Eğitim Sitesi

Vakıflar Haftası İle İlgili Genel Bilgi

Vakıflar Haftası İle İlgili Genel Bilgi

İnsanların yaratılışında olan yardım duygusunu geliştirmek, dayanışmanın önemini anlatmak ve insanların gönül zenginliğine ulaşmasına yardımcı olmak amacı ile 1985 yılından beri 3-9 Aralık tarihleri arasında "Vakıf Haftası" kutlanmaktadır.


Yakın ve uzak çevremizde hizmetlerin sürdürülebilmesi için, kişilerin ve özel kurumların bağışladıkları maddi ve manevi mülklere "Vakıf" denir. Bağışlanan mülklerin, eserlerin geleceğe aktarılabilmesi ve sağlıklı kalabilmeleri bilinçli bir şekilde korunmalarına bağlıdır. Gelecek nesiller, geçmişimizle ilgili ne kadar çok bilgi sahibi olursa geleceğine o kadar iyi yön verebilir. İşte bu nedenle vakıfların önemi büyüktür.


Sosyal bir varlık olan insanlar sosyal dayanışmanın önemini, yardımlaşmayı, birbirine destek olmayı, acı ve mutlu günleri paylaşmayı, sevgi ve saygı tohumlarını atabilmeyi fertlerin arasındaki ilişkilerin iyi olmasına bağlıdır.


Kültürümüzün bir parçası olan vakfın tarihçesi çok eskilere dayanır. Günümüzde de büyük öneme sahip olan vakıflar; Osmanlı zamanında yaygınlaşmış, Cumhuriyetin kuruluşundan sonra da önemini etkinliğini aynı ölçüde sürdürmüştür.


5 Haziran 1935'te çıkan bir kanunla "Vakıflar Genel Müdürlüğü" kuruldu. Ülkemizdeki vakıfların hepsinin yönetimi, bu teşkilata verildi. Vakıflar; eğitime, öğretime, sağlık işlerine, yoksullara, düşkünlere, kimsesizlere yardım ve hizmet eden kuruluşlardır. Vakıflar her alanda olduğu gibi ülkemizin sosyal, ekonomik, kültürel ve yurt savunmasında da etkilidir. Bu hizmetin sürekliliğini sağlamak hepimizin görevi olmalıdır. Vakıflara maddi ve manevi yardım ederek gelirlerini çoğaltmak ve çalışmalarını desteklemek veya onlara dolaylı yollardan yardım etmek gerekir.

Vakıfların toplumsal yaşamımızdaki hizmetlerini şöyle sıralayabiliriz:


- Dini hizmetler


- Sağlık hizmetleri


- Eğitim ve öğretim hizmetleri


- Aş evi hizmetleri


- Sosyal hizmetler


- Sanat ve kültür hizmetleri


- Para yardımı


- Milli savunma hizmetleri


- İktisadi hizmetler


- Ulaştırma hizmeti


- Spor hizmetleri


Tarihin izlerinin yaşandığı bu eserlere sahip çıkalım. Yaşamaları için yardım edelim. Vakıf eserlerini korumak için yardımcı olalım. Hayırlı iş yapmanın en emin yolu vakıflara yapılan bağışlardır.

Mehmetçik Vakfı, Milli Eğitim Vakfı, Kalp Vakfı gibi vakıflar kendi alanları ile ilgili hizmet vermektedirler.

6286 kez okundu addbelirligünvehaftalar.com

tag Vakıflar Haftası İle İlgili Hakkında Genel Bilgi Vakıf Haftası hizmetler belirli gün ve haftalar

Yeni Eklenen Belirli Gün ve Hafta Yazıları

Vakıflar Haftası İle İlgili Genel Bilgi Hakkında Yorum Yazın...

  

Vakıflar Haftası İle İlgili Genel Bilgi Hakkında Yorumlar

Henüz Yorum Yazılmamış.
İlk Yorumu Siz Yazabilirsiniz.

Vakıflar Haftası İle İlgili Genel Bilgi