Eğitim Sitesi

Online Golf Terimleri Sözlüğü

Online Golf Terimleri Sözlüğü

Ace

Topun deliğe bir vuruşta sokulmasıdır. Buna aynı zamanda hole "in one" da denir.

Adderss

Golfçünün vuruş durumuna geçmesidir. Oyuncu, club'ını topun gerisinde bir yere değdirmek suretiyle "vuruş durumuna" geçtiğini belirtir. Hazard vuruşlarında böyle bir şart aranmaz. Buna aynı zamanda set-up da denir.

Address

Golfçünün vuruşa başlamadan önce alması gereken duruştur.

Address / Addressing The Ball

Oyuncunun topa vurmak için vuruş hazırlığına geçmesidir. Oyuncu club ını topun gerisinde bir yere değdirmek sureti ile vuruş durumuna geçtiğini belirtir ve vuruşunu yapar. Engel vuruşlarında club işareti zorunlu değildir. Oyuncunun vuruş durumuna geçmiş olması yeterlidir.

Advice

Danışma. Oyuncunun oyun tarzını, club seçimini, vuruş şeklini etkileyebilecek her tür fikir alışverişi sayılır. Kurallar, engellerin yeri ya da green üzerindeki bayrak direğinin yönü gibi herkesçe bilen konular ya da yer hakkındaki sorular danışma kapsamına girmez.

Air Shot

Vuruş yaparken club'ın golf topuna çarpmaması, yani ıskalamasıdır. Bu oyuncuya bir ceza puanı verilir.

Albatros

Bu terim Britanya'da bir delik için par sayından üç eksik olan skordur. ABD'de bu terim double eagle olarak bilinir. Sadece par sayısı dört ve beş olan delikler için geçerlidir.

Alignment

Vuruşa başlamadan önce, ayaklar, kalçalar ve omuzların aynı doğrultuya getirilmesidir. Golfçünün hedefe göre duruşunu ayarlamasıdır.

All Square

Matchplay oyununda sayı durumlarının eşit olmasına denir.

Antishank

Topa vuruş sırasında yanlışlıkla hosel ile vurulması ihtimalini ortadan kaldırmak için hazırlanmış club tasarımıdır. Kurallara göre oyunda kullanılmaz.

Approach

Green'de topu doğrudan çukura sokmak için yapılan vuruş.

Approach Putt

Deliğe girmek için değil, deliğe çok yakın olmak için yapılan putting vuruşudur.

Approach Shot

Teeing ground hariç rough ya da fairway'den green'e yapılan vuruşlardır.

Apron

Green'i çevreleyen çim şerididir. Bunun çim boyu, fairway çiminden biraz daha kısa, green çiminden biraz daha uzundur. Buna aynı zamanda semigreen ya da fringe de denir.

Away

Oynanan çukurda topu bayrak direğine en uzak olan oyuncuya verilen isimdir. Oyunun devamında ilk vuruşu bu oyuncu yapar. Diğerleri de uzaklık derecelerine göre vuruş sıralarını alırlar.

Awful Shots

Golf oyununda puanlama derecesinde artı 2'den (Double Bogey) daha fazla vuruşlara verilen isimdir.

Back Nine (In-Holes)

18 delikli bir golf sahasında ikinci dokuz delikli kısma verilen isimdir.

Backspin

Çok iyi bir vuruş tekniği ile topun hedefe doğru havalandığında kendi ekseni etrafında önden arkaya doğru fırıldak gibi dönmesini sağlamaktır. Bu vuruş topun sahaya düştüğünde çok fazla yuvarlanmamasını ve çabuk durmasını sağlar.

Backswing

Swing vuruşunun üç bölümünden ilkidir. Clup'ın, topun arkasından geriye ve omuz üzerine doğru bir kavis yaptırılarak kaldırılmasıdır. Hareketin bitim noktasında golf sopasının baş kısmı hedef doğrultusunu gösterir.

Baffy-Baffıe

Dayanıklı ağaçtan yapılmış ve günümüzde halen kullanılmakta olan 3 veya 4 numaralı wood'a benzeyen club'dır. Bu club'ın en önemli özelliği, fairway'den yapılan yüksek atışlar için uzun bir yüze sahip olmasıdır.

Diğer Golf Terimleri

[1]2 3 4 5 ... Son Sayfa

Golf Terimleri Sözlüğünde Kayıtlı Terim: 348

Terimler Sözlüğü Ana Sayfa