Eğitim Sitesi

Online SEO (Arama Motoru Optimizasyonu) Terimleri Sözlüğü

Online SEO (Arama Motoru Optimizasyonu) Terimleri Sözlüğü

Açık Dizin Projesi (ODP)

Dünyanın gönüllü çalışmaya dayalı en büyük web dizinidir (Büyük bir ölçek halinde toplanan ve kategorize edilmiş internet bağlantıları listesi).

Açılır Menü

Menüden içerik seçilebilen sistem. Kullanıcı menüyü tıkladığında, açılan listede link seçenekleri görüntülenir.

Adsense

Google'ın webmasterlara sunduğu bir reklam sistemidir. Web sitesi sahiplerinin sitelerinde, Google'a reklam verenlere ait reklamları göstermesiyle para kazandığı sistemdir. Genelde sayfa içeriğine göre reklam görüntülenir. Ücretler tıklama karşılığı (bk. PPC) hesaplanır.

Adwords

Adsense'nin tam tersidir. Google'a reklam verme şeklinin resmi adıdır. Reklamlarınız ilgili içeriğe sahip web sitelerinde gösterilir. Sistemde gösterim sayısına göre değil, tıklama sayısına göre ücret ödersiniz.

Affiliate

Webmasterların; firmaların satmış olduğu ürünleri ya da servisleri web siteleri ile promosyonunu text link ya da grafik/resimlerle yaparak; tıklama, üyelik yada satış bazında firmaların belirlemiş olduğu komisyon aldıkları bir internet pazarlama türüdür.

Agent Name

User-Agent'in eş anlamlısıdır. Arama motorunun robotu olarak ya da ziyaretçinin browser'ı olarak tanımlanan isimdir (Browser: Internet Explorer, Opera, Google Chrome, Netscape Navigator veya Mozilla gibi tarayıcı adı).

Alan Adı

İnternette bir bilgisayarın veya ağın konumunu gösteren adrestir. Bu adlar, yinelenmeyi önlemek için kontrol altındadır. Alan adları belirli süreler için kayıt edilir, süresi içinde yenilenmeyen alan adları başka kişiler tarafından kayıt edilip tekrar kullanılabilir.

Alexa

Alexa.com - Amazon.com firmalarının birlikte yürüttüğü web sitelerin ziyaretçi istatistiklerini tutan sitedir. Günümüzde pek popülerliği kalmamıştır.

Algoritma

İnternet sitelerinin, arama motoru sonuçlarında nasıl sıralanacağını belirleyen matematiksel bir formüldür. Google, algoritmasını paylaşmaktan yana olmadığından uzman kişilerce deneyimlere dayandırılarak yorumlanır. Bu da SERP (bk.) yükselmesinin ve SEO (bk.) uygulamalarının ancak uzman kişilerce yapılması gerekliliğini doğurur.

Alt Alan Adı

Normal bir alan adından daha dar bir kategoriyi tanımlamak için kullanılan bir tür alan adı.

Alt Tag

Tarayıcının, kullanıcı mevcut sayfada görmek istemediği ya da göremediği bir resim için kullanılan alternatif yazıdır(text).

Alt Text

Alternatif metin. Resmin ne ile ilgili olduğunu arama motoru örümcekleri (bk. spider) bilemediğinden, resmi tanımlamak için "title" (bk. title tag) ile birlikte kullanılan açıklayıcı isim, tag.

Eğer bir resimde bu özellik varsa, fareyi resmin üzerinde tutunca çıkan açıklama yazısıdır. Eğer resim, dizinden silinirse, resim hatası yerine alternatif olarak Alt Text görünür.

Altavista

Geniş/büyük içerikli(ölçekli) ilk arama motorlarındandır. Günümüzde yahoo.com sitesine yönlendirilmiştir.

Anahtar Kelime

Kullanıcıların ulaşmak istedikleri içeriği bulmak için tercih ettikleri yazdıkları kelimeler.

Anchor Tag / Text

Çapa metin. Linki tanımlayan metindir. http://www.dersimiz.com bir link, Eğitim Sitesi bir kelime ise Eğitim Sitesi kelimesine tıklandığında ilgili adrese gitmesi durumunda http:// ile başlayan kısım link, Eğitim Sitesi kelimesi ise anchor metindir.

Örnek: Eğitim Sitesi buradaki Eğitim Sitesi kelimesi link için Anchor Text olur.

Arama Motoru

Anahtar kelimeler veya belirtilen diğer terimlerle İnternetteki mevcut verileri arayan bir bilgisayar işlevi veya bu işlevin bulunduğu bir programdır.

Arama Sorgusu

Arama motorlarında arama yaparken kullanıcının girdiği bir veya birden fazla terim.

Author Rank

Yazar sıralaması ya da yazar otoritesi anlamına gelir.

Back Link

Bir siteden diğerine verilen bağlantıdır, linktir. Örnek : dersimiz.com sitesinden dosyabak.com sitesine link var ise dersimiz.com sitedeki link dosyabak.com sitesinin back linkidir.

Backlink

Bir web sitesinden sizin sitenize verilen bağlantıdır. Bir bakıma referans linktir.

Diğer SEO (Arama Motoru Optimizasyonu) Terimleri

[1]2 3 4 5

SEO (Arama Motoru Optimizasyonu) Terimleri Sözlüğünde Kayıtlı Terim: 86

Terimler Sözlüğü Ana Sayfa