Eğitim Sitesi

Online SEO (Arama Motoru Optimizasyonu) Terimleri Sözlüğü

Online SEO (Arama Motoru Optimizasyonu) Terimleri Sözlüğü

  Black-Hat SEO

  İllegal veya etiğe uygun olmayan uygulamalarla web sitesini arama sonuçlarında yukarı sıraya çıkarmaya çalışma. Google Sandbox'a (bk.) düşmekle veya Google'dan süresiz ban yemekle sonuçlanabilir.

  Blog Farm

  Link yaratmak için tek kişi tarafından yaratan birden fazla bloglar.

  Body Links

  Web site içeriği içinde kelime odaklı linklere denir.

  Bridge Page (Köprü Sayfa)

  Kesin olarak bir websitenin giriş(başlangıç) noktası olarak tasarlanmış Doorway Page benzeri sayfadır.

  Broken Link

  Arama motorlarında çıkan fakat çeşitli nedenlerle içeriğine veya sayfanın kendisine ulaşılamayan linkler.

  Canonical URL

  Tek bağlantı adresi. Bir web sitesi sayfasının birden fazla ve farklı adreslerle indekslenmesini önlemek için kullanılan link parametresidir.

  CAPTCHA

  İnsan ve Bilgisayar Ayrımı Amaçlı Tam Otomatik Genel Turing Testi'nin (Completely Automated Public Turing test to tell Computers and Humans Apart) kısaltması.

  Click-Through

  Tıklama demektir. Sitenize yönlenen her tıklamayı ifade eder.

  Click-Tracking

  Gelen ve giden linkleri takip etmek için script kullanımıdır.

  Clicks (Tıklamalar)

  Bir ziyaretçinin sitenize her tıklayışıdır. Genellikle başka sitelerde bulunan link veya bannerlarınıza tıklanma sayısını belirlemek için kullanılır.

  Cloaking

  Bir BlackHat SEO yönetimidir. Siteye gelen ziyaretçinin gerçek kişimi yoksa arama motorumu olduğunu tespit eder. Gerçek ziyaretçi ve arama motoru örümceklerine farklı sayfalar göstererek arama motorunu yanıltır. Birçok arama motoru tarafından kullanımı yasaklanmıştır. Bir sitenin Google arama motorundan banlanması(engellenmesi) için ilk etkenler arasında cloak gelir.

  Comment Tag

  html içerisindeki yorum tag'ıdır (tag:etiket). Kaynak kodu gösterilmediği sürece görülmez.
  Örnek : <!-- Reklam Başlangıcı -->

  Conversion

  Dönüşüm. Siteye gelen trafiğin (ziyaretçilerin) üye, abone veya müşteriye dönüşümüdür.

  Cost per Action (CPA)

  Yapmış olduğunuz faaliyet/eylem başına ücretlendirme olarak belirlense de tam olarak Türkçe karşılığı yoktur. Ancak belirli bir şey yaptığınızda, örneğin bir alışveriş, karşı tarafa yapılan ödemedir.

  Cost Per Thousand (CPM)

  Bin kez gösterim bedelidir.

  Cost-Per-Click (CPC)

  Tıklama başına ücret. Reklam verenin yayınladığı reklamlara tıklanıp ziyaretçilerin kendi sitesine gelmesiyle oluşan ücret. Bu sistemi kullanan reklam firmalarında gösterime değil tıklamaya ücret ödersiniz.

  Counter

  Türkçe karşılığı sayaç olan, bir sayfanın hit'ini ve ziyaretçi sayısı gibi verilerini sayan yazılımdır.

  Crawler

  Arama motoru örümceği (spider - bot) diye de tabir edilen, web siteleri ziyaret eden ve ziyaret ettiği sitelerdeki bilgileri okuyup, kendi kuralarına göre bir dizine kaydeden yazılımdır.

  Cross Linking

  Çapraz link / bağlantı. Anlam olarak karşılıksız link demektir. Örnek olarak; anlaşma gereği ziyaretçimiz kendi sitesinden bizim sitemiz Hep Tasarım'a link verecek olsun. Biz de Hep Tasarım sitemizden değil de bir başka sitemizden müşterimizin sitesine link/bağlantı verirsek Google'ın sevdiği bu çapraz link yani karşılıksız link mantığına uymuş oluruz.

  Çapraz Link

  Sitelerin backlink kazanmak için yaptıkları link takasına denir. Ancak bilindiği gibi takas değildir. A ve B kişilerinin 2 sitesi varsa, A kişi 1. sitesine B sitesinin linkini ekler. Bunun karşılığında B kişisi de, A kişisinin linkini 2. sitesine ekler. Bu sayede iki kişinin de backlinki olur. Link takasın Google tarafından önemini yitirdiği için bu yöntem uygulanır. Bunun yararı, pagerank güncellemelerinde belli olur.

  Diğer SEO (Arama Motoru Optimizasyonu) Terimleri

  1 [2]3 4 5

  SEO (Arama Motoru Optimizasyonu) Terimleri Sözlüğünde Kayıtlı Terim: 86

  Terimler Sözlüğü Ana Sayfa