Eğitim Sitesi

Ramazan Bayramı Hakkında Bilgi

Ramazan Bayramı Hakkında Bilgi

Müslümanların iki büyük bayramından biridir. Ramazan ayında tutulan bir aylık orucun bitiminde Şevval ayının ilk üç günü Müslümanların bayram günleridir. Ramazan bayramına, o gün fıtır sadakası verilmesinden dolayı "Fıtır bayramı" adı da verilmektedir.


Resulullah (s.a.s) Medine'ye hicret ettiği zaman Medinelilerin eğlenip neşelendiği iki bayramları vardı. Hz. Peygamber Medinelilere özgü olan, cahiliye izleri taşıyan bu bayramların yerine bütün Müslümanların sevinip eğleneceği İslâm'ın iki bayramını onlara haber verdi: "Allahu Teâlâ size, kutladığınız bu iki bayramın yerine, daha hayırlısını, Ramazan bayramı ile Kurban bayramını hediye etti" (Sünen-i Ebû Dâvud, Salat, 239). Bayram, Ramazan çıkıp bayramın başladığı Şevval hilalini görmekle, havanın bulutlu olması durumunda da Ramazan'ı otuz gün tutmakla başlar. Ramazan'ın yirmi dokuzunda hilal görünürse, ertesi gün Şevval'in biridir ve bayram yapılır (Sünen-i Ebû Dâvud, 3/306).


Ramazan bayramı, bir aylık oruçtan sonra yeme-içmenin ve her türlü helal nimetten yararlanmanın mübah olduğu; müslümanların eğlenip birbirlerini ziyaret ettikleri, hediyeleştikleri; çocukların, fakirlerin ve kimsesizlerin sadaka verilerek sevindirildiği; kısaca İslâmî kardeşliğin toplumun her kesiminde canlı olarak yaşandığı; bütün bunlarla birlikte Allah'a karşı da sorumluluklarının bilinciyle topluca namaz kılıp birbirine nasihat ettikleri sevinç günleridir. Ramazan bayramında yapılması vâcib olan fıtır sadakası vermek, bayram namazı kılmak gibi ibadetlerin yanında sünnet, müstehab olanları da vardır. Ramazan Bayramı'nın ilk gününde oruç tutmak ise haramdır.


Zamana ve mekana sığmayan bir bereketle bereketlenmek ve bağışlanmış olmanın o şerefli makamına erişmiş olmak temennisiyle Bayramınız mübarek olsun.                

32780 kez okundu addDersimiz.com

tag Ramazan Bayramı Hakkında Bilgi Nedir açıklama ile ilgili bilgiler

Yeni Eklenen Belirli Gün ve Hafta Yazıları

Ramazan Bayramı Hakkında Bilgi Hakkında Yorum Yazın...

  

Ramazan Bayramı Hakkında Bilgi Hakkında Yorumlar

h cok kısa olmuş 2024-01-07

... Kısa olmuş daha uzun olabilirdi ama gayet iyi, beyendim. 2021-04-12

EMRE Çok TEŞŞEKKÜR EDERİM çok işime yaradı 2020-12-27

Külkedisi Beğendim ama çok kısa 2019-12-10

Emre Çok güzel çok işime yaradı 2019-12-04

İlker çok iyi abi çok işe yaradı 2019-11-10

Alper İngilizce Proje İçin İşim İşime Yaradı. 2019-01-10

bellam mükemmelmiş çok beğendim 2018-12-20

Bi musluman dan sa Tesekkurler kardes sınava çalıştım yazdim fln 2016-11-28

Zeynep Cok işime yaradı 2016-10-12

Yazılan son 10 yorum gösteriliyor.

İçerikle ilgili 10 yorum yazılmış.

Ramazan Bayramı Hakkında Bilgi