Eğitim Sitesi

Dünden Bugüne Engelliler Haftası

Dünden Bugüne Engelliler Haftası

10-16 Mayıs arası Engelliler Haftasıdır. Bugün Dünya nüfusunun yaklaşık 500 milyonu engellidir. Bu yüzden Engelliler Haftası yalnız ülkemizde değil Birleşmiş Milletlere üye 156 ülkede aynı zamanda çeşitli etkinliklerle anılır.


Türkiye nüfusunun yüzde 12.29'u yani 8,5 milyon kişinin engelli olduğu gerçeği düşünüldüğünde Engelliler Haftası'nın ne denli önemli bir hafta olduğu anlaşılabilir. Ülkemizde yaşayan erkeklerin yüzde 11,10'u engellidir. Kadınlarda ise bu oran yüzde 13,45'i bulmaktadır. Ancak günlük hayatımızı şöyle bir gözden geçirdiğimizde sekiz milyondan fazla engelli insanımızın hayatın içinde yer almadığını üzülerek görürüz.


Engellilerimizin çok büyük bir kısmı toplumdan soyutlanmış bir şekilde hayatlarını sürdürmek zorunda kalmaktadır. Bu durum, gelişmiş bir toplum olmayı hedefleyen Türkiye'nin önemli bir yarasıdır. Engelli vatandaşlarımızı toplumun her kesiminde görmek, onları üreten bireyler haline getirmek bugün onlar için yapılması gereken en öncelikli işlerdendir.


Engelli bir insana acımak, onu aciz görmek hem ona hem de tüm insanlığa karşı yapılmış büyük bir saygısızlık olacaktır. Öncelikle her sağlıklı insanın bir engelli adayı olduğu unutulmamalıdır. İnsan doğuştan bazı engellerle dünyaya gelebileceği gibi kaza, hastalık gibi sebeplerden dolayı da engelli olabilir. Ancak burada önemli olan, engelin nasıl ya da ne boyutta ortaya çıktığı değildir. Önemli olan, sağlıklı insanların zihinlerindeki engelleri ortadan kaldırıp onların engellilerle birlikte dünyayı daha yaşanabilir bir hale getirme çabasına girebilmesini sağlamaktır.


Engelli vatandaşlarımızın pek çoğunda gözlemlenebilen yaşama arzusu, bakmayı ve görmeyi bilen sağlıklı insanlarımıza örnek olacak niteliklere sahiptir. Uygun şartlar sağlandığında avukat, mühendis, öğretmen, ressam olabilen engelli vatandaşlarımızın toplumun içinde etkin rol almalarını sağlamak ve onları unutmamak için bu hafta boyunca çeşitli etkinlikler yapılmaktadır.


10 Mayıs Engelliler Haftasının Açılışı

11 Mayıs Görmeyenler Günü

12 Mayıs işitme ve Konuşma Kusurluları Günü

13 Mayıs Ortopedik Engelliler Günü

14 Mayıs Zekâ ve Ruhsal Özürlüler Günü

15 Mayıs Güçsüz Yaşlılar ve Korunmaya Muhtaç Çocuklar Günü

16 Mayıs Sakatlar Haftasına Genel Bakış

11815 kez okundu addbelirligünvehaftalar.com

tag Dünden Bugüne Engelliler Engelliler Haftası Hakkında Bilgi İle İlgili Türkiye İlgili Yazı belirligünvehaftalar.com

Yeni Eklenen Belirli Gün ve Hafta Yazıları

Dünden Bugüne Engelliler Haftası Hakkında Yorum Yazın...

  

Dünden Bugüne Engelliler Haftası Hakkında Yorumlar

BAHAR MANTIKLI 2017-05-14

Yazılan 1 yorum görüntüleniyor

Dünden Bugüne Engelliler Haftası