Eğitim Sitesi

Yeşilay Haftasıyla ilgili örnek konuşma metni

Yeşilay Haftasıyla ilgili örnek konuşma metni

Sevgili Arkadaşlar!
Alkollü içki, sigara ve uyuşturucunun zararlı olduğunu bilmeyenimiz yoktur. Ama ne yazık ki insanlar yine de, bilinçsiz bir şekilde bunları tüketirler. 5 Mart 1920 tarihinde Hilâl-i Ahdar Derneği kurulmuştur. Hilâl ay, Ahdar yeşil anlamına gelmektedir. Hilâl-i Ahdar Derneği daha sonra Yeşilay adını almıştır. Bu derneğin amacı, alkollü içki, sigara ve uyuşturucunun zararlarını topluma anlatmak ve bunları içenleri vazgeçirmektir.
Uyuşturucu denince akla esrar, eroin ve kokain gibi maddeler gelmektedir. Ülkemizde bu maddelerin kullanılması ve satılması yasaktır. Bu yasağa uymayanlara ağır hapis cezaları verilir. Uyuşturucu madde insanı uyuşturur ve bağımlılık yaratır. Sağlıklı bir insanın bu maddelere yaklaşması düşünülemez. Uyuşturucu madde kullanımının sonu ölümdür. Sapık ilişkiler ve bu ilişkilerden kaynaklanan suçları genelde uyuşturucu kullanan insanlar işlemektedir.
İçildiğinde insanı sarhoş eden maddelere alkollü içkiler diyoruz. Sarhoş olan insan kolayca suç işler. Trafik kazalarının büyük bir bölümü, içkili araç kullanmaktan ileri gelmektedir. İçki içen insanların aile hayatları da yok gibidir. Eşlerini ve çocuklarını döven insanların büyük bir bölümü, içki içip sarhoş olan insanlardır. Sarhoş insanlar, çevrelerini de rahatsız ederler. Beyin, kalp, mide ve akciğer gibi organlar içkiden etkilenir. Ülser, felç ve siroz gibi hastalıklara ise içki sebep olur.
Bir başka zararlı da sigaradır. Ne yazık ki sigara, toplumumuzda yaygın olarak içilen bir maddedir. İştahı kesip akciğerlerimizde büyük tahribata sebep olur. Sigara içen insanlar, ömürlerinin önemli bir bölümünü bu canavarın eline teslim etmiş olurlar. Sigaranın kansere olduğunu herkes bilir.
Bütün kötülüklerin anası olan uyuşturucu, alkollü içki ve sigaradan uzak, sağlıklı bir ömür geçirmenizi diliyorum...

102757 kez okundu adddersimiz.com

tag Yeşilay Haftasıyla ilgili örnek konuşma metni Yeşilay Haftası ilgili örnek konuşma metni belirli gün ve haftalar belirli günler ve haftalar önemli haftalar önemli günler belirli haftalar belirligünvehaftalar.com dersimiz.com belirli gün ve haftalar resimler şiirler yazılar dosyalar

Yeni Eklenen Belirli Gün ve Hafta Yazıları

Yeşilay Haftasıyla ilgili örnek konuşma metni Hakkında Yorum Yazın...

  

Yeşilay Haftasıyla ilgili örnek konuşma metni Hakkında Yorumlar

şevval çok güzel 2017-03-09

ZİYNEDDİN AYDIN- mehba ben ambarlı ilkokulunda eğitim gören bir öğrenciyim.Ayrıca yeşilay kulübünün başkanıyım.İlk olarak yazıyı yazdığınız için çok teşekkür eder saygılaımı sunarım.Niiçin teşekür ettniz derseniz blgimin üstüne bilgi eklediniz.Ben başkan olarak bunun gibi bigiler vb.gibi bilgiler biliyordum.yazdınz için teşekkür ederim. 2016-02-19

Yazılan 2 yorum görüntüleniyor

Yeşilay Haftasıyla ilgili örnek konuşma metni