Eğitim Sitesi

Online SEO (Arama Motoru Optimizasyonu) Terimleri Sözlüğü

Online SEO (Arama Motoru Optimizasyonu) Terimleri Sözlüğü

  Deep Crawl

  Sitenizi uzun aralıklarla ziyaret edip inceleyen, indeks almamış sayfalarınızı indeksleyen Google botu.

  Delinking

  Bir linkin bağlantısı kesmek.

  Directory

  Dizin. Web sitelerinin kategori sistemine göre listelendiği internet rehberleri. En tanınmışları "DMOZ (ODP)" ve "Yahoo Directory"'dir.

  Disallow

  Arama motorları örümceklerinin sitenizde gezmesini istemediğiniz bir sayfayı veya dizini belirtmek için kullanılan robots dosyası terimi. Robots.txt dosyasındaki kullanımı şu şekildedir.
  User-agent:*
  Disallow: /dizin-adi/

  Bu şekilde belirlediğiniz dizine hiç bir arama motoru örümceği girmeyecektir. Yine bu disallow komutuyla sitenizin tamamının gezilebilir veya gezilemez olmasını belirleyebilirsiniz.

  DMCA

  Digital Millennium Copyright Act (Dijital Milenyum Telif Hakkı Yasası). Web sitenizin içerik veya resimleri resmi olarak altında tutan derneği.

  DMOZ

  Diğer adıyla ODP (Open Directory Page - Açık Dizin Sayfası). Dünyanın en büyük dizini. Gönüllü editörler tarafından yürütülen, listelenmiş sitelerin büyük yararlar sağladığı, birçok arama motorlarının göz önünde bulundurduğu proje.

  Dofollow Link

  Link verilen siteye kefil olmak yani link verilen sitede kaliteli içerik olduğunu gösterir. Eğer dofollow verilen siteyi Google örümcekleri olumsuz bulursa sizin siteniz için de kötü bir durum olacaktır.

  Google Ban

  Yasadışı ve ahlaki olmayan yollarla Google'da yukarı sıralara çıkmaya çalışan, içeriği (ç)alıntı olan sitelere Google'ın verdiği en büyük cezalardan biri.

  Google Bomb

  Google'ın arama motorunda hile ile üst sıralara çıkan siteleri alt sıralara atarak siteyi cezalandırma işlemidir.

  Google Caffeine

  Google'ın 2010'ın ortalarında tamamen devreye geçirdiği, arama sonuçları ve site indeksleme mantığını kökünden değiştiren algoritması.

  Google Dance

  Google'ın arama sonuçlarındaki dalgalanmalara denir. Bu dönemde anahtar kelimelerinizde yükselebilir veya düşebilirsiniz.

  Google Fresh Bot

  Sitemizdeki en popüler ve en yeni içeriklerle ilgilenir ve sitedeki bütün içerikleri veritabanına kaydeder.

  Google Panda

  Google'ın spam ve kalitesiz siteleri kaliteli sitelerden ayırt etmesini sağlamak için geliştirdiği sistem. Bu sisteme göre backlink yapısı sağlam ve kaliteli olan, sosyal medyalara önem veren ve en önemlisi özgün içeriği olan siteler Google'ın gözünde kaliteli sitelerdir ve diğer sitelerden yukarılarda indekslenmesi muhtemeldir.

  Hacklink

  İllegal yöntemler ile başka web siteleri üzerinden alınan linklerdir.

  Hidden Text-Hidden Link

  Metin veya bağlantıyı arka plan ile aynı renkte yaparak kullanıcıya hileli tık yaptırmak.

  Inbound Link

  Başka bir sitenin sitemize vermiş olduğu linklerdir.

  Inbound Marketing

  Hedef kilidinizi yardım amaçla bir blog yazarak ziyaret ettirip müşteriye çevirmek.

  İçerik Ulaşılabilirliği

  Sitemizde yer alan içeriklere kaç tıklama ile ulaşılabilirliği ölçme.

  İndex

  Listelenme. Sitenizin ve alt sayfalarınızın arama motorlarında listelenmesi. Google'da sitenizin hangi sayfalarının listelendiğini görmek için site: siteadi.com şeklinde arama yapabilirsiniz.

  İnvisible-Hidden Text

  Sayfanın belirgin olmayan yerlerine arkaplan rengiyle aynı renk anahtar kelime yerleştirme. Ziyaretçilere görünmeyip, arama motoru örümcekleri tarafından okunabilir. Black-hat seo yöntemidir.

  Diğer SEO (Arama Motoru Optimizasyonu) Terimleri

  1 2 [3]4 5

  SEO (Arama Motoru Optimizasyonu) Terimleri Sözlüğünde Kayıtlı Terim: 86

  Terimler Sözlüğü Ana Sayfa