Eğitim Sitesi

Dosya Yükle

Eğitim Yazıları: Yaratıcı Drama Ve Genel Özellikleri

eğitim yazıları Yaratıcı Drama Ve Genel Özellikleri

Yaratıcı Drama

Yaratıcı drama; doğaçlama, rol oynama vb. tiyatro yada drama tekniklerinden yararlanılarak,bir grup çalışması içinde, bireylerin bir yaşantıyı bir olayı,bir fikri kimi zaman bir soyut kavramı yada bir davranışı eski bilişsel örüntüleri yeniden düzenlemesi yoluyla ve gözlem,deneyim duygu ve yaşantıların gözden geçirildiği oyunsu süreçlerde anlamlandırması canlandırmasıdır.

 

 

Yaratıcı Dramanın Öğeleri

 

Drama lideri: çalışmaya rehberlik eden kişidir. Bir lider gelişmeye açık,esnek bir kişiliğe sahip olmalıdır. Ancak gözlem becerisi yüksek,yaşanılan olayları anında analiz eden ve sentezleyen bir lider olduğu zaman grup tarafından kabul görür.

 

Oyun grubu: öğrenmeye istekli ve katılım için gönüllü olmalıdır.bireylerin hepsi farklı deneyimlere ve özelliklere sahip olmalıdır.grup dinamiğinin oluşmasında her birey etkin gelişime ve değişime yatkın olmalıdır.

 

Uzam: Etkin bir kullanım alanıdır.her türlü eyleme ve olası gürültülere olanak sağlayan ve gerektiğinde sergileme şansını elde edebileceğimiz bir mekandır.

 

Arama Etkinliği: Baştan belirlenen hedefler doğrultusunda liderin inisiyatifinde zaman zaman değişimlerin yaşandığı bireyin etkin rol aldığı, her birey için var olan bir mekandır.

 

Yaratıcı Dramanın Aşamaları

 

1.Isınma: çeşitli Yöntemlerle beş duyuyu kullanma, gözlem yetisinin geliştiği, bedensel ve dokunsal alıştırmaların yapıldığı, tanışma, etkileşim kurma ve uyum özelliklerini katılımcıya kazandıran ve olukça kesin kurallarla belirlenen,grup liderinin yöneticiliğinde yapılan çalışmadır.

 

2.Oynama (Rol Oynama): belirlenmiş kurallar içinde özgürce oyun kurma ve geliştirme çalışmalarından oluşur. Yaratıcılık bu aşamada çok önemlidir.

 

3.Doğaçlama: Saptana bir tema üzerinden yola çıkarak, bir hedefe doğru belli aşamalarla yol alınır. Bireysellik ve yaratıcılık ön plandadır.

 

4.Oluşumlar: Sürecin nasıl gelişeceği ve nereye varacağı önceden belirsizdir. Süreç önceden belirlenmiş bir noktadan başlar.

 

Yaratıcı Dramanın Önemi

 

Yaratıcı Dramanın Güçlü Yönleri

 

Yaratıcı Dramanın Zayıf Yönleri

  1. Zaman alıcı bir yöntemdir.
  2. Kalabalık sınıflarda uygulanırken sorun olabilir.
  3. Katılımcılar ciddiyetlerini kaybedebilir.
  4. Oynanan oyun gerçek yaşama çok yakın ise olumsuz tepkilere yol açabilir.
  5. Uygulanması zor olabilir. Öğretmenin drama eğitimi almış olmasını gerektirir.

 

Ekleyen: dersimiz.com    Okunma: 14128 kez

tags Yaratıcı Drama Yaratıcı Dramanın Öğeleri Yaratıcı Dramanın Zayıf Yönleri Yaratıcı Dramanın Önemi Yaratıcı Dramanın Güçlü Yönleri Yaratıcı Dramanın Güçlü Yönleri Yaratıcı Dramanın Zayıf Yönleri

BENZER EĞİTİM-ÖĞRETİM YAZILARI:

nextİçerik Hakkında Yorum Yazın...

Yazan:    

Henüz Yorum Yazılmamış.
İlk Yorumu Siz Yazabilirsiniz

Yaratıcı Drama Ve Genel Özellikleri