Eğitim Sitesi

Kütüphaneler Haftası

Kütüphaneler Haftası

Kitapların olmadığı bir dünya düşünülemez. Eğitimin, bilimin, sanatın temeli kitaba dayanır. İnsanlar için bu kadar değerli olan kitaplar kütüphanelerde korunur ve araştırmacıların, öğrencilerin, tüm insanların hizmetine sunulur.Kuşkusuz çoğu kişinin kendi evinde kitaplığı vardır ama buradan sadece kendisi ve yakınları, tanıdıkları yararlanabilir. Oysa kütüphanelerden çok geniş kitlelerin yararlanma olanağı vardır. Üstelik böyle bir özel kitaplığa sahip olan kimsenin de kütüphanelere gereksinimi vardır. Çünkü özel bir kitaplık asla kütüphanelerin zenginliğine erişemez.

Günümüzde uygarlık çok gelişmiştir. Radyo, televizyon, bilgisayar, internet gibi iletişim ve bilgilenme araçları çok gelişmiştir. Ne kadar gelişse, yaygınlaşsa da bunların hiçbirisi kitabın yerini tutamaz. Zaten dünyanın en gelişmiş ülkelerinde kitaba, kütüphaneye olan ilginin azalmaması, hatta artması bunun kanıtıdır.

Bu gerçeğin bilincindeki Türk Kütüphaneciler Derneği'nin girişimleriyle 1964'ten bu yana Mart ayının son pazartesi başlayan haftası "Kütüphaneler Haftası "olarak değerlendirilmektedir. Hafta boyunca okullarda, görsel ve yazılı basında kütüphanelerin önemi anlatılır. Bu konuya halkın dikkati çekilir. Kütüphaneler hakkında bilgi verilir.Haftanın amacı öğrencilerde okuma alışkanlığını ve zevkini geliştirmek, kitap sevgisini artırmak, öğrencilerin kitaplardan daha çok yararlanmalarını sağlamaktır.

83066 kez okundu adddersimiz.com

tag Kütüphaneler Haftası Türk Kütüphaneciler Derneği kütüphaneler gün ve haftalar

Yeni Eklenen Belirli Gün ve Hafta Yazıları

Kütüphaneler Haftası Hakkında Yorum Yazın...

  

Kütüphaneler Haftası Hakkında Yorumlar

Hasret Güzel 2016-03-31

Hasret BUDAK Sayende 100 aldım teşekkür edeimmmmmm 2016-03-31

Hasret BUDAK Çok güzelllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll.Hemde süperrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrr. 2016-03-30

Hasret BUDAK Güzel 2016-03-30

Hasret BUDAK Çok güzel süper 2016-03-30

yağmur dersimiz.com sana çok teşekkür ederimmmmmmmmmm. 2016-03-25

emir karakafa güzel 2016-03-25

vesile Beğendim ama biraz anlatımında ekiklik buldum 2016-03-07

Yazılan 8 yorum görüntüleniyor

Kütüphaneler Haftası