Eğitim Sitesi

Ahilik Kültür Haftası (8 - 12 Ekim) Hakkında Genel Bilgi

Ahilik Kültür Haftası (8 - 12 Ekim) Hakkında Genel Bilgi

Ahilik Kültür Haftası (8 Ekim -12 Ekim) Hakkında Genel Bilgi

Cumhuriyet devleti olarak yaşadığımız bu yıl içerisinde devletimizde kurulan kurumların ve buna bağlı olarak oluşturulan yapıların çoğunda yüzyıllar içinde kökleşerek gelişen Türk kültürünün çok önemli olduğunu biliyoruz. Türk kültürü dediğimizde aklımıza ilk gelen alt kültürlerden biri de ahiliktir.

Ahi kelimesi kardeşlik anlamına gelmektedir ve ahilik bu kelimeden türemiştir. Bunun dışında ahi kelimesinin Türkçe kökenli akı kelimesinden geldiğini savunanlar da vardır. dersimiz.com Akı kelimesi eli açık, cömert ve yiğit gibi anlamlar taşımaktadır. Kelime anlamını düşündüğümüzde bile ahiliğin güzelliği hakkında bilgi sahibi olabiliyoruz.

Ahilik, yüzyıllardan beri halka dönük bir oluşumdur. Her türlü ekonomik ve sosyal konuda ahlaki, mesleki ve kültürel etikleri ön plana alır ve uygular. İşe, aileye ve topluma saygı, çalışkanlık, adalet ve yardımlaşma ahiliğin en önemli ilkelerindendir.

Ahilik geleneğine göre bir ahi alnı açık, eli açık, cömert ve yardımsever olmalıdır. Sofrası ve kapısı herkese her zaman sonuna kadar açık olmalıdır. Kendini yalandan iftiradan haramdan uzak tutmalı ve namuslu olmalıdır.

İşte daima en iyiyi doğruyu güzeli vurgulayan ahilik kurumunun bu yanlarının yeni nesillere aktarılması hedeflenmekte bunun içinde ahilik kurumunun bilim­sel platformlarda araştırılması yapılmaktadır.

Daha önce sadece Kırşehir'de düzenlenen Ahilik Bayramı'nın ülke geneline yayılması çalışması yapıl­maktadır. 15 yıldan bu yana ekim ayının ikinci pazar­tesi gününden başlayarak 2 hafta boyunca Ahilik Kül­türü Haftası kutlanmaktadır.

Günümüzde birçok Avrupa ülkesinin ülke ekonomi­sinde ve sosyal yapılanmasında ahilik kültürünü yol haritası olarak seçtiğini biliyoruz. Ahiliğin ahlak ve ça­lışmaya ait prensiplerini göz önüne aldığımızda geli­şen dünyada ilerleyen toplumların en önemli modeli­nin ahilik olduğunu söylemek yanlış olmayacaktır.

9157 kez okundu addDersimiz.com

tag Ahilik Ahilik Kültür Haftası 8 - 12 Ekim Hakkında Genel Bilgi Ahilik Bayramı Kırşehir

Yeni Eklenen Belirli Gün ve Hafta Yazıları

Ahilik Kültür Haftası (8 - 12 Ekim) Hakkında Genel Bilgi Hakkında Yorum Yazın...

  

Ahilik Kültür Haftası (8 - 12 Ekim) Hakkında Genel Bilgi Hakkında Yorumlar

Henüz Yorum Yazılmamış.
İlk Yorumu Siz Yazabilirsiniz.

Ahilik Kültür Haftası (8 - 12 Ekim) Hakkında Genel Bilgi