Eğitim Sitesi

Yeşilay'ın Tarihi

Yeşilay'ın Tarihi

Birinci Dünya Savaşı sonunda, bütün yurdun işgal edilmiş olmasına rağmen, milletimizde istiklal ve mücadele azminin sönmediğini gören düşman; top ve tüfekle yenemediği Türk varlığını içten çökertmek için alkol ve uyuşturucu maddelere başvurmuştu.

Limanlarımıza uğrayan düşman gemileri, beraberinde getirdiği yığın yığın içkileri indiriyor ve bunlar el altından halkımıza ve bilhassa yurt savunmasının en önemli unsuru olan gençlerimize ulaştırılıyordu. Kısa zamanda içki ve uyuşturucu madde alışkanlığı bir salgın halini almaya yüz tutmuştu. İşte bu faciayı görüp, işin önemini kavrayan vatansever aydınlar (Ord.Prof.Dr.Mazhar Osman Bey ve arkadaşları) Şeyh’ül-İslam Haydarizâde İbrahim Efendi’nin teşvik ve himayesinde halkı ve gençliği uyarmak ve bu yolda mücadele etmek için 5 Mart 1920 tarihinde merkezi İstanbul’da olmak üzere “Hilâl-i Ahdar” adıyla cemiyetin temellerini attılar.

Daha sonraları, cemiyet ilkönce “Yeşil Hilal” ve sonra da “Yeşilay” isimlerini kullanmıştır. Cemiyetin şimdiki yasal adı ise “Türkiye Yeşilay Cemiyeti” dir.

 

YEŞİLAY'IN KURUCULARI

Yeşilayın Kurucuları

15331 kez okundu addDersimiz.com

tag Yeşilay'ın Tarihi Yeşilay Haftası Yeşilay hakkında bilgi yeşilay şiirleri Yeşil Hilal Hilâl-i Ahdar Türkiye Yeşilay Cemiyeti belirli gün ve haftalar belirli günler ve haftalar Ord.Prof.Dr.Mazhar Osman Bey

Yeni Eklenen Belirli Gün ve Hafta Yazıları

Yeşilay'ın Tarihi Hakkında Yorum Yazın...

  

Yeşilay'ın Tarihi Hakkında Yorumlar

Henüz Yorum Yazılmamış.
İlk Yorumu Siz Yazabilirsiniz.

Yeşilay'ın Tarihi