Eğitim Sitesi

Hayvanları Koruma Günü örnek konuşma metni

Hayvanları Koruma Günü örnek konuşma metni

Sevgili Arkadaşlar!
Hayvanların, insan yaşamında büyük önemi vardır. İlk evcilleştirilen hayvanların köpek olduğu sanılıyor. Sonraki zamanlarda ise koyun, keçi, at, boğa, tavuk ve kedi gibi hayvanlar evcilleştirilmiştir.
Her canlının, doğadaki dengenin korunmasında bir rolü vardır. Soyları bilinçsizce tüketilen canlılardan sonra, doğada büyük sorunlar yaşanmaya başlamıştır. Artık günümüzde, nesilleri tükenmekte olan hayvanları korumak için büyük gayretler gösterilmektedir.
Sevgili arkadaşlar! Hayvanlara işkence yapmak bir insanlık suçudur. Hayvanlara acımayanların, insanlara hiç acımayacağını söylüyor bilim adamları. Zor durumda kalmış hayvanlara mutlaka yardım etmeliyiz. Kuşların, karıncaların yuvalarını bozmak, yumurtalarını almak çok kötü bir davranıştır. Hayvanları korkutup ürkütmek, sapanla kuş vurmak, şakadan da olsa, istemedikleri gibi davranmak da kötüdür. Bakımını üstlendiğimiz hayvanların yiyeceklerini, içeceklerini düzenli vermeli, aşılarını yaptırmalıyız. Yiyecek artıklarını, hayvanlara veya hayvan besleyicilerine vermeliyiz.
Hayvanlara daha iyi davranılmasını sağlamak isteyen İngiliz hayvanseverler, 1822 yılında bir araya gelerek "Hayvanları Koruma Birliği"ni kurdular. Hayvanları koruma amacıyla yurdumuzda açılmış olan ilk dernek, 1908 yılında kurulmuş olan "Hayvanları Koruma Derneği"dir. Dünyadaki hayvan koruma derneklerinin bir araya gelerek oluşturdukları "Dünya Hayvanları Koruma Federasyonu", 1931 yılında yaptığı toplantıda, 4 Ekim gününü "Hayvanları Koruma Günü" olarak ilan etti.
Hayvanları Koruma Günü'nün amacı; hayvanlara karşı sevgi ve acıma duyguları uyandırmak, onları korumak ve haklarına saygı duyulmasını sağlamaktır.
Hayvan sevgisi, insandaki yardımlaşma, iyilikseverlik ve sevgi gibi duyguları geliştirir.
Bugün bir hayvanı sevindirmeye ne dersiniz?

90028 kez okundu adddersimiz.com

tag Hayvanları Koruma Günü örnek konuşma metni belirli gün ve haftalar belirli günler ve haftalar önemli haftalar önemli günler belirli haftalar

Yeni Eklenen Belirli Gün ve Hafta Yazıları

Hayvanları Koruma Günü örnek konuşma metni Hakkında Yorum Yazın...

  

Hayvanları Koruma Günü örnek konuşma metni Hakkında Yorumlar

Mahsun Teşekkür ederim 2023-11-05

serenay çok güzel söylemişsiniz gülcan hanım 2023-10-26

Gülcan sonmez Çok iyi teşekür ederiz 2023-10-22

Sudisss Ben 9. Sınıfım konuşma sınavım olcak bana da hayvan sever çıktı.İnsallah güzel bir puan alırım şimdiden saolun :) 2023-10-22

Hayvanları Seven Kişi Ama çok uzun yine de güzel 2021-10-05

EYLUL SİDAR GERCEKTEN COK GUZEL BİR YAZI TURU OLMUŞ COK TEŞEKUR EDERIM 2020-01-02

arnav yenin ediyom bunun için 100 aldım saolun 2016-12-18

choi minho fan çok teşekkürler 2016-03-21

Yazılan 8 yorum görüntüleniyor

Hayvanları Koruma Günü örnek konuşma metni