Eğitim Sitesi

Dosya Yükle

KAYAÇLAR

ansiklopediKAYAÇLAR

kayaçlarYerkabuğunu oluşturan katı maddeler. Kütle hâlinde bulunabildikleri gibi (kumtaşı), tanecikler hâlinde de (kum) bulunabilirler.

 

Gerçekte kayaçların, minerallerin tersine, homojen bir yapıları ve belli bir kimyasal bileşimleri yoktur. İçlerinde çeşitli mineraller bulunabilir.

 

Kayaçlar başlıca iki elementin, oksijen ve silisyumun bileşiklerinden oluşur. Kayaçlarda bu iki elemente ya silis biçiminde ya da alüminyum, demir, kalsiyum, potasyum, sodyum ve magnezyum gibi elementlerle silikatlar biçiminde rastlanır. Silis ve silikatlar, yerkabuğunu oluşturan kayaçların %95'ini meydana getirirler. Kayaçlar magmatik, tortul ve başkalaşmış kayaçlar olmak üzere üç grupta incelenirler. Magmatik kayaçlar, bir silikatlar karışımı olan ergimiş hâldeki magmanın ürünüdürler.

 

Tortul kayaçlar, inorganik ve organik maddelerin birikmesiyle oluşur. Bunlar, ya başka kayaç kırıntılarının birikimi (kumtaşı), ya organik maddelerin birikimi (kömür ve bazı kireçtaşları) ya da kimyasal çökeleklerdir (anhidrit, jips). Başkalaşmış kayaçlar, derinliklerde, ısı, basınç ya da kimyasal bir etki sonucu ortaya çıkarlar. Bunlar, değişim geçirmiş kayaçlardır. Tortul, magmatik ve hatta daha önceden başkalaşmış olan kayaçlar, bu yolla yapı değişikliğine uğrayabilirler.

Ekleyen : dersimiz.com     Okunma :371 kez

tags kayaçlar kayaç çeşitleri nasıl oluşur hakkında bilgi ile ilgili

 

Aşağıdaki bilgilere de bakabilirsiniz...

 

Bu sayfada KAYAÇLAR başlığı altında bilgiler sunulmaktadır.

nextİçerik Hakkında Yorum Yazın...

Yazan:    

Henüz Yorum Yazılmamış.
İlk Yorumu Siz Yazabilirsiniz

Aşağıda son eklenen bilgileri görebilirsiniz...

ansiklopediSÜLEYMAN HİLMİ TUNAHAN EFENDİ

ansiklopediKUT-ÜL AMARE ZAFERİ HAKKINDA BİLGİ

ansiklopediKEFİYE NEDİR?

ansiklopediKEFALET NEDİR?

ansiklopediKAZEİN NEDİR?

ansiklopediKAZASKER NEDİR?

ansiklopediKAYYIM - KAYYUM NEDİR?

ansiklopediKAYNAMA NOKTASI NEDİR?

ansiklopediKAYNAK NEDİR?

ansiklopediKAYAK SPORU

Bilgi Bankası / Ansiklopedik Bilgiler