Eğitim Sitesi

Dosya Yükle

Şaşılık artık tarih oluyor

faydalı haberlerŞaşılık artık tarih oluyor

332sasilik.jpg Kastamonu Dr. Münif İslamoğlu Devlet Hastanesi Göz Uzmanı Op. Dr. Uğur Acar, artık şaşılığın tarih olduğunu belirterek, dünyaya hiç kimsenin şaşı bir şekilde bakmayacağını söyledi

Tıbbın Türkiye'de ve Kastamonu'da her geçen gün ilerlemesi, sağlıklı yaşamı da beraberinde getirdiğine dikkat çeken Acar, 48 yaşına kadar dünyaya şaşı bakan Engin Kalaycı'ya yapılan başarılı göz ameliyatıyla gözündeki şaşılık giderilerek sağlığına kavuşturulduğunu kaydetti.

Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesinden iki ay önce Kastamonu'ya geldiğini belirten Acar, "Şaşılık her iki gözün birbiriyle olan paralelliğini kaybetmesidir. Gözdeki kaymaların büyük çoğunluğu 2-3 yaş civarında ortaya çıkar. İhmal edilmez ise genellikle, gözlükle tam olarak düzelebilir.

Gözlük takıldığı halde düzelmeyen kaymalara ise mutlaka cerrahi tedavi gerekir. Şaşılık ameliyatları çoğunlukla genel anestezi altında gerçekleştirilir. Ameliyatların temel prensibi göz küresine yapışık kasların kuvvetinin azaltılması ya da arttırılması veya yerlerinin değiştirilmesi esasına dayanır" dedi.

Bu tür göz rahatsızlıklarını devlet hastanesinde çok güçlü olan göz ünitesinde birçok göz ameliyatını başarıyla yapıldığını vurgulayan Acar, "Göz ünitesinde kullanılan tıbbi cihazlar, göz ameliyatlarında bize ve hastaya güven ve rahatlık veriyor. Şaşılık sorunu yaşayan hastaları ameliyatla sağlığına kavuşturuyoruz. Sizinde gördüğünüz gibi şaşılık problemi yaşayan 48 yaşındaki Engin Kalaycı bu yaşına kadar şaşı olarak hayatını sürdürmüş.

Hasta bize müracaat ettiğinde, küçük yaşta başlayan göz şaşılığı ihmal edildiğinden dolayı bu günlere kadar gelmiş. Biz bu hastamızı başarılı bir göz ameliyatıyla sağlığına kavuşturduk.

Bundan böyle gözünde artık şaşılık olmayacak. Hastamız ayrıca göz sağlığına kavuşurken, toplum içinde yaşadığı psikososyal problemler ve özgüven eksikliğini de giderip, çevresine daha bir özgüvenle bakacak. Dr. Münif İslamoğlu Kastamonu Devlet Hastanesi'nde artık şaşılık ameliyatları Ankara'ya gidilmeden daha sık ve rahatlıkla yapılmaya başlanacak" diye konuştu.

48 YIL DÜNYAYA ŞAŞI BİR ŞEKİLDE BAKTI
Çocuk yaşlarda şaşı olan ve ihmal yüzünden bu günlere geldiğini belirten 48 yaşındaki Engin Kalaycı, kendisini sağlığına kavuşturan doktorlara teşekkür ederek, "Devletimizden de Allah Razı olsun. Bu yaşıma kadar, ben şaşı gözlü olarak yaşadım. Birilerinin gözünün içine yüzüne bakamıyordum. Bakarken rahatsız oluyordum. Artık gözümün şaşılığı yapılan ameliyatla giderildi. Gözüm sağlığına kavuştu. Bana da artık bir öz güven geldi"

"Gözü şaşı olan hiç korkmasın" diyen Kalaycı, devlet hastanesine gelip hemen ameliyat olabileceklerini ve sağlıklarına kavuşabileceklerini ifade etti.

İHA

tag şaşılık güncel sağlık haberleri yararlı haberler faydalı haberler sağlık alanında gelişmeler

17.5.2012 tarihli haber

nextİçerik Hakkında Yorum Yazın...

Yazan:    

Henüz Yorum Yazılmamış.
İlk Yorumu Siz Yazabilirsiniz

BENZER FAYDALI SOSYAL HABERLER (Tüm Faydalı Haberler İçin Tıklayın...)

İş görüşmelerinde başarı için 5 kritik ipucu İş görüşmelerinde başarı için 5 kritik ipucu

Şişmanlıktan korunmak için 10 ipucu Şişmanlıktan korunmak için 10 ipucu

Gündüz uykusu hangi saatlerde daha iyidir? Gündüz uykusu hangi saatlerde daha iyidir?

SON EĞİTİM HABERLERİ (Tüm Eğitim Haberleri İçin Tıklayın...)

2018-2019 eğitim öğretim yılı başladı 2018-2019 eğitim öğretim yılı başladı

2018 YKS tercih sonuçları açıklandı 2018 YKS tercih sonuçları açıklandı

KPSS Lisans Sonuçları Açıklandı KPSS Lisans Sonuçları Açıklandı

Fayda Sağlayan Sosyal Haberler