Eğitim Sitesi

Bağımlılık İle İlgili Kompozisyon Örneği

BAĞIMLILIK Bağımlılık, insanların herhangi bir nesne veya maddeye karşı oluşturduğu aşırı bağlanma halidir. Aynı davranışın defalarca tekrar etmesiyle oluşur. Bu davranışlar, kişide geçici bir haz oluşturduğu için davranışın tekrar etme olasılığı artar ve tekrar edilmediğinde ise kişide huzursuzluk ve mutsuzluk oluşur. Suya, havaya, sigara, bilgisayar, telefon, internet, resim her insanın farklı bağımlılıkları olabilir....

Bağımlılık İle İlgili Kompozisyon Örneği

BAĞIMLILIK

bağımlılıkBağımlılık, insanların herhangi bir nesne veya maddeye karşı oluşturduğu aşırı bağlanma halidir. Aynı davranışın defalarca tekrar etmesiyle oluşur. Bu davranışlar, kişide geçici bir haz oluşturduğu için davranışın tekrar etme olasılığı artar ve tekrar edilmediğinde ise kişide huzursuzluk ve mutsuzluk oluşur.

 

  Suya, havaya, sigara, bilgisayar, telefon, internet, resim her insanın farklı bağımlılıkları olabilir. Okumaya dahi insanların bağımlılığı olması onun dışında her şeyi bir adım geriye atmasıdır. İstediğimiz şeye karşı koyamadığımız gibi onu bir an evvel yapmamız gerekir. Onun dışında ilgi alanlarımız azalacağından çevremizdekileri görmezlikten geliriz. Her şeye eşit şekilde yoğunlaşmamız gereklidir. Bağımlı olduğumuz şeye göre hayatımıza yön veririz. Bağımı olduğumuz fizyolojik ve psikolojik olarak kurulabilir. İhtiyaç duyarız ve ihtiyacımızı gidermek için ona sahip olmaya çalışırız. Bağımlılık sadece kişinin değil çevresindekilerin de yaşamını etkiler. dersimiz.com Sizin bağımlılığınız başkalarını etkiler. İleri derecede olduğu zaman insanların ulaşmak için çok fazlasını yaparak ciddi sorunlar yaratır. Bir şeye alışmak kolay, ondan kurtulmak çok zordur. Bu tür bağımlılıklar da bir kereden bir şey olmaz düşüncesiyle ortaya çıkar, bir daha kurtulamayacak duruma gelebilirsiniz. O yüzden bağımlılıktan uzak durmak gerekir. İçki bütün kötülüklerin anasıdır diye bir söz vardır.
Bir insan alkole bağımlı hale gelirse, ondan her türlü kötülüğü beklemek de yanlış olmayacaktır. Ayrıca alkol, sigara ve madde bağımlılığı gibi bağımlılıklar hem sağlığımızı çok olumsuz etkilemektedir, hem de paramızı elimizden almaktadır. Bağımlılık, sadece teknoloji ile ilgili değildir. İnsan vücudunda bağımlılık yapan, insanın sağlığını tehlikeye atan birçok bağımlılık türü vardır. Günümüzde bunların en yaygın ve en tehlikeli olanları ise sigara, alkol ve madde bağımlılığıdır. Ne yazık ki madde bağımlılığı her geçen yıl daha küçük yaşlara inmektedir. Öyle ki ortaokul çağındaki çocukların bile böyle bağımlılıklar edindiği bilinmektedir. Mesela bir kişiye bağımlılığı ele alalım Her akşam , her sabah konuştuğunuz hal ve hareketleri hoşunuza giden insana bir zaman sonra bağımlı olursunuz. O yokken bir boşluğun içindesinizdir. Sanki o yok olsa nefes alamayacak gibi hissedersiniz. Her sabah "günaydın" demesiyle uyanmak . her gece " iyi geceler " demesiyle onunla uyumak bir müddet sonra bizi o kişiye bağımlı hale getirir. Her hissi zirvede yaşarız.


 Bağımlı olmayı gerçekten olmak isteyen yoktur inşallah Eğer varsa bu düşüncesini hemen değiştirmeli . Bahsettiğim şey ailenizin size şunu yap bunu yapma demesi gibi bir şey değil Bahsettiğim insanlar tarafından yapılan maddelerin sizi kontrol etmesi Bir sürü bağımlılık vardır. Bu Bağımlılıklardan Kurtulmak İçin Alkol Sigara bırakma Hattı ALO 171 Arayabilirsiniz. bağımlılıktan kurtulmak ya da bağımlı olmamak tamamen bize bağlı bir şeydir. bağımlı olmamak için kendimizi kontrol edebilmeliyiz . Özellikle yakınımızda bir insan varsa bizimde bağımlı olma riskimiz daha yüksektir sonuçta üzüm üzüme baka baka kararır. Hadi bir adımda sen at bağımlılığa meydan oku sen bağımlılıktan değil bağımlılık senden korksun sen istersen herşeyi yapabilirsin.

 

Muhammed Cavlak

add

tag Bağımlılık İle İlgili Kompozisyon Örneği Kompozisyon Örnekleri Bağımlılık Hakkında Kompozisyon

Karma Yazılar Son Eklenenler

Bağımlılık İle İlgili Kompozisyon Örneği Hakkında Yorum Yazın...

  

Bağımlılık İle İlgili Kompozisyon Örneği Hakkında Yorumlar

Henüz Yorum Yazılmamış.
İlk Yorumu Siz Yazabilirsiniz.

Bağımlılık İle İlgili Kompozisyon Örneği