Eğitim Sitesi

Yeşilay Konulu Tiyatrolar : Sigara ve Hayat (Piyes)

Yeşilay Konulu Tiyatrolar : Sigara ve Hayat (Piyes)

Sigara ve Hayat

Belediye hoparlöründen anons yapılır (İLAN). Belediye Başkanlığından bildirilmiştir..Gebze Belediyesi sağlıklı yaşam ismi altında bir atletizm yarışması düzenlenmiş. 1.ye 1 milyar 2.ye 750 milyon 3.ye 500 milyon verilecektir. Müracaatlar Belediyemiz Beyaz Masa servisine yapılacaktır. İlgililere duyurulur.

Bunu duyan Hurşit sigara elinde olduğu halde

-Allah .Tam  aradığım fırsat bu yarışmaya mutlaka katılmalı ve kazanmalıyım. (yumruğunu sıkarak)

Bu yarışmayı kazanırsam araba alırım ev alırım evlenirim gezer tozarım. O halde hemen antrenmana başlamalıyım. (der ve öksürüklü bir halde antrenman yapmaya gider).

Eşofmanını giymiş ,Sigara ağzında antrenmana başlar. Yolda antrenmanı gören kişilerden Ahmet amca:

-Hurşit hayrola sigara ağzında antrenman mı yapıyorsun?

-He vallaha duymadın mı Gebze Belediyesi sağlıklı yaşam için atletizm yarışması düzenlemiş 1.ye 1 milyar 2.ye 750 milyon 3.ye 500 milyon veriyor.

Ahmet amca -Yapma yahu

(Hurşit öksürdükten sonra sigara ağzında )

-Valla yarışmayı bir alırsam araba alacam ev alacam, evlenerek gezip tozacağım ( ve öksürür).

-Yahu Hurşit hem sağlıklı yaşam koşusuna hazırlanıyorsun, hemde sağlıkla tezat sigaranı ağzından bırakmıyorsun

-Sigara bana zarar vermiyor, bilakis bana  güç ve kuvvet  veriyor.Ben bütün güçümü sigaradan alıyorum.

- Yahu bırak Allah'ını seversen   be Hurşit sigara insana güç kuvvet mi verir.Bak deminden beri öksürüyorsun aslında o öksürük başta ciğerinin ve vücudunun imdat sesidir. Hurşit sen akıllı adamsın vücudunun öksürükle verdiği imdat sesine kulak ver.

- Aman bey amca atın ölümü arpadan olsun. Hem zaten ben öleceğimde sen ölmeyecek misin? İnsan hayatı Allah katında takdir edilmiş değil mi? Nasıl olsa o hayatı yaşadıktan sonra öleceğiz.

-Bak evladım 3 dönümlük bir arazi bakımlı olunca ürünü bol bakımsız olunca ürünü az olduğundan tarlanın büyüklüğü aynı değil midir?

-Bunu bilmeyecek ne var tabi ki aynıdır. Bu tamamen tarlanın bakımıyla alakalı bir şeydir.Yahu Ahmet amca benim sigaramın tarlayla marlayla ne alakası var Allah'ını seversen.

-Bak evladım ben sadece tarlayı misal olarak verdim. Bak demin insan hayatı takdir edilmiştir,ölçülüdür.Öylede böyle de yaşayıp öleceğiz dedin ama ölçülü tarla gibi takdir edilmiş hayatımızı bakımlı geçirirsek hayatımıza yakınlarımıza ve çevremize verimli oluruz.Aksi takdirde hayatımızı sigarayla alkolle ve diğer zararlı alışkanlıklarla vücudumuzu mahvedersek takdir edilmiş hayatımızı kendimiz çevremiz için verimsiz bir şekilde geçiririz. Yani sigaralı bir hayat verimsiz, sigarasız bir hayat verimli geçer. " daha açıkçası evladım sigaralı hayat zarar, sigarasız hayat yarar getirir.

-Anlaşıldı anlaşıldı Ahmet amca sen benim sigarama taktın zaten bu fakirin eğlencesi ve zevk aldığı sigarası kaldı.Ona da sen göz diktin ama yinede onu bunu anlamam atın ölümü arpadan olsun o kadar.(Der ve oradan elinde sigara öksürüklü bir şekilde ayrılarak antrenmana devam eder.)

Yarışma günü hazırlıkla yarışmacılar arasında hoplayarak zıplayarak devam eder ve yarış çizgisine gelinir. İşaretçinin işaretiyle yarış başlar.

Hurşit tökezlemeye başlar öksürür, yarışçılar onu geçerek arayı bil hayli açarlar. Hurşit öksürerek yavaşlamış düştü düşecek bir halde içinden şöyle geçirir.

-Ah ve gitti bir milyarım nede hayaller kurmuştum. Hayallerim suya düştü. Gitti evler, arabalar, evlilikler, yoksa yoksa Ahmet amca haklımıydı. Haklıda olsa çok geç gitti milyarlar diyerek yere yığılır.

İki genç :"hayallerinizi ve hayatınızı söndürmeden sigaranızı söndürün" pankartıyla sahneye çıkarlar.

Bu esnada yine iki genç yere yığılmış Hurşit'in koluna girerek sürükler bir şekilde sahneden çıkarırken,

Hurşit yarı duyulur bir sesle: ah sigara mahvettin beni, senin yüzünden birinci olamadım, yıkıldı hayallerim, gitti milyarlarım. (Duyulur bir sesle üç dört kere ) bırakacağım seni (diye diye sahneyi terk eder ).

                                                                                                                     

Yazan

Kemal TETİK

20701 kez okundu addDersimiz.com

tag Yeşilay Konulu Tiyatrolar Sigara ve Hayat kısa skeçler yeşilay skeçleri yeşilay tiyatro oyunları oyun metinleri yeşilay haftası yeşilay piyesleri

Yeni Eklenen Belirli Gün ve Hafta Yazıları

Yeşilay Konulu Tiyatrolar : Sigara ve Hayat (Piyes) Hakkında Yorum Yazın...

  

Yeşilay Konulu Tiyatrolar : Sigara ve Hayat (Piyes) Hakkında Yorumlar

Henüz Yorum Yazılmamış.
İlk Yorumu Siz Yazabilirsiniz.

Yeşilay Konulu Tiyatrolar : Sigara ve Hayat (Piyes)