Eğitim Sitesi

Online Formula-1 Terimleri Sözlüğü

Online Formula-1 Terimleri Sözlüğü

Aerodinamik

Otomobilin gövde yapısı,Downforce olarak bilinen 'hava akımıyla yere yapışmayı artırmak için geliştirilir.Bunun anlamı;otomobil pistte hızını arttırdıkça hareket eden hava onu yere daha fazla yapıştırır.

Concorde Anlaşması

1997 yılında FIA ve Formula1 takımları arasında imzalanarak yürürlüğe giren özel anlaşma.Anlaşmada,yarışlardan ve TV yayınlarından elde edilen gelirin paylaşımı ve Formula1'in teknik ve sportif kurallarına ilişkin maddeler yer alır.

FIA

Uluslar arası Otomobil Federasyonu.Tüm uluslar arası motor sporlarını yöneten karar,uygulama ve icra organı.1904 yılında tüm dünyada düzenlenen otomobil yarışlarını organize etmek amacıyla kurulmuştur.

FISA

FIA'nın Formula1 ile doğrudan ilgilenen idari kolu.

FOA

1995'ten beri Formula 1'in tüm ticari haklarına sahip olan Formula Birliği.

Formasyon Turu

Yeşil ışıklar yandığında pilotların birbirinin geçmesinin yasak olduğu ısınma amaçlı tur.Bu turu atamayan pilot en arkadan veya pit alanından yarışa başlar.

Formula 1

Motor sporlarının en son aşaması,zirvesi.

Grand Prix(Büyük Ödül)

Formula1'de yarışların her birine verilen ad.

Grid

Sıralama turları sonucuna göre otomobillerin start öncesi yarışa başlamak için çift sıra halinde yer aldıkları alan.Gridde,pol pozisyonundaki otomobil ile yandaki sıranın başında olan2.sıradaki otomobil arasında uzunlamasına 8 metre,aynı sıradaki her otomobilin arasında da 16 metrelik mesafe bulunmak zorundadır.

Grip

Otomobilin yol tutuşu veya zemine tutulması.

Güvenlik Aracı

Yarışmacılar veya görevlilerin tehlikede oldukları,fakat yarışın durdurulmasına gerek olmayan durumlarda piste giren araç.Tehlikeli durum giderilene kadar araç pistte kalır.Araç pistteyken atılan turlar,yarış turu olarak değerlendirilir.Bu sırada araçların birbirini veya güvenlik aracını geçmeleri yasaktır.

Kokpit

Formula-1 otomobilinin şasisi üzerinde yer alan ve pilotun oturduğu bölüme verilen ad.

Küvet

Şasinin,kokpitin bulunduğu ve pilotun yerleştiği bölge

Padok

Her pistte yer alan bu özel bölüm,pit alanı ve garajların hemen arkasında bulunur ve Grand Prix'in merkezidir.Formula1 takımlarının operasyonların alanı olan bu bölümde takımların,motor ve lastik üreticilerinin nakliye araçları ile ikram amacıyla kullandıkları karavanlar ve basın merkezi yer alır.

Pis Stop

Önceden belirlenen stratejiye göre veya elde olamayan nedenlerle otomobillerinin lastik değişimi,yakıt ikmali gibi nedenler için aldıkları kısa mola.

Pit Geçişi

Pit alanında garajların hemen önünde yer alan ve otomobillerin servis giriş- çıkış yaptıkları yol.Hız sınırının uygulandığı tek bölüm burasıdır.

Pol Pozisyonu(Pole Posation)

Bir yarışa başlamak için en iyi pozisyon.Sıralama turlarında en iyi dereceyi alan elde eder.

Sıralama

Yarışa başlama sırasının tespiti için yarıştan bir gün önce süreye karşı yapılan turlar.

Spin

Otomobilin çeşitli nedenlerle ekseni etrafında dönerek pistten çıkması.

Spoyler

Otomobillerde hava akımıyla yere yapışmayı arttıracak kanat.

Diğer Formula-1 Terimleri

[1]2

Formula-1 Terimleri Sözlüğünde Kayıtlı Terim: 24

Terimler Sözlüğü Ana Sayfa