Eğitim Sitesi

Yardımlaşmanın Önemi

YARDIMLAŞMANIN ÖNEMİ: Toplum hayatımızda birlikte yaşamanın, yardımlaşmanın, paylaşmanın önemi çok büyüktür. Bir atasözümüzde ´bir elin nesi var, iki elin sesi var´ bir diğer atasözümüzde ise ´ağaç kapının demir kapıya, demir kapının ağaç kapıya ihtiyacı vardır´ bu sözler gösteriyor ki ...

Yardımlaşmanın Önemi

YARDIMLAŞMANIN ÖNEMİ

Toplum hayatımızda birlikte yaşamanın, yardımlaşmanın, paylaşmanın önemi çok büyüktür. Bir atasözümüzde "Bir elin nesi var, iki elin sesi var." bir diğer atasözümüzde ise "Ağaç kapının demir kapıya, demir kapının ağaç kapıya ihtiyacı vardır." bu sözler gösteriyor ki halkımızın düşünce olarak dayanışma fikrinin ve olgusunu ön plana çıkarması böylece birlik ruhunun geleceğe taşınması ön görülmüştür. Günlük yaşamımızda da aile içerisinde veya oturduğumuz apartmanda, bulunduğumuz mahallede komşuluk ilişkileri önemli günlerde hissedilir bir noktadadır. Bayramlarda bayramlaşmak, acı ve tatlı günlerimizi paylaşmak, nişan, düğün, hastalık, cenaze gibi durumlarda komşularımızın ve sevdiklerimizin acı ve tatlı anlarında yanlarında olmak insan olmanın gereğidir. Son zamanda şehitlerimizin ve gazilerimizin geride kalanları için hamiyet perver iş adamlarımızın müteşebbis girişimcilerin sanatçılarımızın ve diğer katılımcıların yapmış oldukları maddi ve manevi fedakârlıkları gibi teröre karşı halkımızın topyekûn göstermiş olduğu birlik ve beraberlik duyguları gibi. Komşuluk ilişkilerinde selamlaşmak, el sallamak veya bir tebessümlede olsa tatlı dil ve güler yüz hepimizin beklentileri arasındadır. Temel düşünce çevremizdeki insanlara yapabildiğimiz ölçüde faydalı olmaktır. Halk deyimiyle "Komşu komşunun hacet kapısıdır." Kendisinde olmayan ihtiyaçları komşusundan ister. Bu bizim sosyal yaşam anlayışımızın temel öğesidir.

 

Yardımlaşmanın sınırı yoktur. Zamanı ve anıda belirlenemez. Karşılıklı saygı kurallarına riayet ederek sevgi alıp sevgi vermekte bir yardımlaşmadır. Sevgi verelim sevgi alalım.

 

Aileden, toplumdan ve okuldan aldığımız eğitimin güzel düşünceye bağlı olarak içgüdüsel bir davranış biçimidir. Bunun açılımı ise maddi ve manevi yardımlaşma ve dayanışma ruhudur. Ferdin toplumsal oluşacak olan mahşeri vicdana iştirakidir.

 

Bu da görüldüğü gibi bizim milletimizde var olan yüksek bir hassasiyettir. Olumsuzluklar karşısında bir yükseliş bir irtifadır. "Gönülden verilene paha biçilmez" yapılan tüm ilgi ve alakanın ve yardımın karşılıksız olduğunu gönlümüzün ve vicdanımızın sesini dinleyerek ferdi olarak beynimizden inkişaf eden his ve duyguların milli iradenin oluşumunda halkımızın ve insanlarımızın bu anlamda göstermiş olduğu olumlu tepkiler çok önemlidir. Önemi asla küçümsenemez. Karşılığında hiçbir beklentide olamaz.

Osman ÖZKAN

add

tag Yardımlaşmanın Önemi değerler eğitimi yardımlaşma ile ilgili yazı hakkında yazı

Değerler Eğitimi Son Eklenenler

Yardımlaşmanın Önemi Hakkında Yorum Yazın...

  

Yardımlaşmanın Önemi Hakkında Yorumlar

Henüz Yorum Yazılmamış.
İlk Yorumu Siz Yazabilirsiniz.

Yardımlaşmanın Önemi