Eğitim Sitesi

Cumhuriyet Bayramı

Cumhuriyet Bayramı

29 Ekim 1923 ülkemizde cumhuriyet yönetiminin ilan edildiği gündür. Bugün ulusal bayram günüdür. Her yıl cumhuriyet yönetiminin ilanını 28 - 29 Ekim günleri Cumhuriyet Bayramı olarak coşkun törenlerle kutlarız.

 

Cumhuriyet Yönetiminden önce devletimizin adı Osmanlı İmparatorluğu idi. Osmanlı Devleti, Osman Bey tarafından 1299'da Söğüt 'de kuruldu. Osmanlı devlet yöneticisine padişah denirdi. Osmanlı Devletini altı yüz yirmi dört yılda, otuz altı padişah yönetti. Son padişah Sultan Vahdettin'dir.

 

Eskiden ülkelerde tek kişi egemendi. Ülkelerini diledikleri gibi yöneten bu kişilere padişah, şah, kral, hakan, sultan denirdi. Yönetim çoğu zaman babadan oğula geçerdi. Oğulun küçük olması, deli olması yönetici olmaya engel sayılmazdı. Böyle tek kişinin kendi başına buyruk, sorumsuz, denetimsiz yönetimine mutlakiyet denir. Mutlakiyet yönetiminde egemenlik kayıtsız şartsız tek bir kişidedir.

 

Mutlakiyetle yönetilen ülkelerde zamanla hakana, padişaha, şaha, krala yardımcı olsun diye meclis kuruldu. Meclis üyeleri halkın dileklerini yöneticiye duyurur, yasa tasarısını hazırlardı. Bu yasa taslakları hakan, padişah, şah, kral tarafından benimsendiğinde yasalaşırdı. Bu yönetim biçimine Meşrutiyet denir. Ancak meclisin yetkileri genel olarak çok sınırlıdır. Osmanlı Devletinde 1876 ve 1908 yıllarında iki kez meşrutiyet ilan edildi.

 

Üçüncü yönetim biçimi cumhuriyettir. Cumhuriyet'te egemenlik kayıtsız şartsız ulusundur. Ulus kendini yönetme yetkisini temsilcileri - milletvekilleri- aracılığı ile kullanır. Cumhuriyet yönetiminde yurttaşın seçme ve seçilme hakkı vardır. Seçilen temsilciler yasalar yapar, yöneticileri ulusu adına denetler. Yönetilenler dilerlerse seçimlerde yöneticilerini değiştirirler.

 

addbelirligünvehaftalar.com

tag 29 Ekim 1923 Cumhuriyet Bayramı Osmanlı Devleti Sultan Vahdettin

Yeni Eklenen Bilgiler

İçerik Hakkında Yorum Yazın...

  

YAZILAN YORUMLAR (Son 7 yorum gösteriliyor)

sınıf baskanı ben 3 sınıfım uygun olurmu ay prdn 4 sınıfım cevap ltfn 2017-10-25

rümeysa nur çok teşekkür ederim 2016-10-27

Şaban ümit kaya Güzel etkileyici ilgi çekici. 2016-10-17

nisa uygurçetin çok güzel bilgiler var yani tavsiye ederim 2015-10-26

Ben Çok güzel olmuş teşekkür ederim. 2015-10-26

habibe çok güzel olmuş sizlere teşekkür ederiz 2015-10-24

ben çok güzel 2015-10-17

Yazılan 7 yorum görüntüleniyor

Cumhuriyet Bayramı