Eğitim Sitesi

Zun Evliyası (Seyyid Mahmut Çağırgan Hazretleri) Efsanesi

Zun Evliyası (Seyyid Mahmut Çağırgan Hazretleri) Efsanesi: Alucra’nın Boyluca köyünde halk arasında Zun Evliyası denilen, Mahmut Çağırgan Hazretleri’ne ait bir türbe vardır. Burası çevrede en çok bilinen ve en fazla ziyaret edilen türbelerdendir. Yavuz Sultan...

Zun Evliyası (Seyyid Mahmut Çağırgan Hazretleri) Efsanesi

Zun Evliyası (Seyyid Mahmut Çağırgan Hazretleri) Efsanesi:

 

Alucra’nın Boyluca köyünde halk arasında Zun Evliyası denilen, Mahmut Çağırgan Hazretleri’ne ait bir türbe vardır. Burası çevrede en çok bilinen ve en fazla ziyaret edilen türbelerdendir. Yavuz Sultan Selim döneminde yaşadığı söylenilen bu muhterem zat ile Yavuz arasında ilk tanışmaları sırasında geçtiği söylenilen şöyle bir olay anlatılır:

 

Yavuz Sultan Selim, Trabzon’da şehzade iken bölgeyi köy köy gezerek orduya asker toplar. Gezdiği yerlerde her eve uğrayıp asker olabilecekleri yanına alır. Boyluca köyüne gelince, yedi kardeş olan Zun Evliyası’nın evlerine de uğrar. Bir odada toplanmış zikir yapan yedi kardeşi görür. Bunlara, "Biz asker bulamıyoruz, bunlar oturmuş zikirle meşgul oluyorlar." diyerek kızar ve hepsini bir fırına hapsettirir.

 

Ertesi sabah ne olduklarına bakmaya vardığında, bunların sakallarının buz tutmuş olduğunu ve hiç müteessir olmadıklarını görür. Padişah bunların birer ermiş olduğunu anlar ve hepsinden özür diler.

add

tag Zun Evliyası Efsanesi Seyyid Mahmut Çağırgan Hazretleri Efsanesi Giresun efsaneler anlatmalar

Efsaneler - Anlatmalar Son Eklenenler

Zun Evliyası (Seyyid Mahmut Çağırgan Hazretleri) Efsanesi Hakkında Yorum Yazın...

  

Zun Evliyası (Seyyid Mahmut Çağırgan Hazretleri) Efsanesi Hakkında Yorumlar

Henüz Yorum Yazılmamış.
İlk Yorumu Siz Yazabilirsiniz.

Zun Evliyası (Seyyid Mahmut Çağırgan Hazretleri) Efsanesi