Eğitim Sitesi

Ev sahipleri pastırmayı ince doğrasa, kurnaz misafir alır, ikişer ikişer yutar. atasözünün anlamı, açıklaması... TDK Açıklamalı Atasözleri Sözlüğü

Ev sahipleri pastırmayı ince doğrasa, kurnaz misafir alır, ikişer ikişer yutar. deyiminin anlamı, açıklaması Örneklerle TDK Türkçe Deyimler Sözlüğü

Atasözü:

Ev sahipleri pastırmayı ince doğrasa, kurnaz misafir alır, ikişer ikişer yutar.

Atasözünün Anlamı:

İnsanlar birbirlerine karşı, zararı önleyici tedbir alsalar da, olacak olanlar ya da gelecek olan kötü sonuçlar yine de başa gelecektir. Bazen bu zarara sebep olan olayların sebebini, daha önceden biz hazırlamışızdır. İnsan yalnız kendinin değil, karşı tarafın da, kurnazca davranışlar sergileyebileceğini hesaba katmak zorundadır.
Okunma: 601


   

Küçük harfle, sayı ve noktalama işareti kullanmadan arama yapın...


TÜRK ATASÖZLERİ SÖZLÜĞÜ İÇİN TIKLAYIN
TÜRKÇE DEYİMLER SÖZLÜĞÜ İÇİN TIKLAYIN

Atasözü Nedir? Özellikleri Nelerdir?

Tanımı:Atalarımızın uzun denemelere dayanan yargılarını, tecrübelerini, bilgece düşünce ya da öğüt olarak ifade eden ve kalıplaşmış biçimleri bulunan kamuca benimsenmiş özlü sözlerdir.

Deyim Nedir? Özellikleri Nelerdir?

Tanımı:Çoğunlukla gerçek anlamından ayrı bir anlam taşıyan, en az iki sözcükten oluşan kalıplaşmış söz ya da sözcük grupları.eş.Tabir. Genellikle gerçek anlamından az çok ayrı bir anlamı olan, ilgi çekici bir anlatımı bulunan, ifadeyi daha zengin kılan, iki veya daha fazla kelimeden meydana gelen, kalıplaşmış söz topluluklarına "deyim (tabir)" denir.

TDK Güncel Türkçe Atasözleri Sözlüğü