Eğitim Sitesi

Dosya Yükle

Arının karnındaki bal ile kuyruğundaki zehri birbirine karıştırmayan Allah, senin de hakkının başkasıyla karıştırmaz. Sabret! Atasözünün anlamı, açıklaması:

Arının karnındaki bal ile kuyruğundaki zehri birbirine karıştırmayan Allah, senin de hakkının başkasıyla karıştırmaz. Sabret!
atasözünün açıklaması ve anlamı:

Yüce Allah, yeryüzündeki her canlıyı en uygun şekilde yaratmıştır, hakkı olana hakkını türlü yollarla ulaştırır. İnsanoğlu hiçbir zaman umutsuzluğa düşmemelidir, bir sıkıntı ve zorluğa düştüğünde sabretmelidir. Derdi veren Allah dermanı verecek, hakkı olanı da o kişiye vakti geldiğinde bir şekilde ulaştıracaktır. Bundan şüphe bile duyulmamalıdır.

 

Sitemizde açıklamalı 6521 atasözü bulunmaktadır.

Benzer Atasözleri:

Armudu sapıyla, üzümü çöpüyle, pekmezi küpüyle.

At bir dizginde, öküz bir çizide belli olur.

Ne idik, ne olduk.

Her Firavun'un bir Musa'sı çıkar.

Âleme verir talkını, kendi yutar salkımı.

İmamın söylediğini dinle, arkasından gitme.

İğneyi kendine, çuvaldızı ele batır.

İsin yanına giden is, misin yanına giden mis kokar.

İşin yoksa şahit ol, borcun yoksa kefil ol.

Kutlu gün doğuşundan bellidir, kutlu yaz yağışından.

ATASÖZLERİ SÖZLÜĞÜ ANA SAYFA

DEYİMLER SÖZLÜĞÜ ANA SAYFA

Atasözü Nedir? Özellikleri Nelerdir?

Tanımı:
Atalarımızın uzun denemelere dayanan yargılarını, tecrübelerini, bilgece düşünce ya da öğüt olarak ifade eden ve kalıplaşmış biçimleri bulunan kamuca benimsenmiş özlü sözlerdir.

 

Atasözleri, biçim yönünden diğer yazı türlerine göre farklı özellikler gösterir. Öykü, roman, şiir, deneme gibi yazı türleri pek çok cümlenin bir araya gelmesi ve anlam yönünden bütünleşmesiyle oluşur. Buna karşın atasözleri genellikle bir, en fazla iki cümleden oluşur. Bütün duygu ve düşünceler bu tek cümleye sığdırılır. Bu cümleler kişiden kişiye değişmez. Halkın ortak malıdır ve halk tarafından aynı biçimde söylenir.

Atasözleri hakkında daha fazla bilgi için buraya tıklayın