Eğitim Sitesi

Dosya Yükle

Aç yatarım dinç yatarım. Atasözünün anlamı, açıklaması:

Aç yatarım dinç yatarım.
atasözünün açıklaması ve anlamı:

1. İnsan yemek yedikten sonra hemen yatmamalı, uyku saati gelip yatmaya hazırlandığı sırada da yemek yememelidir. Mide doluyken yatıp uyumak sağlığa zararlıdır. Çünkü uyku esnasında canlılık faaliyetleri yavaşlar, bu nedenle başta sindirim olmak üzere çeşitli sorunlar ortaya çıkmaya başlar. Vücut gerekli dinlenmeyi gerçekleştiremez. Sağlıklı ve dinç kalmak için aç yatmak gerekir.

2. İnsan ne kadar zorlu ve sıkıntılı durumlar yaşıyor olsa da kendi sağlığına zarar verecek davranış ve düşüncelerden uzak durmalıdır.

 

Sitemizde açıklamalı 6521 atasözü bulunmaktadır.

Benzer Atasözleri:

Yüzü güzel olanı değil, huyu güzel olanı sev.

Ulu sözü dinlemeyen, ulurmuş.

Erkeklik öldü mü?

Herkes gübresini kendi tarlasına kor.

El elin nesine, gülerek gider yasına.

Kısmetinde ne varsa, kaşığında onu bulursun.

Beşikte giren, mezarda çıkar.

Bilgisiz insan, meyvesiz ağaca benzer.

Ava giden avlanır.

Bir tilkinin derisi iki defa alınmaz.

ATASÖZLERİ SÖZLÜĞÜ ANA SAYFA

DEYİMLER SÖZLÜĞÜ ANA SAYFA

Atasözü Nedir? Özellikleri Nelerdir?

Tanımı:
Atalarımızın uzun denemelere dayanan yargılarını, tecrübelerini, bilgece düşünce ya da öğüt olarak ifade eden ve kalıplaşmış biçimleri bulunan kamuca benimsenmiş özlü sözlerdir.

 

Atasözleri, biçim yönünden diğer yazı türlerine göre farklı özellikler gösterir. Öykü, roman, şiir, deneme gibi yazı türleri pek çok cümlenin bir araya gelmesi ve anlam yönünden bütünleşmesiyle oluşur. Buna karşın atasözleri genellikle bir, en fazla iki cümleden oluşur. Bütün duygu ve düşünceler bu tek cümleye sığdırılır. Bu cümleler kişiden kişiye değişmez. Halkın ortak malıdır ve halk tarafından aynı biçimde söylenir.

Atasözleri hakkında daha fazla bilgi için buraya tıklayın