Eğitim Sitesi

Afet Günü Örnek Konuşma - 1

Afet Günü Örnek Konuşma - 1

Sevgili Arkadaşlar
Afet Eğitimi Hazırlık Günü etkinlikleri... her yıl kasım ayının on ikisinde gerçekleştirilmektedir.
Doğal afet kavramı.. üzülerek belirtmeliyiz ki Türk halkının yabancısı olmadığı bir kavram.
Özellikle.. yakın zamanda gerçekleşen Van depremleri nedeniyle afet bilincinin en üst seviyede olduğu bu günlerde bu etkinliğin gerçekleştirilmesi.. daha da bir anlam kazanmaktadır.
Ülkemiz en başta deprem olmak üzere sel ve heyelan gibi doğal afetlerin sıkça görüldüğü bir ülke.. Ayrıca yaz mevsiminin sıcak geçmesi sebebiyle.. gerek doğal nedenlerden.. gerekse de insan kaynaklı ihmal ve kastlı eylemlerden ötürü orman yangınları da sık sık görülmekte.
Ancak dünyanın bir çok ülkesi bir çok farklı türde doğal afetlerle karşı karşıya kalmaktadır. Her türlü afetin kendi şartlarına göre tedbirleri, korunma yolları ve eğitimleri vardır.
Doğal afet dediğimiz şey aslında dünyanın fiziki yapısı itibariyle.. gerçekleşmesi son derece normal olaylardır. Yani onlar aslında birer doğa olayıdır. Onların afet olarak adlandırılması ise biz insanlara verdiği zarardan daha doğrusu bu doğa olaylarının zararlarından korunmayı yeterince başaramamış olmamızdan dolayı bizim yaptığımız bir şeydir.
Son yaşadığımız Van depremleri ve hemen ardından 2. Depremde yaşanan kayıplar bu acı gerçeği apaçık ortaya koymuştur.
Ülkemizin yaşamış olduğu en büyük felaketlerden 1999 Marmara depremi sonrasında alınması gereken köklü tedbirlerin bir türlü alınamamış olduğu ve halkın gerekli bilinci kazanamadığı konunun uzmanları ve takipçileri tarafından dile getirilmekteydi. Ancak Van depremlerinde ortaya çıkan manzara.. kısa zamanda yaşanan ihmaller bizleri hem üzdü hem de şaşırttı. İşte bizim ders almamız gereken nokta da burası.
Sevgili arkadaşlar
Sözü diğer arkadaşıma devretmeden önce, afet eğitimi konusunda öğrenilmesi gereken her şeyin öğrenileceği asıl yerin okul olduğunu vurgulayarak, önümüzdeki süreçte kulübümüz tarafından verilecek olan eğitimleri can kulağıyla takip etmenizi diliyorum.
Saygılarımla.


İsmail ER

19976 kez okundu addİsmail ER

tag Afet Günü Örnek Konuşma etni Doğal afet Afet Eğitimi Hazırlık Günü belirli gün ve haftalar belirli günler ve haftalar İsmail ER

Yeni Eklenen Belirli Gün ve Hafta Yazıları

Afet Günü Örnek Konuşma - 1 Hakkında Yorum Yazın...

  

Afet Günü Örnek Konuşma - 1 Hakkında Yorumlar

Henüz Yorum Yazılmamış.
İlk Yorumu Siz Yazabilirsiniz.

Afet Günü Örnek Konuşma - 1