Eğitim Sitesi

Dosya Yükle

Ergenlik döneminde çocukla iletişim önerileri

faydalı haberlerErgenlik döneminde çocukla iletişim önerileri

Ergen-gencler.jpg Aile ve Evlilik Terapisti Dr. Obengül Ejder, ergenlik döneminde anne ve babanın çocukla kuracağı iletişimin oldukça önemli olduğunu söyledi. Dr. Ejder, sakarlık ya da beceriksizlik karşısında çocuğa kızılmaması uyarısında bulundu.

Dr. Ejder, 'Mutlu Çocuk Mutlu Aile' sloganı ile Optimum Outlet Adana AVM tarafından hayata geçirilen 'Anne-Baba Destek Programı' kapsamında bu kez; 'Çocuğuma Ergenlik Çağında Nasıl Davranmam Gerekiyor?' sorusuna yanıt verdi. Alışveriş Merkezi'nin S.E.S Atölyesi'nde düzenlenen ve katılımın ücretsiz olduğu seminerde, aileler, ergenlik çağı sorunu yaşayan çocuklarına nasıl davranmaları gerektiğini öğrendi. Ergenlik döneminin en önemli değişimlerinden birinin gencin kimlik kazanma süreci olduğuna dikkati çeken Ejder, ''Yani gencin 'Ben kimim? Nasıl görünüyorum ve ne olacağım?' sorularına cevap aradığı bir dönemdir. Gençlerin kimliklerinin gelişebilmesi için aile, toplumsal ortam ve çevre de son derece önem taşımaktadır. Yani gencin kendisini nasıl gördüğü; çevresindeki diğer insanların onu nasıl gördüğü ile bağlantılıdır. Sanki aynaya bakıyormuş gibi, başka insanların gözündeki kendini merak eder.'' dedi.

TERBİYELİ KIZ, AKILLI OĞLAN
Ejder, bebeklikten itibaren çocuğun bireyselleşmesine müsaade edilmez ve aşırı koruyucu kollayıcı yaklaşılır ise; ergenlik döneminde gencin kendi kimlik arayışında bocaladığını, bağımsızlaşamadığını, duygularını ifade etmekte zorlandığını ve yetersizlik duygusu taşıdığını vurguladı. Ejder, '' Bu gibi durumlarda ergenler bazen bireysel kimliklerinden vazgeçerek anne ve babanın istediği ya da toplumun beğenisini kazanacaklarına inandıkları bir kimliğe bürünürler. "terbiyeli kız", "akıllı oğlan" gibi. Sadece anne ve babalarını mutlu etmek için, kendi istek ve arzularından vazgeçerler, yalnızca onların duymak istediklerini anlatırlar ve duygularını saklarlar. Bazen yalan söyleyebilirler.'' diye konuştu.

SAKARLIK VE BECERİKSİZLİK OLABİLİR
Ejder, ''Ergen bu dönemde; erinlik döneminden itibaren başlayan ve devam eden bedensel, zihinsel, cinsel, sosyal ve duygusal anlamda farklı bir döneme girmiştir. Ebeveynin bu yaş dönemi özelliklerini bilmesi, çocuğu ile sağlıklı iletişimi kurabilmesi ve ergeni doğru yönlendirmesi açısından çok önemli." dedi. Ejder, bu dönemde çocuğun kas ve kemik koordinasyonunun tam olmaması nedeni ile sakarlık ve becerisizlik yaşayabileceğini belirtti.
Zaman

tag ergenlik dönemi çocuklala iletişim faydalı haberler rehberlik Mutlu Çocuk Mutlu Aile Dr. Obengül Ejder

29.3.2013 tarihli haber

nextİçerik Hakkında Yorum Yazın...

Yazan:    

next YAZILAN YORUMLAR (1 yorum yazılmış)

box fatih karaca :kimse anlamıyo beni

BENZER FAYDALI SOSYAL HABERLER (Tüm Faydalı Haberler İçin Tıklayın...)

İş görüşmelerinde başarı için 5 kritik ipucu İş görüşmelerinde başarı için 5 kritik ipucu

Şişmanlıktan korunmak için 10 ipucu Şişmanlıktan korunmak için 10 ipucu

Gündüz uykusu hangi saatlerde daha iyidir? Gündüz uykusu hangi saatlerde daha iyidir?

SON EĞİTİM HABERLERİ (Tüm Eğitim Haberleri İçin Tıklayın...)

YKS soruları ve cevap anahtarı 2019 açıklandı! YKS soruları ve cevap anahtarı 2019 açıklandı!

YKS (TYT) soru cevapları ne zaman açıklanacak? YKS (TYT) soru cevapları ne zaman açıklanacak?

YKS'ye girecek olan adaylar dikkat! YKS'ye girecek olan adaylar dikkat!

Fayda Sağlayan Sosyal Haberler