Eğitim Sitesi

Havranlı Seyit Onbaşıyı Bilirmisiniz?

Havranlı Seyit Onbaşıyı Bilirmisiniz?

seyit onbaşıHavran, Marmara Bölgesi'nin Güney Marmara Bölgesi içinde Balıkesir İline bağlı bir ilçedir.

Doğusu İvrindi ilçesi, Batısı Edremit ve Burhaniye ilçeleri, Kuzeyi Yenice İlçesi ve Güneyi Burhaniye ve İvrindi ilçeleri ile çevrelenmiştir. Deniz seviyesinden yüksekliği 33 metredir.

 

 Osmanlı belgelerinde Havran bölgesi; "Viraneli" şeklinde geçer. Daha sonraları onarılarak güzelleştirilen şehre 'Huriler Diyarı' anlamına gelen Havran ismi verilmiştir.

 

İlçede zeytinlikler geniş alana yayılır. Ayrıca pamuk, baklagil ve tahıl tarımı da yapılmaktadır. Arıcılık ile Meyvecilik özellikle nar, erik, incir ve narenciye yetiştiriciliği ile sebzecilik oldukça gelişmiştir.

 

Bu yazımızda Havran; coğrafi bakımdan ve tarihi bakımdan nedir, ne değildir araştırma yapacak değiliz. Bizi ilgilendiren ve yazmamıza ilham kaynağı olan; içinden yetişmiş kahramanlardan Seyit.

 

Kimdir bu Seyit?

 

Kısaca şöyle sıralayabiliriz kim olduğunu.

Yağmur gibi kurşunların, bombaların ve şarapnellerin altında "ölürsem şehit, kalırsam gazi" olurum duygusuyla Bedr'in aslanları gibi dövüşen er kişidir Seyit.

 

276 kiloluk üç adet mermiyi her defasında "Ya Allah Bismillah" diyerek topun namlusuna süren kişidir Seyit.

 

Şairin "Kimi Hindu, kimi yamyam kimi bilmem ne bela" dediği düşman sürülerinin zırhlılarını parçalayıp durduran; durdurmakla kalmayıp savaşın kaderini de değiştiren kişidir Seyit.

 

Savaş sonrası kumandanlarından hiçbir para, altın gibi ödülleri kabul etmeyen; fakat bu başarısından dolayı Onbaşı rütbesi verilen kişidir Seyit.

 

Cumhuriyet kurulduktan çok sonra Mustafa Kemal'in Edremit'i ziyareti sırasında arayıp sorduğu, kendi memleketinde Kaymakam dâhil kimsenin bilmediği kişidir Seyit.

 

Böyle bir kahramanın ayağına gelmekten yüksünmezken Mustafa Kemal; Kaymakam tarafından, önce kılığı beğenilmeyip, traş ettirilip takım elbise giydirildikten sonra huzura çıkarılan kişidir Seyit.

 

Mustafa Kemal'in "Sen kumandanlarından hiçbir para, altın gibi ödüller kabul etmemişsin, varlıklı da değilsin, sana maaş bağlatalım ne dersin?" sorusuna, "Memleketimize kırk yılın başı bir iş, bir hizmet yaptıysak, hemen ödül, maaş mı olurmuş" diyecek kadar vatanını karşılıksız seven kişidir Seyit.

 

İsterseniz 'Huriler diyarı' anlamına gelen Havranın; bu yiğit, gözü tok, kahraman Onbaşısını bir de dizelerde görelim, ne dersiniz?

 

 

 

 HAVRANLI SEYİT
 
Çanakkale sırtlarına

Yol oldu Havranlı Seyit

Kınalı evlatlarına

Kol oldu Havranlı Seyit

 

Tütmez baca, yanmaz ocak

Dert bir değil kucacak kucak

Zor anlarda tutunacak

El oldu Havranlı Seyit

 

Dayan bire koçum dayan

Yol almaz yerinde sayan

Kutsal mermiyi sırtlayan

Bel oldu Havranlı Seyit

 

Vatan aşkını bir bilsen

Şehit olmak istersin sen

Kasırga misali esen

Yol oldu Havranlı Seyit

 

Bil ki olmaz savaş kansız

Mehmetler dururken cansız

Geçit vermeyen amansız

Sel oldu Havranlı Seyit

 

Candan iste derken Kur'an

Ziyandadır bence duran

İhlâsla Hakka yalvaran

Dil oldu Havranlı Seyit.

HALİL MANUŞ

addHalil MANUŞ

tag Havranlı Seyit Havranlı Seyit şiiri Çanakkale zaferi şiirleri Halil MANUŞ şiirleri çanakkale şiirleri eğitici şiirler Huriler Diyarı Mustafa Kemal ölürsem şehit kalırsam gazi

Yeni Eklenen Belirli Gün ve Hafta Yazıları

Havranlı Seyit Onbaşıyı Bilirmisiniz? Hakkında Yorum Yazın...

  

Havranlı Seyit Onbaşıyı Bilirmisiniz? Hakkında Yorumlar

Bahadır Şimşek Havran'da Seyit Onbaşının köyüne gitmiştim orada onun mezarınıda ziyaret etmiştim. Nur içinde yatsın. Paylaşımınız için teşekkürler. 2022-06-21

Yazılan 1 yorum görüntüleniyor

Havranlı Seyit Onbaşıyı Bilirmisiniz?