Eğitim Sitesi

24 Kasım Öğretmenler Günü Konuşması Örneği

24 Kasım Öğretmenler Günü Konuşması Örneği

ÖĞRETMENLER GÜNÜ KONUŞMASI

 Sayın kaymakamım sayın garnizon komutanım sayın belediye başkanım sayın daire amirleri değerli meslektaşlarım ve sevgili öğrenciler. Bu gün 24 Kasım öğretmenler günü Toplumun geleceğinin harcını yoğuran, gençlerine şekil veren, her çeşit meslek erbâbının yetişmesine öncülük yapan, eriyen ve etrafını aydınlatan bir mum gibi, bütün bunları yaparken de hep kendinden bir şeyler veren öğretmenlerimizi hatırlayacağımız bir gün.

 

Bu güzel günde bu değerli vakitlerinizi bizlere ayırdığınız için hepinize çok teşekkür ediyoruz.

 Çok değerli, şerefli ve ideal bir meslek olan öğretmenlik mesleğini yapmanın gururuyla sizleri selamlıyorum.

 Dünyada hiçbir meslek öğretmenlik kadar manevi bir güç ve şerefe sahip değildir insanın yeryüzündeki serüveni ilk insan ilk peygamber ve dolayısıyla ilk öğretmen insanlığın atası Hz. Âdem peygamberle başlamıştır. Allah tealanın elçileri bütün peygamberler bu şerefli öğretmenlik görevini yapmışlardır.

 

 Evet, Peygamberler toplumların ilk öğretmenleri olmuştur ve insanlık tarihine kültür ve medeniyet adına ne gelmişse onların öncülüğünde gelmiştir Özellikle Ben Muallim olarak gönderildim diye buyuran kâinatın efendisi sevgili peygamberimiz. Hz. Muhammed (S.A.V) Tarihin en iğrenç yaşamını sürdüren ve insanlık onurunu ayaklar altına alan yaşam tarzlarından dolayı cahiliye toplumu olarak anılan bir toplumu bir gül bahçesine, asrısaadete çevirerek dünya tarihinde eşine emsaline erişilmez bir öğretmenlik örneği göstermiş bu cahiliye toplumunu örnek medeni bir toplum haline getirmiştir.

 

 Hz. Peygamberin öğretmenliği elbette bütün öğretmenlerimizin esin kaynağı olmalıdır. Tarih boyunca Peygamberlerin varisleri öğretmenlerimize yerine getirdikleri bu şerefli görevleri dolayısıyla hak ettikleri değer verildiği ölçüde bu bulundukları toplumların hayatına olumlu yansımış medeniyetin zirvesine çıkılmış hocasının atının ayağından sıçrayan çamuru mukaddes bilen bir anlayış, tarihte lâyık olduğu yeri almış, değeri bulmuştur.

 

 Büyük İskender’e : “ Hocana mı, babana mı daha çok hürmet edersin?” diye sorduklarında hiç düşünmeden “Hocama” diye cevap verince sebebi sorulmuş. O : “Çünkü Babam beni bir gayıp ve ulviyet âleminden bu süfli dünyaya indirdi. Hocam ise, talim ve terbiyeme eğitimime önem vererek beni yüceliğe ulaştırdı. .” Cevabını vermiştir.

 İlim öğrenmenin ve öğretmenin faziletini Kur’anın ilk mesajlarında da, Sevgili Peygamberimizin emsalsiz sözlerinde bulan Müslümanlar; tarihin her döneminde HOCA-TALEBE münasebetini BABA-OĞUL münasebetinden ve muhabbetinden öteye götürmesini bilmiştir.

 

 İlk emri "OKU" olan yüce kitabımıza iman etmiş, "İlim Çin'de de de olsa gidin alın" buyruğunu düstur edinmiş, "Bana bir harf öğretenin kırk yıl kölesi olurum" sözünü yol bellemiş bir inancın temsilcileri; dünyaya boyun eğdiren ancak hocalarının önünde eğilmekten yüksünmeyen cihan sultanlarının,,Mustafa Kemal ATATÜRK’ün " Fikri hür, vicdanı hür, irfanı hür nesiller yetiştireceksiniz " sözleriyle öğretmenlerimizi baş üstünde tutan ecdadın torunları olarak, bizleri yetiştiren aziz öğretmenlerimizin, öğretmenler gününü kutluyor , ebediyete intikal eden sevgili öğretmenlerimizi rahmet, minnet ve şükranla anıyoruz.

9009 kez okundu addHAYDAR HÜSEYİNOĞLU

tag 24 Kasım Öğretmenler Günü Konuşması Örneği Konuşma Metni belirli gün ve haftalar belirli günler ve haftalar önemli haftalar önemli günler belirli haftalar Hz. Muhammed Muallim HAYDAR HÜSEYİNOĞLU

Yeni Eklenen Belirli Gün ve Hafta Yazıları

24 Kasım Öğretmenler Günü Konuşması Örneği Hakkında Yorum Yazın...

  

24 Kasım Öğretmenler Günü Konuşması Örneği Hakkında Yorumlar

Henüz Yorum Yazılmamış.
İlk Yorumu Siz Yazabilirsiniz.

24 Kasım Öğretmenler Günü Konuşması Örneği