Eğitim Sitesi

Dosya Yükle

UĞUR BÖCEĞİ

ansiklopediUĞUR BÖCEĞİ

UĞUR BÖCEĞİ

Coccinella septempunctata. Coleoptera (kın kanatlılar) grubunun Coccinellidae ailesini meydana getiren yaklaşık beş bin böcek türünün ortak adı. Uğur böceği gövdesi, turuncu ve kırmızı renkli, üzerinde siyah noktalar bulunan, bir böcektir. Mayıs böceği, hanım böceği ya da uçuç böceği olarak da bilinir. Yarım küre biçimindeki gövdesi, 8-10 mm uzunluğunda ve kırmızı zemin üzerine sarı yada siyah beneklidir. On dört aylık ömrü olan uğur böceklerinin üzerindeki benekler, türünü belirtir. Uğur böceği, kabuk değiştirmediğinden ve kurtçuk hâlinden yetişkin duruma geçtiğinden kabuğuna bir benek daha ekleyemez. Kırmızı, sarı, beyaz ya da siyah beneklerin işlevi, düşmanlara "tadım acı" diye uyarı sinyalleri göndermektir.
Uzun, ince yapılı, yumuşak gövdeli ve genellikle mavi, yeşil, kırmızı ya da siyah benekli boz lârvalarının öteki böcekler ve böcek yumurtaları başlıca besin kaynaklarıdır. Lârvalar dört gelişme evresinden sonra son lârva derisi içinde pupa evresine girerler. Uğurböcekleri yaprak biti, kabikli bit (koşnil) ve akar gibi tarım zararlısı böcekleri yediklerinden biyolojik mücadelede yaygın biçimde kullanılırlar.

Ekleyen : dersimiz.com     Okunma :41020 kez

tags uğur böceği nedir nerelerde yaşar hakkında bilgi

 

Aşağıdaki bilgilere de bakabilirsiniz...

 

Bu sayfada UĞUR BÖCEĞİ başlığı altında bilgiler sunulmaktadır.

nextİçerik Hakkında Yorum Yazın...

Yazan:    

next YAZILAN YORUMLAR (26 yorum yazılmış)

box gül aksu :Ugur böcekleri yaprak biti olmadan üreyemezler. ama gilikoz arısütü maya gibi besinmatteleriyle yasamlarını belli bi süre devam ettirebilirler. yalnız bu sürçte hattallama uyuşukluk ve kanatlarda renk degişimleri gözlemlenir.Bulundugu lanın sıcaklıgıda sıtabil yasam sürelerini uzatmakta etkendir.

box gül aksu :Ugur böcekleri larva pupa dönemi dahil 14 ay yasam süresine sahiplerdir

box derya :Kahramanmaraş böcekleri hakkında bilgi bilen varmı

box derfat :ugur böceği hakkında bilgi verirmisiniz Kahramanmaraş böcekleri hakkında

box baharizona@yahoo.com :Kuğu , lütfen biraz daha bilgi rica , Yaprak biti yoksa ne yerler nasıl bakılır çoğaltılır. Bende de üç tane var .

box Mihri :Merhaba ben bu bilgileri bilmiyrdum teşekkür ederim bende bir uğur böceği buldum şeyuğur böceği uçmuyor kanatlarında bir sorun yok ama uçmuyor ne yapmalıyım acaba ha bide uçmamasının nedeni aç olmasımı eğer öyleyse ne yemesi gerekir acaba?

box gül aksu :ne kadar yaşıyolar

box Ahmet :Benim balkonumda buldum ben ona iyilik ler yaptim oda bana alisti artik balkonum dan ayrilmiyor cok guzel bir duygu yaaa...

box nisa akkacı :Bizim evin aşağıya bir uğur böceyi konmuştu bende onu küçük bir kutuya kattım aşağıda soğuktan donmuştu vallahi bende kıyamamıştım ona. Evimizin içerisine götürdüm ona iyi bakıyorum

box Tamer :Kugu diye bir arkadas ugurbocegi yetistiriyormus lutfen benimle irtiba ta gecerseniz sevinirim eger elinizde cok miktarda varsa binlerce Satin almaya hazirim

box ali :siyah uğur böcegi soktu ve soktuğu yer önce morardı sonra kızardı sonra normal ten rengime döndü sonra yine kızardı ne yapacam yardım ediiin

box ebrar kalkavan :uğur böceklerini çok severim ben

box metin :Uğur böcegi kaç gün aç yaşaya bilir acaba bilgisi olan var mı

box Onur :Uğur böceği ne kadar değerli

box Begüm :Evimize girmiş uğur böceğini kuşumun kafesinin üstünde buldum.Hava zaten yağmurluydu salmak yerine bakmaya karar verdim. Ama uğur böceğime nerede bakacağımı bilmiyorum.Acaba uğur böcekleri yaprak yermi ve nerede bakabilirim?

box Erkin :Uğur böceklerini nerede bulabilirim?

box Ayşe :bir uğur böceği gördüm kanatları yıpranmış uçamayan ona evimi açtım ve şimdi onunla ilgili bilgi topluyorum

box iclal :arabamızın içine uğurböceği girmiş. onu bakıyorum ve hiç böcek yediklerini bilmiyordum.

box zeynep :meyve yerler mi?

box zeynep : bugün uçmayan bir uğur böceği elime kondu dilek diledim geri bırakıcaktım ki uçamadığını fark etim onu bir kasetin içine koydum ama içi boş . sizce bakabilir miyim?kaç gün? nasıl?

Aşağıda son eklenen bilgileri görebilirsiniz...

left ANSİKLOPEDİK BİLGİLER ANA SAYFA