Eğitim Sitesi

Dosya Yükle

GABON CUMHURİYETİ

ansiklopediGABON CUMHURİYETİ

GABON CUMHURİYETİ

Resmî adı Gabon Cumhuriyeti'dir. Başkenti Libreville'dir. Nüfusu 1 244 192 (2000) olan Gabon'un yüz ölçümü 267 670 km2dir. Yönetim biçimi cumhuriyet, para birimi CFA frangı, resmî dili Fransızcadır. Ülke nüfusunun %60′ı Hristiyan, diğerleri yerel dinlere mensuptur. Orta Afrika'nın Atlas Okyanusu kıyılarında yer alan ülkenin komşuları; kuzeyde Ekvator Ginesi ve Kamerun, güneyde ve doğuda Kongo'dur. Kişi başına düşen millî gelir 1999 yılına göre 6500 $'dır. Zorunlu eğitim süresi 10 yıl olan Gabon'da ortalama ömür 54 yıldır.
Başlıca kentleri Libreville, Port-Gentil ve Franceville'dir. En yüksek dağı 1575 m yüksekliğindeki Iboundji Dağı'dır. Başlıca ırmakları, Ogove ve İvindo'dur. Ülkenin üçte ikisini ülkenin başlıca ırmağı olan Ogove'nin havzası kaplar. Kuzey, güney ve doğu kesimlerinde kıyı düzlükleri uzanır. Güneydoğu ve orta kesimleri dağlıktır. Ekvatora özgü sıcak ve nemli bir iklim hüküm sürer. Ülkenin üçte ikisi sık yağmur ormanlarıyla kaplıdır. Doğal kaynakları manganez, uranyum, petrol, demir ve kerestedir. Ülkede yetişen tarım ürünleri; kakao, kahve, pirinç, yer fıstığı, palmiye ürünleri ve muzdur.

Ekleyen : dersimiz.com     Okunma :6848 kez

tags Gabon cumhuriyeti nerededir hakkında bilgi ile ilgili bilgiler araştırma kaynak yazılar ansiklopedik bilgi wikipedi vikipedi

 

Aşağıdaki bilgilere de bakabilirsiniz...

 

Bu sayfada GABON CUMHURİYETİ başlığı altında bilgiler sunulmaktadır.

nextİçerik Hakkında Yorum Yazın...

Yazan:    

Henüz Yorum Yazılmamış.
İlk Yorumu Siz Yazabilirsiniz

Aşağıda son eklenen bilgileri görebilirsiniz...

left ANSİKLOPEDİK BİLGİLER ANA SAYFA