Eğitim Sitesi

Yaban Ormanları

Yaban Ormanları

Bulunduğumuz yerlerin çevresinde çeşitli ormanlar vardır. Buralarda bodur ağaçlardan, minareler gibi uzun ağaçlara kadar çeşitli ağaçlar görürüz. Bunlar, bizim iklimlerde yetişen ağaçlardır. Bir de bizim görmediğimiz, adım atılmamış, balta girmemiş ormanlar vardır ki oralarda dağlar gibi boy atan ağaçlar bulunur. Aralarında da bizim ormanlarımızda gördüğümüz sincaplar, karacalar, tilkiler değil, çok korkunç, yırtıcı hayvanlar yaşar.Birçoklarının "yağmur ormanları" adını verdiği "tropikal ormanlar" bir yeşillik okyanusuna benzetilebilir. Bu ormanlarda akarsular, üzerlerini örten yoğun, sık ağaç dalları yüzünden görülemezler. Sanki yeşil bir tünel içinde akıp gitmektedirler.Yaban ormanlarında bulunan hayvanlar, bitkiler aklın alamayacağı kadar çok çeşitlidir. Bu bakımdan, denizlerden hiç aşağı kalmazlar.
Bir kilometre karelik bir bölgede binlerce çeşit bitkinin yaşamasına karşılık, ılıman bölgelerde en çok 20 çeşit bitkiye rastlanır.Tropikal orman içinde yürürken bir ara durup çevremize bakınacak olursak her yandan hayat fışkırdığını görürüz.Yaban ormanlarında hemen her mevsim yazdır.Yağmurların azalıp çoğalmasından başka hiçbir mevsim ayrımı yapılamaz. Güneşin kızgın sıcağı, nemin etkisiyle büyüyen bitkilerin çoğu dev boylara ulaşmıştır. Menekşelerle aynı takımdan olan birçok bitki, kiraz ağacı boyuna erişir. Güller de 5-6 metre boyunda birer ağaç olurlar. Bütün bunların arasından birdenbire 70 metreye yükselen dev ağaçlar sivriliverir.Bu yaban ormanları Afrika'da Kongo Havzasında, Guinea Körfezi kıyılarında, Madagaskar Adası'nın doğu kesimlerinde, Güney Afrika'da, Amazon Bölgesinde, Büyük Okyanus'ta Endonezya Adalarında, Hindistan'ın batısında görülür.

14012 kez okundu adddersimiz.com

tag Yaban ormanları belirli gün ve haftalar belirli günler ve haftalar önemli haftalar önemli günler belirli haftalar tropikal ormanlar dersimiz.com belirli gün ve haftalar resimler şiirler yazılar yağmur ormanları belirli hafta ve günler

Yeni Eklenen Belirli Gün ve Hafta Yazıları

Yaban Ormanları Hakkında Yorum Yazın...

  

Yaban Ormanları Hakkında Yorumlar

Henüz Yorum Yazılmamış.
İlk Yorumu Siz Yazabilirsiniz.

Yaban Ormanları