Eğitim Sitesi

Dosya Yükle

Söz uçar, yazı kalır. Atasözünün anlamı, açıklaması:

Söz uçar, yazı kalır.
atasözünün açıklaması ve anlamı:

Hayata hiçbir şey aynı kalmadığı için, insan ilişkileri de zamanla değişiklik gösterebilir. Çıkar çatışmaları yaşandığında dostlar düşman olabilir. Bu nedenle maddi kayıplar yaşamamak, sorumluluk altında kalmamak için mümkün olan her şeyi yazılı olarak belgelemek gerekir. Özellikle ticari konularda, para ve mal alışverişlerinde işlemlerin mutlaka yazılı olarak yapılması gerekir. Sonuçta söylenenler, zamanla unutulup inkâr edilebilir.

 

Sitemizde açıklamalı 6521 atasözü bulunmaktadır.

Benzer Atasözleri:

İmam osurunca cemaat sıçar.

Ne ekersen, onu biçersin.

Boynuz kulağı geçer.

Düşman düşmana mevlit okumaz.

Sabır acıdır ama meyvesi tatlıdır.

İncir babadan, zeytin dededen.

Altın kapılının ağaç kapılıya işi düşer.

Doğru ağıdan acıdır.

Issız eve it buyruk.

Kadı kızında bile kusur olur.

ATASÖZLERİ SÖZLÜĞÜ ANA SAYFA

DEYİMLER SÖZLÜĞÜ ANA SAYFA

Atasözü Nedir? Özellikleri Nelerdir?

Tanımı:
Atalarımızın uzun denemelere dayanan yargılarını, tecrübelerini, bilgece düşünce ya da öğüt olarak ifade eden ve kalıplaşmış biçimleri bulunan kamuca benimsenmiş özlü sözlerdir.

 

Atasözleri, biçim yönünden diğer yazı türlerine göre farklı özellikler gösterir. Öykü, roman, şiir, deneme gibi yazı türleri pek çok cümlenin bir araya gelmesi ve anlam yönünden bütünleşmesiyle oluşur. Buna karşın atasözleri genellikle bir, en fazla iki cümleden oluşur. Bütün duygu ve düşünceler bu tek cümleye sığdırılır. Bu cümleler kişiden kişiye değişmez. Halkın ortak malıdır ve halk tarafından aynı biçimde söylenir.

Atasözleri hakkında daha fazla bilgi için buraya tıklayın