Eğitim Sitesi

18 Mart Çanakkale Zaferi

18 Mart Çanakkale Zaferi

I. Dünya Savaşı sırasında, Osmanlı Devleti, Almanya'nın yanında savaşa katıldı. İngiltere, Fransa ve İtalya Çanakkale ve İstanbul boğazlarından geçerek, müttefikleri olan Rusya ile bağlantı kurmak istiyorlardı. Aynı şekilde Rusya'nın da gözü boğazlardaydı. Buradan geçiş imkânı sağladığında Akdeniz'e açılabilecekti.


Daha önce Çanakkale Boğazı önüne gelmiş ve birkaç deneme yapmış olan İngiliz ve Fransız gemileri, 18 Mart 1915 günü Türk mevzilerini top ateşine tuttular. Bir gece önce Nusret mayın gemisinin boğazı mayınlaması ve Türk topçularının kahramanca karşı koyması ile kayıplar vererek geri çekilmek zorunda kaldılar. Neye uğradıklarını şaşırdılar. Düşman gemilerinin bir kısmı battı, bir kısmı ağır yaralar aldı.


Çanakkale Boğazı'nı denizden geçemeyeceğini anlayan düşman, karadan çıkarma yapma kararı aldı. 100 gemi ve 75 bin askerle Gelibolu'ya çıkarma yapmaya başladılar. Bu askerlerin bir bölümü Avustralya ve Yeni Zelanda'dan getirilen paralı askerlerdi. "Anzak" adı verilen bu savaşçı askerler, kimlerle çarpıştıklarını bile bilmiyorlardı. Çıkarma yapılırken Mustafa Kemal 19. Tümenin komutanı idi. Mustafa Kemal ve kahraman Türk askeri Conkbayırı'nda, Arıburnu'nda, Seddülbahir'de düşmana ağır kayıplar verdirdiler. Anafartalar Grup Komutanlığına getirilen Mustafa Kemal Anafartalar'da düşmana karşı saldırıya geçti (15 Ağustos 1915). Düşman dayanamayıp kaçmaya başladı. Mustafa Kemal, Anafartalar Kahramanı olarak tarihe geçti. Yer yer çarpışmalar sürdüyse de yorgun düşen düşmanlar 9 Ocak 1916'da tümüyle kaçıp gittiler.


Çanakkale savaşlarıyla toprakları paylaşılmak istenen bir ulusun gücü, kahramanlığı ve yurtseverliği tüm dünyaya gösterildi. Mustafa Kemal gibi bir önderin ortaya çıkması sağlandı. Çanakkale Zaferi daha sonraki yıllarda Anadolu'da başlayacak Kurtuluş Savaşı'nın başlangıcı oldu. Çanakkale'de kazanılan zafer, Rusya'nın savaştan çekilmesine ve Çarlık Rusya'sının çökmesine neden olmuştur. İngiltere'de de hükümet değişikliği yapılmıştır.


Çanakkale Zaferi'nin yıldönümü olan 18 Mart günü Mustafa Kemal'i, komutanları ve şehitlerimizi saygı ile anarız.

33293 kez okundu addDersimiz.com

tag Çanakkale Zaferi Anzak Mustafa Kemal Osmanlı Devleti

Yeni Eklenen Belirli Gün ve Hafta Yazıları

18 Mart Çanakkale Zaferi Hakkında Yorum Yazın...

  

18 Mart Çanakkale Zaferi Hakkında Yorumlar

Acun mikemmel 2017-03-21

Abdullah Çok güzel olmuş 2017-03-20

murat boz çok güzel bir web sitesi 2017-03-04

Abdullah Çok faydalı bir yazı olmuş,tebrikler. 2016-04-06

Yazılan son 4 yorum gösteriliyor.

İçerikle ilgili 4 yorum yazılmış.

18 Mart Çanakkale Zaferi