Eğitim Sitesi

Kızı gönlüne (keyfine, kendi hâline) bırakırsan ya davulcuya varır (kaçar), ya zurnacıya. atasözünün anlamı, açıklaması... TDK Açıklamalı Atasözleri Sözlüğü

Kızı gönlüne (keyfine, kendi hâline) bırakırsan ya davulcuya varır (kaçar), ya zurnacıya. deyiminin anlamı, açıklaması Örneklerle TDK Türkçe Deyimler Sözlüğü

Atasözü:

Kızı gönlüne (keyfine, kendi hâline) bırakırsan ya davulcuya varır (kaçar), ya zurnacıya.

Atasözünün Anlamı:

Evlenme çağındaki kızı büyükleri uyarmazlarsa uygun olmayan birisiyle evlenebilir. Çünkü yaşı gereği hem tecrübesiz, hem de eğlenceye düşkün olur ve ileriyi göremez, sağlıklı bir seçim yapamayabilirler. Bu bakımdan özellikle erken yaşta evlenmeye niyetli kızlar anne-baba tarafından denetlenmeli, yol gösterilmeli, akıl verilip uyarılmalıdır.
Okunma: 1541


   

Küçük harfle, sayı ve noktalama işareti kullanmadan arama yapın...


TÜRK ATASÖZLERİ SÖZLÜĞÜ İÇİN TIKLAYIN
TÜRKÇE DEYİMLER SÖZLÜĞÜ İÇİN TIKLAYIN

Atasözü Nedir? Özellikleri Nelerdir?

Tanımı:Atalarımızın uzun denemelere dayanan yargılarını, tecrübelerini, bilgece düşünce ya da öğüt olarak ifade eden ve kalıplaşmış biçimleri bulunan kamuca benimsenmiş özlü sözlerdir.

Deyim Nedir? Özellikleri Nelerdir?

Tanımı:Çoğunlukla gerçek anlamından ayrı bir anlam taşıyan, en az iki sözcükten oluşan kalıplaşmış söz ya da sözcük grupları.eş.Tabir. Genellikle gerçek anlamından az çok ayrı bir anlamı olan, ilgi çekici bir anlatımı bulunan, ifadeyi daha zengin kılan, iki veya daha fazla kelimeden meydana gelen, kalıplaşmış söz topluluklarına "deyim (tabir)" denir.

TDK Güncel Türkçe Atasözleri Sözlüğü