Eğitim Sitesi

HALOJENLER

HALOJENLER

HALOJENLERVIIA grubu elementleri olan flüor (F), klor (Cl), brom (Br), iyot (I) ve astatin (At) halojenler olarak adlandırılır. Astatinin kimyasal ve fiziksel özellikleri iyi bilinmemekle birlikte, iyota benzediği kabul edilir. Halojenler periyodik cetvelin en iyi ifade edilebilen elementler grubudur. Kimyasal olarak birbirlerine benzerler; ametaldirler, kolayca -1 iyon ya da tek kovalent bağ oluşturur ve normal koşullarda iki atomlu moleküller hâlinde (örneğin Cl2) bulunurlar. Fiziksel özellikleri de mükemmel bir derecelenme gösterir. Normal koşullar dikkate alındığında, halojenlerin fiziksel özellikleri şöyledir: Soluk sarı renkli bir gaz olan flüor en tepken elementtir. Klor sarımsı yeşil renkli, flüordan daha az tepken bir gazdır. Brom koyu kırmızı renkli bir sıvıdır. İyot, grimsi siyah renkli bir katıdır.

Halojenler diğer elementlerle sayısız bileşik oluşturur. Hidrojenle hidrohalojenür adı verilen, örneğin hidrojen klorür (HCl), hidrojen flüorür (HF), bileşikler oluştururlar. Bunların sulu çözeltilerine ise hidrohalik asitler adı verilir. Örneğin, hidrojen klorürün sulu çözeltisine hidroklorik asit denir.

Çok sayıda metal halojenürler ya da tuzlar oluştururlar. Sofra tuzu, örneğin bir halojenür tuzu olan sodyum klorür (NaCl)'dür. Karbonla halokarbon bileşikler yaparlar. Kloroform (CHCl3) ve karbon tetra klorür (CCl4) halokarbonlardır.

 

tags Halojenler hakkında bilgi ile ilgili güncel bilgiler ansiklopedik bilgi bilgi ansiklopedisi

Sayfada HALOJENLER başlığı altında bilgiler sunulmaktadır.

Aşağıdaki bilgilere de bakabilirsiniz...

 

İçerik Hakkında Yorum Yazın...

Yazan:  

Henüz Yorum Yazılmamış.
İlk Yorumu Siz Yazabilirsiniz.

Aşağıda son eklenen bilgileri görebilirsiniz...

​​​​​​​EDVARD MUNCH KİMDİR?

BİLGİ TÜRLERİ NELERDİR?

ÇIĞLIK TABLOSU

KANLI NOEL NEDİR?

NİKOS SAMPSON KİMDİR?

MAKARİOS KİMDİR?

EROTOMANİ NEDİR?

KÂTİP ÇELEBİ KİMDİR?

TABYA NEDİR?

KEPSUT İLÇESİ

FRİDA KAHLO KİMDİR? HAYATI

GÖBEKLİTEPE ÖREN YERİ

ANSİKLOPEDİK BİLGİLER ANA SAYFA