Eğitim Sitesi

Fukaranın tavuğu, zenginin atı kıymetlidir (kıymetli olur). atasözünün anlamı, açıklaması... TDK Açıklamalı Atasözleri Sözlüğü

Fukaranın tavuğu, zenginin atı kıymetlidir (kıymetli olur). deyiminin anlamı, açıklaması Örneklerle TDK Türkçe Deyimler Sözlüğü

Atasözü:

Fukaranın tavuğu, zenginin atı kıymetlidir (kıymetli olur).

Atasözünün Anlamı:

Yoksul kimse ancak tavuk edinebilir ve onun yumurtasını satarak kazanç elde edebilir. Bu bakımdan tavuğu çok kıymetlidir. Zengin kimse de maddi durumundan dolayı, hayatını kolaylaştırdığı için at alabilir. At da bu açıdan zengin için kıymetlidir. Herkesin kendine göre çok değerli kabul ettiği şeyler olabilir.
Okunma: 270


   

Küçük harfle, sayı ve noktalama işareti kullanmadan arama yapın...


TÜRK ATASÖZLERİ SÖZLÜĞÜ İÇİN TIKLAYIN
TÜRKÇE DEYİMLER SÖZLÜĞÜ İÇİN TIKLAYIN

Atasözü Nedir? Özellikleri Nelerdir?

Tanımı:Atalarımızın uzun denemelere dayanan yargılarını, tecrübelerini, bilgece düşünce ya da öğüt olarak ifade eden ve kalıplaşmış biçimleri bulunan kamuca benimsenmiş özlü sözlerdir.

Deyim Nedir? Özellikleri Nelerdir?

Tanımı:Çoğunlukla gerçek anlamından ayrı bir anlam taşıyan, en az iki sözcükten oluşan kalıplaşmış söz ya da sözcük grupları.eş.Tabir. Genellikle gerçek anlamından az çok ayrı bir anlamı olan, ilgi çekici bir anlatımı bulunan, ifadeyi daha zengin kılan, iki veya daha fazla kelimeden meydana gelen, kalıplaşmış söz topluluklarına "deyim (tabir)" denir.

TDK Güncel Türkçe Atasözleri Sözlüğü