Eğitim Sitesi

Dosya Yükle

Kalıtımla İlgili Yeni Bilgilerin 21. Yüzyılda Açtığı Ufuk, ders ve çalışma notu

Kalıtımla İlgili Yeni Bilgilerin 21. Yüzyılda Açtığı Ufuk

 Fizik , kimya biyoloji alanında çalışan bilim adamları ortak çalışmaları sonucunda canlılarla ilgili bilgileri arttırdı. Bilim adamlarının edindikleri bilgiler arasında DNA yla ilgili olanlar geniş bir yer tutmaya başladı.

Moleküller biyolojinin elde ettiği bilgiler mühendislik bilgileriyle birleşince gen mühendisliği adında bir bilim dalı ortaya çıktı. Gen mühendisleri bir hücreden başka bir hücreye DNA aktarmayı başardı.yeni geliştirilen tekniklerle DNA moleküllerinin baz sıralarının bir kısmının değiştirilmesi bir kısım baz kısımlarının çıkarılması ve DNA ya yeni bazların eklenmesi yoluyla yapılabiliyor.

Çeşitli kalıtsal hastalıklara neden olan genlerin DNA dan çıkarılması ,kalıtsal hastalıklardan kurtulmak anlamına gelir.

İnsandan insana yapılan doku ve organ nakilleri çeşitli nedenlerden dolayı gereksinimini karşılamıyor.bu gereksinimi karşılamak için insanların bazı genleri başka canlılara aktarılma denemeleri yapılıyor.

Dünyadaki açlık sorununu çözmek için bir çok çalışma yapılıyor.Hızlı büyüyen zor ve olumsuz koşullara dayanıklı daha verimli bitki ve hayvanlar üretilmeye çalışılıyor.

Ekleyen :Editör 3    Okunma :3578

 

 

tags

    Benzer Ders Notları

ders notları Elektriğin (Elektrik) Tarihi Gelişimi 2762 kez okundu.

ders notları Fiziksel Ve Kimyasal Değişimler 8251 kez okundu.

ders notları Mendel'in Genetik Alanındaki Çalışmaları 2360 kez okundu.

ders notları Magnetik Alan Çizgileri 3421 kez okundu.

ders notları İnce Kenarlı ( Yakınsak ) Merceklerde Görüntü Oluşumu ve Özellikleri 84722 kez okundu.

ders notları Besin İçerikleri ve Görevleri 14708 kez okundu.

DERS VE ÇALIŞMA NOTLARI / KONU ÖZETLERİ ANASAYFA