Eğitim Sitesi

18-24 Mart Yaşlılara Saygı Haftası tarihçesi ve Basın Bülteni

18-24 Mart Yaşlılara Saygı Haftası tarihçesi ve Basın Bülteni

"18-24 MART YAŞLILARA SAYGI HAFTASI"
31.YIL BASIN BÜLTENİ- 18 MART 2013
"YAŞLANAN ANNE-BABALARINIZI ALIŞIK OLDUKLARI EVLERİNDEN, EŞYALARINDAN AYIRMAYINIZ. YAŞLILARINIZA MADDİ DEĞİL MANEVİ HEDİYELER GÖTÜRÜNÜZ. UNUTMAYIN SİZİN DE BİR GÜN ÇALACAK KAPINIZA GÖZÜNÜZ VE KULAĞINIZ TAKILACAKTIR. SEN DE YAŞLANACAKSIN, UNUTMA!"
MİHRİBAN KURAL


YAŞLILARI KORUMA DERNEĞİ KURUCUSU VE 33 YIL HİZMET VERMİŞ GENEL BAŞKANI GÜÇSÜZLER VE KİMSESİZLER DERNEĞİ KADIN KOLU BAŞKANIYKEN 1978  YILINDA SAYIN JÜLİDE GÜLİZAR'IN SUNDUĞU BİR KONU BİR KONUK PROGRAMINA KONUŞMACI OLARAK DAVET EDİLEN SAYIN MİHRİBAN KURAL'IN PROGRAMA KATILIMI GENİŞ BİR KİTLENİN DİKKATİNİ ÇEKMİŞ, ALMANYA VE KIBRIS TA DAHİL OLMAK ÜZERE PEK ÇOK VATANDAŞIMIZDAN BİNLERCE MEKTUP GELMİŞTİR.MEKTUPLARIN HEMEN HEPSİNDE ÇOK DUYGULANDIKLARINI YAZAN DOSTLARIMIZIN ORTAK SORUSU "YAŞLILIK GÜÇSÜZLÜK MÜ?" OMUŞTUR. BUNUN ÜZERİNE 1979 YILI SONUNDA ÖNEMLİ İŞLERE İMZASINI ATMIŞ, HATIRLI KURUCU ÜYELERİMİZİN İŞTİRAKİYLE DERNEĞİMİZ KURULMUŞTUR.


5 OCAK 1980 TARİHİNDE KURULAN YAŞLILARI KORUMA DERNEĞİ'NİN AMACI;
HALKTAN GELEN İSTEK ÜZERİNE YAŞLIYI GÜÇSÜZDEN AYIRMAK,YAŞLILARIMIZA KARŞI KAYBOLMAYA YÜZ TUTMUŞ SAYGI, SEVGİ VE İLGİYİ YENİLEMEK VE YAŞLILARIMIZIN SOSYAL VE EKONOMİK HAKLARINI KORUMAKTIR.

YAŞLILARI KORUMA DERNEGİ GENEL MERKEZİ - ANKARA
Tel: 0.312213 50 08 - 0.312 231 5196 - 0 505 833 8690 Fax: 0.312231 51 96
E-mail: yaslilarikorumadernegi@yahoo.com


1980 YILINDA 14 DEĞERLİ KURUCU VE KURUCU KURUL BAŞKANI SAYIN MİHRİBAN KURAL BAŞKANLIĞINDA ÇALIŞMALARINA BAŞLAYAN YAŞLILARI KORUMA DERNEĞİ "YAŞLILAR VE YAŞLILIK" KONUSUNU TÜRKİYE'DE İLK DEFA ELE ALAN , YAŞLILARIMIZIN SOSYAL VE EKONOMİK HAKLARI KONUSUNDA ÇOK ÖNEMLİ ÇALIŞMALAR YAPMIŞ İLK GÖNÜLLÜ KURULUŞTUR.


AMBLEMİMİZ EVİ VE ÇATIYI İFADE EDİP, İÇİNDEKİ OLGUN ÇİÇEK YAŞLIYI TEMSİL ETMEKTEDİR; YAŞLISI BULUNAN ÇATI AYDINLIKTIR, ORADA DÜZEN, BOLLUK, BEREKET VARDIR; SAYGI VE SEVGİ DOLUDUR.


KURULDUĞU GÜNDEN BU YANA, KURUCU BAŞKANIMIZ VE 33 YILLIK GENEL BAŞKANIMIZ SAYIN MİHRİBAN KURAL HANIMEFENDİNİN ÖNDERLİĞİNDE "YAŞLILIK PASOSU, YAŞLI AYLIKLARI, YAŞLI EMEKLİLERİN MADDİ ŞARTLARININ İYİLEŞTİRİLMESİ, ARACISIZ VE REKLAMSIZ YARDIM, YAŞLILAR ELÜRÜNLERİ PANAYIRI VE YAŞAM BOYU ÖĞRENMEYİ DESTEKLEYEN ÇEŞİTLİ GÖNÜLLÜ KURSLAR, YAŞLILARIMIZA EVLERİNDE BAKIM, SAĞLIK HİZMETLERİ VE İHTİYAÇLARININ KARŞILANMASI, FELÇLİ YAŞLILARIMIZ İÇİN DÜZENLEMELER YAPILMASI , YAŞLI VATANDAŞLARIMIZ İÇİN ANITKABİRDE, RESMİ DAİRELERDE, CAMİİLERDE, CADDE VE SOKAKLARDA VB. YERLERDE YAŞAMLARINI KOLAYLAŞTIRACAK DÜZENLEMELERİN YAPILMASI, TİYATROLARDA, SİNEMALARDA , TREN İSTASYONLARINDA ÇEŞİTLİ DÜZENLEMELERİN VE YAŞLI İNDİRİMLERİNİN SAĞLANMASI, TOPLUMUMUZU BİLİNÇLENDİRMEK İÇİN ÇEŞİTLİ SEMİNER, KONFERANS, SERGİLER AÇILMASI, ÖZELLİKLE GENÇLERİMİZİ BİLİNÇLENDİRMEK İÇİN RESİM VE KOMPOZİSYON YARIŞMALARI, MORAL GEZİLERİ VE TOPLANTILARI, YAŞLILARIMIZIN TOPLUM HAYATINDAN KOPARILMAMASI, AYNİ YARDIMLAR" KONULARINDA DAHA SONRAKİ YILLARDA ÇEŞİTLİ KURUM, KURULUŞ VE SİVİL TOPLUM KURULUŞLARINA ÖRNEK OLACAK VE İLHAM VERECEK ÇALIŞMALARI ÜLKEMİZDE İLK DEFA DERNEĞİMİZ YAPMIŞTIR.

EN ÖNEMLİ ESERİMİZ 18-24 MART YAŞLILARA SAYGI HAFTASI'DIR.
▪ 1982 YILINDA, GENEL BAŞKANIMIZ SAYIN MİHRİBAN KURAL'IN GİRİŞİMLERİ, TEKLİFİ VE YAPIMCILIĞINDA, DERNEĞİMİZ TARAFINDAN DERNEĞİMİZİ TANITMAK, EN VERİMLİ YILLARINI BU VATANA ÇALIŞARAK GEÇİRMİŞ YAŞLILARIMIZA SAYGI, SEVGİ VE İLGİYİ HATIRLATMAK, YAŞLI HAKLARI KONUSUNA DİKKAT ÇEKMEK AMACIYLA "18-24 MART YAŞLILARA SAYGI HAFTASI" İLAN EDİLMİŞTİR. EN BÜYÜK ESERİMİZ "18-24 MART YAŞLILARA SAYGI HAFTASI" İLE AMACIMIZA ULAŞTIĞIMIZ KANAATİNDEYİZ, GEREK DEVLETİMİZİN İLGİLİ KURUMLARININ, GEREK DİĞER SİVİL TOPLUM KURULUŞLARININ VE HALKIMIZIN DİKKATİNİ YAŞLILIK KONUSUNA ÇEKTİK. EVET, AMACIMIZA ULAŞMANIN MUTLULUĞUNU YAŞIYORUZ…. DERNEĞİMİZİN KURULDUĞU 1980 YILI VE ÖNCESİNDE KAMUOYUNDA YETERİ KADAR İLGİLENİLMEYEN YAŞLILIK KONUSUNA BUGÜN DEVLETİMİZİN İLGİLİ KURULUŞLARININ VE BİRÇOK SİVİL TOPLUM KURULUŞUNUN İLGİ GÖSTERMESİ BİZLERİ GERÇEKTEN MUTLU ETMEKTEDİR. ÖZELLİKLE "18-24 MART YAŞLILARA SAYGI HAFTASI"NI TOPLUMUMUZA KAZANDIRMANIN VE HAFTAMIZIN RESMİ VEYA RESMİ OLMAYAN KURULUŞLAR TARAFINDAN BENİMSENMİŞ OLDUĞUNU GÖRMENİN GURURUNU TAŞIMAKTAYIZ.
▪ ANCAK YAŞLILARIMIZ İÇİN YAPILANLAR HALA YETERLİ DEĞİLDİR.
▪ TABİİKİ YAŞLILARIMIZIN MÜZİKLİ TOPLANTILAR VE GEZİLER GİBİ SOSYAL FAALİYETLERE İHTİYACI VARDIR; FAKAT BURADAKİ ASIL AMAÇ YAŞLILARIMIZIN TOPLUM İÇERİSİNDE HAK ETTİKLERİ ONURLU YAŞAM ŞARTLARINA VE SEVİYELERİNE KAVUŞTURULMASIDIR.

ÇOK YAKINDA DÜNYA YAŞLILARIN ELİNE GEÇECEK!

Yaşam kalitesi gün geçtikçe artmakta, bunun sonucunda, yaşlılıktan kaynaklanan ölüm oranları azalmaktadır. Dolayısıyla, dünya genelinde yaşlı nüfusun genç nüfusa oranı artmaktadır. Sonuç olarak; çok yakında dünyanın yaşlıların dünyası olacağı değerlendirilmektedir.

ÜLKEMİZDE DE YAŞLI VE KIDEMLİ VATANDAŞLARIMIZIN NÜFUSUN ORANI ARTMAKLA BİRLİKTE , YAŞLILARIMIZ HENÜZ HAK ETTİKLERİ YAŞAM STANDARTLARINA KAVUŞMUŞ DEĞİLDİR. GEREK SOSYAL OLANAKLAR GEREK CADDE, KALDIRIM, PARKLAR VB KAMUYA AÇIK ALANLARDA, BELEDİYE OTOBÜSLERİNDE, VEYA DİĞER ULAŞIM ARAÇLARINDA HAYATLARINI KOLAYLAŞTIRACAK DÜZENLEMELER YAPILAMAMIŞTIR VEYA YAPILANLAR DA YETERLİ DEĞİLDİR. ÖZELLİKLE EMEKLİ YAŞLILARIMIZIN DA DÜŞTÜĞÜ GEÇİM DERDİ DİKKATE ALINMALIDIR.
YAŞLILARI KORUMA DERNEĞİ OLARAK DİYORUZ Kİ:
YAŞLILIK ASLA GÜÇSÜZLÜK DEĞİLDİR.
SLOGANIMIZ "SEN DE YAŞLANACAKSIN UNUTMA" DIR.
HERKES KENDİNDEN BİR SONRAKİ NESLİ İÇİN YAŞLIDIR. YAŞLILIK FİZYOLOJİK VE BİYOLOJİK BİR OLAYDIR. CANLILAR DOĞAR, BÜYÜR VE YAŞLANIRLAR.
YAŞLILIĞIN BİZİ İLGİLENDİREN TARAFI GELENEK VE GÖRENEKLERİMİZDİR:
HER MİLLETİN OLDUĞU GİBİ TÜRK MİLLETİNİN DE DÜNYA ÜZERİNDE SAYGIN VE KÖKLÜ GELENEK-GÖRENEKLERİ VARDIR.
KÜÇÜĞÜN BÜYÜĞE OLAN SAYGISINA KARŞI, BÜYÜKLERİN DE KÜÇÜKLERE SEVGİSİ SONSUZ OLMALIDIR.
 BU YÜZDEN GENÇ NESİLE SESLENİYORUZ:

BİR GÜN SİZLERİNDE YAŞLANACAĞINIZ GERÇEĞİNİ UNUTMAYINIZ LÜTFEN…
YAŞLILARINIZI ALIŞIK OLDUKLARI EŞYALARINDAN AYIRMADAN YAKIN ÇEVRENİZDE YAŞAMALARINI SAĞLAYIN, FIRSAT BULDUKÇA YAŞLILARINIZLA İLGİLENİNİZ. YAŞLI ANNE VE BABALARINIZDAN BIKMAYINIZ. ONLAR SİZİ ÖPEREK, SEVEREK BAĞIRLARINDAN KOPARIP ALLAH'IN YARDIMIYLA TOPLUMA BAĞIŞLADILAR. YARDIMLARINIZ VE İLGİNİZ BİR BORÇ DEĞİL, SEVGİDİR. SİZ DE ONLARA, KOPTUĞUNUZ O BAĞIRLARA SEVEREK, SAYARAK, HOŞGÖRÜYLE DAVRANIN,

 AİLE ÇEVRENİZDEN AYIRMADAN, EŞYALARINDAN, TOPLUMDAN KOPARMADAN YARDIMCI OLUNUZ. YAŞLILIK YAŞAMIN İKİNCİ ÇOCUKLUK ÇAĞIDIR, İNSANLARIN MUTLU ÇAĞIDIR, UNUTMAYINIZ.
 SİZDEN SONRAKİ NESİLLERE SOYLU DAVRANIŞLARINIZLA ÖRNEK OLUNUZ; TEK VE EN BÜYÜK KAZANCIMIZ TOPLUMDA SAYGI, SEVGİ VE İLGİ GÖREN MUTLU YAŞLILARIMIZI GÖRMEKTİR.
 YAŞLILAR KONUSUNU ASLA İSTİSMAR ETMEYİNİZ, MERHAMET SÖMÜRÜCÜLÜĞÜ HALİNE GETİRMEYİNİZ... EKRANLARDA TEŞHİR ETMEYİNİZ.
 HERKESİN NEYE İHTİYACI VARSA YAŞLININDA ONA İHTİYACI VARDIR.
YAŞLILIK BİR EĞİTİM KONUSUDUR.
EĞİTİM İSE AİLEDE BAŞLAR, OKULLARDA DEVAM EDER.
EĞİTİMSİZ VE SAYGISIZ BİR TOPLUMDAN HİÇBİR BAŞARI BEKLENEMEZ.
YAŞLILARIMIZA YAPACAĞIMIZ HER TÜRLÜ YARDIM DİNİ, VİCDANİ, AHLAKİ VE MİLLİ GÖREVİMİZDİR.
YAŞLILARINIZIN MALLARINI, PARALARINI ALARAK HUZUREVLERİNE TERK ETMEYİNİZ, YAŞLILARINIZI YALNIZ BIRAKMAYINIZ.


KİMSE GENÇLİK BİRİKİMLERİNİ VE EŞYALARINI HUZUREVLERİNDE ÖMÜRLERİNİN SONUNU GEÇİRMEK İÇİN YAPMAZ. HERKES ESKİDE OLSA KENDİ EŞYASIYLA MUTLUDUR.


EŞ DOST ARACILIĞI İLE İŞGAL EDİLEN DEVLETİN HUZUREVLERİ, NESLİ VE GELİRİ TÜKENMİŞ, İHTİYACI OLAN KİŞİLERİN YERİ OLMALIDIR VE AYRICA GEREK RESMİ GEREK ÖZEL HUZUREVLERİ SIK SIK DENETLENMELİDİR.

YAŞLILARIMIZIN CAN VE MAL GÜVENLİĞİ YOKTUR.BU KONUDAKİ YASAL DÜZENLEMELER ACİLEN YAPILMALIDIR.

YAŞLILARIMIZA YAPILAN SALDIRILAR, YAŞLILARIMIZA YÖNELİK ŞİDDET VE İSTİSMAR CEZASIZ KALMAKTA VEYA ÇOK HAFİF CEZALARLA GEÇİŞTİRİLMEKTEDİR.

18-24 MART YAŞLILARA SAYGI HAFTASI'NIN 31.YILINDA ,YILLARDIR ÖZVERİLİ, ÖRNEK ÇALIŞMALARI VE DURUŞUYLA ÜLKEMİZDE YAŞLILIK VE YAŞLI HAKLARI KONUSUNDA ÖNCÜLÜK YAPMIŞ, ÇALIŞMALARIYLA ÇEŞİTLİ KURUM VE KURULUŞLARA İLHAM VERMİŞ,18-24 MART YAŞLILARA SAYGI HAFTASI'NIN YAPIMCISI
YAŞLILARI KORUMA DERNEĞİ KURUCU KURUL BAŞKANI VE 33 YILLIK GENEL BAŞKANI,
DÜNYANIN EN İYİ İNSANI, DOKUNDUĞU PEK ÇOK HAYATTA İZ BIRAKAN
SAYIN MİHRİBAN KURAL HANIMEFENDİ'Yİ SONSUZ SAYGI, SEVGİ , MİNNET VE RAHMET İLE ANIYORUZ….
YÖNETİM KURULU
BİLGİ VE İLETİŞİM: YAŞLILARI KORUMA DERNEĞİ GENEL MERKEZİ
Tel 0 (312) 213 5008 - 231 5196 / 0 (505) 833 8690 /0(505) 833 8691 yaslilarikorumadernegi@yahoo.com

10914 kez okundu addYaşlıları Koruma Derneği Genel Merkezi

tag 18-24 Mart Yaşlılara Saygı Haftası tarihçesi Basın Bülteni belirli gün ve haftalar HUZUREVLERİ YAŞLILARI KORUMA DERNEĞİ MİHRİBAN KURAL

Yeni Eklenen Belirli Gün ve Hafta Yazıları

18-24 Mart Yaşlılara Saygı Haftası tarihçesi ve Basın Bülteni Hakkında Yorum Yazın...

  

18-24 Mart Yaşlılara Saygı Haftası tarihçesi ve Basın Bülteni Hakkında Yorumlar

Henüz Yorum Yazılmamış.
İlk Yorumu Siz Yazabilirsiniz.

18-24 Mart Yaşlılara Saygı Haftası tarihçesi ve Basın Bülteni