmetler sınıfında 10. derecenin 2. kademesi ile göreve başlarlar.

 

Özel sektörde ise elde edilen kazanç iş performansı, yetenekleri, deneyimleri ve sektörün büyüklüğüne göre değişmek üzere yaklaşık olarak asgari ücretin 2-4 katı kadardır.

 

MESLEKTE İLERLEME

MESLEKİ EĞİTİMDE İLERLEME

 

Restorasyon ve Konservasyon önlisans programını başarıyla tamamlayan öğrenciler, "Lisans Öğrenimine Dikey Geçiş Sınavında (DGS)" başarılı oldukları takdirde; ÖSYS kılavuzunda belirtilen programlara kontenjan dâhilinde dikey geçiş yapabilirler.

 

İŞ HAYATINDA İLERLEME

 

Çalışma hayatına atıldıklarında ise tarihi eserlerin restorasyonu ve konservasyonu ile ilgili ara eleman olduklarından dolayı "Restoratör ve Konservatör" olarak görevlerini sürdürürler.

 

BENZER MESLEKLER

 

▪ İç mimar,

 

EK BİLGİLER

GÖREV

 

▪ İş organizasyonu yapar,

▪ Çevre koruma önlemleri alır,

▪ İş sağlığı ve güvenliğine ilişkin faaliyetleri uygular,

▪ Kalite Yönetim Sistemi kurallarına uygun çalışır,

▪ Mesleki gelişim faaliyetlerinde bulunur.

 

KAYNAKÇA

 

▪ Meslek elemanları,

▪ Üniversiteler, Yüksek Öğretim Programları ve Meslekler Rehberi (Prof. Dr. Yıldız Kuzgun) 2000,

▪ Meslek Danışma Komisyonu (MEDAK) üyesi kuruluşlar.

 

DAHA AYRINTILI BİLGİ İÇİN BAŞVURULABİLECEK YERLER

 

▪ İlgili eğitim kurumları,

▪ Türkiye İş Kurumu web sayfası www.iskur.gov.tr

▪ Ulusal Meslek Bilgi Sistemi http://mbs.meb.gov.tr/

▪ T.C. Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi Başkanlığı, http://www.osym.gov.tr/

▪ Bünyesinde "Meslek Bilgi Merkezi" Bulunan Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlükleri/Hizmet Merkezleri

Ekleyen :dersimiz.com     Okunma :3257 kez

tags restorasyon ve konservasyon teknikeri restorasyon konservasyon teknikeri reklam tabelacısı meslekler meslek bilgileri meslekler hakkında açıklamalar en güzel meslekler bilinen meslekler meslekler ansiklopedisi Türk meslekler sözlüğü meslek araştırmaları bilgi bankası hakkında bilgiler meslek sözlüğü sevilen meslekler meslek özellikleri mesleklerin görevleri meslek aletleri meslekler için gerekli özellikler mesleklerin çalışma ortamı ve koşulları iş bulma olanakları

Restorasyon Ve Konservasyon Teknikeri ile ilgili doğru güncel bilgiler

MESLEKLER BİLGİ BANKASI ANASAYFA