Eğitim Sitesi

Kedi uzanamadığı (yetişemediği, erişemediği) ciğere pis (murdar) der. atasözünün anlamı, açıklaması... TDK Açıklamalı Atasözleri Sözlüğü

Kedi uzanamadığı (yetişemediği, erişemediği) ciğere pis (murdar) der. deyiminin anlamı, açıklaması Örneklerle TDK Türkçe Deyimler Sözlüğü

Atasözü:

Kedi uzanamadığı (yetişemediği, erişemediği) ciğere pis (murdar) der.

Atasözünün Anlamı:

İnsanlar için bu davranış psikolojik bir savunma mekanizmasıdır. Kimileri, çok istedikleri hâlde elde edemedikleri şeyi hor göstermeye kalkışırlar; beğenmiyor görünürler. Böyle davranmakla asıl yapmak istedikleri şey, kendi yeteneksizlik, güçsüzlük ve çaresizliklerinin ortaya koyduğu açığı kapatmaya çalışmaktır.
Okunma: 7071


   

Küçük harfle, sayı ve noktalama işareti kullanmadan arama yapın...


TÜRK ATASÖZLERİ SÖZLÜĞÜ İÇİN TIKLAYIN
TÜRKÇE DEYİMLER SÖZLÜĞÜ İÇİN TIKLAYIN

Atasözü Nedir? Özellikleri Nelerdir?

Tanımı:Atalarımızın uzun denemelere dayanan yargılarını, tecrübelerini, bilgece düşünce ya da öğüt olarak ifade eden ve kalıplaşmış biçimleri bulunan kamuca benimsenmiş özlü sözlerdir.

Deyim Nedir? Özellikleri Nelerdir?

Tanımı:Çoğunlukla gerçek anlamından ayrı bir anlam taşıyan, en az iki sözcükten oluşan kalıplaşmış söz ya da sözcük grupları.eş.Tabir. Genellikle gerçek anlamından az çok ayrı bir anlamı olan, ilgi çekici bir anlatımı bulunan, ifadeyi daha zengin kılan, iki veya daha fazla kelimeden meydana gelen, kalıplaşmış söz topluluklarına "deyim (tabir)" denir.

TDK Güncel Türkçe Atasözleri Sözlüğü