Eğitim Sitesi

Sevgi ve Sevmekle İlgili Derleme

Sevmeyen ve sevilmeyen de hayır yoktur. Sevelim, sevilelim. Sevilmemek acı bir şeydir; ama sevememek daha da acıdır. Sevmesini bilirsek başkalarına acı vermeyi unuturuz. / Sevmeyi bilmeyen sevildiğini anlayamaz. İnsanları sevin buna ihtiyacınız var....

Sevgi ve Sevmekle İlgili Derleme

sevmek sevilmekSEVMEYEN VE SEVİLMEYENDE HAYIR YOKTUR ( Hz . Muhammed ) 


Sevmeyen ve sevilmeyende hayır yoktur. Sevelim, sevilelim. Sevilmemek acı bir şeydir; ama sevememek daha da acıdır. Sevmesini bilirsek başkalarına acı vermeyi unuturuz. Sevmeyi bilmeyen sevildiğini anlayamaz. İnsanları sevin buna ihtiyacınız var.


İnsanları sevmek için tanımak gerekir, Allah’ı tanımak içinse sevmek gerekir. Allah'a en yakın olanlar, onu en çok sevenlerdir. Allah'ı seven, sevilmeye layık olur.


İnsanları tanımak için; tüm gücünüzü verin ama, tüm sevginizi vermeyin. Onları tanımaya başladıkça verdiğiniz sevgiye acıyacaksınız. Kıymetini bilmeyene verme sevgini. Ziyan edilir, vefasızlığa uğrar gönlün. Eğer mutsuz olmak istemiyorsanız, kalbinizi sadece kıymet bilen insanlara açın.
Nefret, gerçekleşmemiş sevgiden başka bir şey değildir. Kime ve neye değerinden fazla değer verirsen sana nefreti öğretir. İnsanın değeri özünde, ruhu ise sözünde hayat bulur. Zira söz ruhun tecellisidir. Kendini bilmek ruhunu bilmektir. Kendini tanımak istiyorsan kendi sözlerine bak …Başkalarını anlamak istiyorsan kendi gönlüne bak!..  Gönül aynan temiz olmadıkça çirkini güzelden ayıramazsın. Edep; kişinin gönül aynasıdır.
Seni sevmeyene fazla sabır gösterme sabrının adı yüzsüzlük olur, bu kadarla kalmaz, fedakarlığın eziklik, sevginde kişiliksiz olur.
Yüreğinde sevgiye ve sevginin getirdiği güzelliklere yer vermeyen insanlardan uzak durun. İnsan yüreğinde sevginin bittiği yerde kötülük başlayacaktır. İyiliğin temelinde sevgi, kötülüğün temelinde sevgisizlik vardır . İnsan, yalnızca sevdiği zaman kötülük etmez.


Kin besleme, sevgi besle, sana diken atana sen gül at ki ondan bir farkın olsun . Sevgi her zaman karşılık görür; kin de. Güler yüz, sevginin anahtarıdır. "Güler yüzlülük kini giderir". "Kin olmayan ruhta kir; benlik olmayan kulda da kötü düşünce olmaz". Beden temizliği nezaket, ruh temizliği zarafet sebebidir. Eğer hiç kimseden sana kötülük gelmesini istemiyor san; kötü söyleyici, kötü öğretici, kötü düşünceli olma. Kötü düşünceden kötülük, iyi düşünceden iyilik doğar. İyilik, insanlara duyduğun sevginin belirtisidir. İyilik, zorunluluktan değil, sevgiden kaynaklanan fedakarlıktır . Dünyada her şeyin bir ölçüsü tartısı vardır, sevginin tartısı da fedakarlıktır . Fedakarlık yapmayanın sevgisine inanılmaz. "Sevgide fedakarlık yolunu bulamayanları asla gönül kapınızdan içeri sokmayın". Gönül bir binadır ki, mimarı muhabbettir Hayatın hakiki servetini muhabbet, fakirliğini de benlik teşkil eder. Benlik davasını bırak, muhabbetten olma ırak, sevgi ile dolsun yürek, hoşgörülü olmaya bak . Hoşgörülü ol ki sana da öyle davranılsın.


Sevgi Yüreğin Güneşidir. Sevgiyi yüreğinden eksik etme. Sevgisiz bir yaşam, bütün çiçeklerinin ölmüş olduğu güneş olmayan bir bahçe gibidir.
Sevgi, karanlığı aydınlığa çevirir. Karanlıktaysan, gölgen bile seni yalnız bırakır. Karanlık karanlığı def edemez; bunu sadece ışık yapabilir. Nefret nefreti def edemez; bunu sadece sevgi yapabilir ". Nefret etmek kendinizi asla unutmamaya mahkum etmektir. Sevgi olmadan karanlık ışığa kayıtsızlık harekete dönüşmez. Hayatın hareket halinde kalması için biraz istek gereklidir. İsteğin olmadığı yerde sevgi bulunmaz. "Sevginin bulunmadığı yerde akıl da arama.


Sevgi birliktelikten sevinç duymaktır…. Sevgi emek ister. Sevgi ektiğimiz yerde, sevinç büyür. Gözyaşları biçmek istemeyen kimse sevgi ekmelidir". Ekilen her sevgi er veya geç çiçek açar.


Sabırlı, sevecen ve erdemli ol . Sevecen bir insan olmak sizin elinizdeyken sevilen bir insan olmak sizin kontrolünüzde değildir. Sevilen bir insan yapmalısın kendini. Sevilen insan; sevgisini insanlara veren insandır.


Gerçek sevgi; sabırdır, her şeye dayanır, affeder, çabalar, gerektiğinde susar, kabullenir ama asla bitmez. Gerçek sevgi; iyilik gördüğünde artmayan, kötülük gördüğünde eksilmeyen dir . Gerçek sevgi karşılığında hiçbir şeyin beklenmediği yerde başlar. Eğer hala karşılıksız sevmiyor ve sevgide ayrım yapıyor, hala akıl ve mantığını kullanıyorsan, içindeki sevginin boyutlanmasına engel oluyorsun demektir. Sevgi akıl işi değil gönül işidir.Sevgi akla boyun eğmez zorlandığında nefrete dönüşür . İnanç da sevgi de aklın yolunu izlemez . Akıl ile idare edilen sevgide hayır yoktur.


…Unutma; gerçek sevgi tanıdıkça büyüyen sevgidir. Sevgi gönülden doğar, akılla beslenir büyür. Gönül sevgiye karşı daima çocuktur. Sevgi gönlün nasibi aklın nasihatidir. Aşırı sevgi aklı örter. İnsan faydayı, zararı göremez olur. Göremediği içinde nasihat dinlemez.
Akıl konuşmak, sevgi susmak içindir. Gönülden süzülmemiş akıl yalnızca incitir. Gönül sözü, susmakla söylenir. Üzmemek için susmak, sevgiye yakışmaz. En iyi düşünceler, gönülden gelenlerdir. Gönlümüz bize daima aklımızdan daha yakındır. Aklını gönlünün değerleriyle yöneten insan yaşamının efendisidir.


Sevgiyi sakın ihmal etme. İnsan mutlu olduğunda daha iyi kalplidir. Sevgi bir inanç eylemidir. İnancı az olanın sevgisi de az olur. Derinden ve inançla sev. Kırılabilir sin belki ama başka türlüde hayatı tam yaşayamazsın.

 

Derleyen : İsmail UYSAL

add

tag sevmek sevgi sevgiyle alakalı sözler sevmekle ilgili güzel sözler sevgi sözleri özlü sözler

Sevgi-Aşk Temalı Yazılar Son Eklenenler

Sevgi ve Sevmekle İlgili Derleme Hakkında Yorum Yazın...

  

Sevgi ve Sevmekle İlgili Derleme Hakkında Yorumlar

Henüz Yorum Yazılmamış.
İlk Yorumu Siz Yazabilirsiniz.

Sevgi ve Sevmekle İlgili Derleme