Eğitim Sitesi

Bilim ve Teknoloji Haftası Genel Bilgi

Bilim ve Teknoloji Haftası Genel Bilgi

İnsanoğlunun yeryüzündeki serüveni ne zaman başladıysa, bilme ihtiyacı da o an başlamıştır. Hastalıklarla, çetin tabiat koşullarıyla; Ay'ın, Güneş'in yörüngesindeki muhteşem seyriyle yüzleşen insan, bilgisini biriktirmek ve ardından gelenlere aktarmak zorundaydı.

 

Bilimin insan için anlamını kavramak istiyorsanız yıldızlı bir gece gökyüzüne bakınız. Karanlığın ve bilinmezliğin verdiği ürküntüyü ancak bilimin uzattığı bulgulara tutunarak yenebilirsiniz. Ya da okyanusun sonsuz maviliği içinde yitip gitmemek için avucundaki pusulayı sımsıkı tutan bir denizciyi hayal edin...

 

Korku ve merakı bilimsel gelişmelerin merkezine yerleştiren birçok düşünür ve bilim adamı vardır. Ancak insanın ihtiyaç ve ilgilerinden doğan eğilimlerinin de hatırlanması gerekir. Çünkü bilimi ortaya çıkmaya zorlayan güdüyü yalnızca bu iki duyguya bağlayamayız. Daha rahat bir yaşantı özlemi, beğenilme arzusu, güvenlik kaygısı... Listeye dâhil edilecek duygu ve durumlardan yalnızca birkaçıdır.


İnsan, akıllı bir varlıktır. Bu ayrıcalık ona bilmek ve bilgilerini biriktirmek olanağı sunmuştur. On binlerce, yüz binlerce belki de milyonlarca yıldır ilmek ilmek, düğüm düğüm ördüğü bilim, insanı kesintisiz bir değişim ve gelişim sürecine sokmuştur. Elde edilen bulgulardan, edinilen kurallardan kendi yararına bir ürün oluşturmaya çalışacak; daha rahat, daha güvenli, daha güzel bir yaşantının peşinde sabırla yürüyecektir.

 
Bilim herkese kapıları açmış sonsuz bir mağaza gibi durmaktadır. Dili, dini, ırkı, ülkesi ne olursa olsun her insan, aklını ve iradesini kullanabilen her insan, bilimin düşselliğinde kendi gerçeğinin peşine düşebilir. Kanatlarını istediği kadar açabilir; uçuşunu kısıtlayacak, engelleyecek duvarlar ve sınırlar yoktur. İşte Bilim ve Teknoloji Haftası bunun için tüm dünyada kutlanmaktadır.


İnsan soyunun yeryüzü serüveninde damla damla biriktirdiği bilgi, çağımızda bir sağanak halini almıştır. Artık bilimselliğin önünde hiçbir güç duramaz. Her gün bilim ağacından yeni bir dal fışkırırken, akıl bilgiyi teknikle birleştirip bilgi araçlarına bir yenisini daha eklemektedir. Belki bir zamanlar bilmek çok çetin bir uğraş gerektiriyordu; ama artık bilgi ve insan iç içedir. Bilgiyi seyredebilir, dokunabilir, kullanabilir, parçalayabilir, paylaşabilirsiniz. Bilgi, en uzaktan en yakına kendisine dönük herkese bir birikim sunmaktadır. Bilim ayrıcalıklı olanaklar olmaktan çıkmış artık yaşantımızın damarlarında dolaşmaktadır.


Gökyüzüne merak ve korkuyla bakan bir akıl, yürekteki yıldızlarla gökyüzündeki yıldızların aynı bilinmezlik içinde titreştiğini gördükçe öğrenme açlığını çok derinden hissedecektir. Bu öylesine büyük ve yüce bir açlıktır ki her bulgu yeni bir soruyu beraberinde getirdiği için asla doyurulamayacaktır.

13447 kez okundu addDersimiz.com

tag Bilim ve Teknoloji Haftası hakkında bilgi Genel Bilgi merak belirli günler haftalar

Yeni Eklenen Belirli Gün ve Hafta Yazıları

Bilim ve Teknoloji Haftası Genel Bilgi Hakkında Yorum Yazın...

  

Bilim ve Teknoloji Haftası Genel Bilgi Hakkında Yorumlar

Henüz Yorum Yazılmamış.
İlk Yorumu Siz Yazabilirsiniz.

Bilim ve Teknoloji Haftası Genel Bilgi