Eğitim Sitesi

Bu gıdalar gözlerinizi koruyor

Bu gıdalar gözlerinizi koruyor

Bu gıdalar gözlerinizi koruyorİlerleyen yaş, bilgisayar ve televizyon kullanımının artması gibi nedenlerle yetişkinlerin gözlerindeki problemler artmaya başladı. Bazı sorunlar ciddi ve önlenemezken, bazıları ise göz sağlığının korunması ve sağlıklı beslenmeyle önlenebilir.
Huffington Post'ta yer alan habere göre, yapılan araştırmalarda lutein, Omega-3 yağ asitleri ve likopen gibi besinlerin fazla tüketilmesi makuler dejenarasyon oluşma riskini yüzde 25'e kadar azaltabildiği tespit edildi. Uzmanlar, potansiyel faydaların bununla da sınırlı olmadığını söylüyorlar.

Sağlıklı beslenme nin tüm vücudunuzu etkilediğini belirten uzmanlar, gözleriniz üzerinde koruyucu etkisi olan bu yiyeceklerin diğer vücut sistemlerini de pozitif olarak etkilediğine dikkat çektiler. İşte göz sağlığınızı destekleyen ve koruyan yiyecekler:

Ispanak, karalahana: Lutein ve zeaxanthin sağlıklı hücreleri koruyan ve hücrelerin bakımını yapan antioksidanlardır. Bunlar yapraklı ve koyu yeşil renkli sebzelerde bol miktarda bulunur. Bunlar gözünüzde güneş gözlüğü gibi görev yapar ve zararlı mavi dalgaları filtreler.

Kayısı: İyi bir beta karoten ve likopen kaynağı olan kayısı görmenize katkı sağlar. Gerçekte Makuler Dejenerasyon Derneği , vücuttaki beta karoteni A vitaminine çevirir. Bu vitamin gözün lensleri de dahil hücre ve dokuları hasara karşı dirençli hale getirir. Sürekli oksidatif stres (Oksidatif stres olarak tanımlanan durum canlı organizmalarda normalde oluşan ve belirli bir dozun üzerinde artması ile tehlikeli olabilen bir risktir. Bu riske neden serbest radikal denilen moleküllerdir. Oksidatif stres oldukça ciddi ve riskli bir durumdur) katarakta ve makuler dejenerasyona yol açabilir veya gözlere giden kan desteğine zarar verebilir.

Yer elması: Uzmanlar günde en az 3-4 kase tüketilmesini öneriyorlar. Ayrıca C ve A vitamini içeren sebze ve meyvelerden bol miktarda yemek de önemlidir. Yer elmasının göz sağlığı üzerindeki etkisi çok fazladır. Bir kase yer elmasında bir günlük A vitamini ihtiyacınızın fazlası bulunur. Ayrıca havuç ve portakal da gözlerimizi korumaya yardımcıdır.

Buğday Ruşeymi: Buğday tohumunun sivri ucunda yer alan ve buğdayın en değerli kısmıdır. Buğdayın özünde bulunan E vitamini makuler dejenerasyonu yavaşlatabilir, katarakt riskini azaltabilir. Badem, ay çiçeği tohumları, yerfıstığı ezmesi gibi gıdalarda da bol miktarda E vitamini bulunur.

Yumurta: Çinko bakımından zengin olan yumurtada bol miktarda Omega-3 yağ asitleri ve lutein bulunur. Vücudumuz bu antioksidanları yumurtadan daha iyi sindiriyor.
tag sağlık haberleri göz sağlığı faydalı haberler

2012-07-05 tarihli haber, 9234 kez okundu

  

Melis Ben de gözlüklüyüm ama gözlüğümü hiç çıkaramıycam 2012-09-03

Yazılan 1 yorum görüntüleniyor

Son Eklenen Faydalı Sosyal Haberler

Maymun çiçeği virüsü nedir? Belirtileri nelerdir?

Maymun çiçeği virüsü nedir? Belirtileri nelerdir?

Maymun Çiçeği Virüsü Nedir? Maymun çiçeği virüsü Orthopoxvirus virüsün neden olduğu viral bir enfeksiyondur. Özellikle Orta ve Batı Afrika’nın tropikal yağmur ormanlarında ortaya çıkan ve zamanla diğer ülkelere yayılan virüs, farklı bölgelerden farklı insanlar üzerinde teşhis edilmiştir. Özellikle Covid-19 pandemisinin dünya genelinde yol açtığı yıDevamını Oku

Omicron varyantı nedir, belirtileri nelerdir?

Omicron varyantı nedir, belirtileri nelerdir?

Koronavirüs salgını döneminde en büyük sorunlardan biri de virüsün mutasyona uğraması. Salgın süresinin uzamasıyla birlikte Covid-19 virüsü birden fazla kez mutasyona uğradı. Virüsün en önemli varyantlarından biri de Omicron varyantı. Omicron varyantı nedir? Omicron varyantı, bünyesinde çok sayıda mutasyon barındırdığı için "süper varyanDevamını Oku

Diş ipi nasıl kullanılır, ne işe yarar?

Diş ipi nasıl kullanılır, ne işe yarar?

Dişler, güzel bir gülüş için gerekli olmasının yanında sindirim sisteminin ilk yapı taşları arasında yer aldığı için oldukça önemlidir. Sağlıklı dişler, hem estetik olarak güzel görünmekte hem de besinleri daha kolay parçalamamıza yardımcı olmaktadır. Diş ve ağız temizliğinin olmazsa olmazları ise diş fırçaları ve diş macunu olarak bilinir ancak bu bilgi Devamını Oku

Elma sirkesinin faydaları nelerdir? Elma sirkesi neye iyi gelir?

Elma sirkesinin faydaları nelerdir? Elma sirkesi neye iyi gelir?

Sirke türleri arasında en çok tercih edilen elma sirkesi, doğru ve bilinçli tüketildiği takdirde pek çok fayda sağlamaktadır. Kilo verme, kolesterolü düşürme kan şekerini dengeleme gibi etkilere sahip olan elma sirkesi aynı zamanda cilt bakımında da tercih edilen bir sirkedir. ELMA SİRKESİ NASIL TÜKETİLİR? Elma sirkesi Türk Mutfağının olmazsa olDevamını Oku

Aşı kimliği uygulaması hayata geçiriliyor

Aşı kimliği uygulaması hayata geçiriliyor

Aşı kimliği uygulaması hayata geçiriliyor. Prof. Dr. Kemalettin Aydın uygulamayla ilgili, "Sosyal organizasyonlarda aşı bir ödül gibi olacak. Aşı kartı ile aşılanmış olanların sosyal özgürlüklerini rahatlatacak imkan vermek gibi" dedi. Sağlık Bakanlığı, koronavirüs aşısı olanlar için yeni bir uygulamayı daha hayata geçirdi. Artık aşının 2 dozunu daDevamını Oku

Bu gıdalar gözlerinizi koruyor

Faydalı Sosyal Haberler Ana Sayfa