Eğitim Sitesi

Dosya Yükle

Söylemesi Zor Diksiyon Tekerlemeleri Şaşırtmacalar Yanıltmacalar

Söylemesi Zor Diksiyon Tekerlemeleri Şaşırtmacalar Yanıltmacalar

şaşırtmacalar Kafakâğıdını kabadayı Koca Kadir'e kaptıran kapkaççı Kısa Kasım'ın Kahire'deki kankardeşi Kel Kalecikli'nin en küçük kızının kocası kaçmış. (dersimiz.com-24.6.2015)

şaşırtmacalar Eğer Eleşkirtli eleştirmen Eşref ile Edremitli Bedri´yi Eğe´nin en iyi eğercisi biliyorlarsa, ben de Ermenekli Erdem Ergene´nin en iyi elektrikcisidir derim. (Diksiyon Tekerlemeleri-11.8.2012)

şaşırtmacalar Bu pikap, şu pikap, o pikap. (semra-10.3.2016)

şaşırtmacalar Aksaray'da akar çeşme aksa raylar bozulur. (Reyhan-27.3.2012)

şaşırtmacalar Kikirik kuşçubaşının kilitçi ve kilimci kardeşi Kuşbaz Kubat, Kuşadası'na kukumav kuşu götürüp iki kuzu getiren kişiye iki de kilit vermiş. (dersimiz.com-31.5.2015)

şaşırtmacalar siz hayla çekoslavakyalıştıramadıklarımızdanmısınız (ayşe-18.4.2017)

şaşırtmacalar İnim inim inleyen ibibiklerin ibiklerini ibrişimli iplikle ipil ipil istifleyen İşkilli İskilipli'nin işliğinde toplandık. (İzmirli-15.6.2015)

şaşırtmacalar Mehmet Mehmet Mehmedi ; eski susam demeti, çanak çömlek koymadı, hepsini donuna yamadı. (zafer gün-15.3.2017)

şaşırtmacalar Alim olmak istersen durma yaz, cahil olmak istersen durma kaz. (isimsiz-14.1.2017)

şaşırtmacalar Marmara´daki Karmarisli mermerciler mermerciliği meslek edinmişler, ama Mamak´taki mamacılar manyetizmacılıkla marmelâtçılığı meslek edinememişler. (Diksiyon Alıştırmaları-11.8.2012)

şaşırtmacalar Pencerenin önündeki benekli kedi kendi tenceresindeki eti yedi. (Burcu-19.8.2018)

şaşırtmacalar Güneyli girgin gammaz Galip Gavurdağı´nda güpegündüz galeyana gelmiş de Gülgiloğlu Gaziantepli gazup gazinocuyu Gölköylü gitaristle birlikte Gümüşhane´ye göndermiş. Geçen gece Gemerek´ten Gediz´e gelen Gebzeli gezginci gizemcilerden gitarist general Genzel, gençlere, gerçekdışılıkla gerçeklik dışı ilişkiler arasında ne gibi bir geçerlilik gerçekliği olduğunu sordu. (Diksiyoncu-11.8.2012)

şaşırtmacalar ASLAN GİBİ BİZİM KAPTAN KAPLAN GİBİ BİZİM KAPTAN (M.SAĞLAM-1.10.2012)

şaşırtmacalar Bu bankaya eski veznedar gelecek. Bu bankaya eski vezne dar gelecek. (Eslem-13.5.2012)

şaşırtmacalar Çarşamba çarşısında çatalcıların çatıkkaş Çavdar Çavuş çamaşır çantasını çayın çamuruna düşürdü. (Diksiyon Tekerlemeleri-10.11.2014)

şaşırtmacalar Bacaksız Basri balıkçı badik balinin balıklarına basa basa bangır bangır bağırttı. (dersimiz.com-17.8.2018)

şaşırtmacalar Saçmalamalı mı, saçmamalamalı mı? (Zehes :)-6.1.2016)

şaşırtmacalar Getirince el getirir,yel getirir,sel getirir;götürünce el götürür,yel götürür,sel götürür. (Dersimiz.com-27.3.2012)

şaşırtmacalar Su Şisesi Muş Paşası (ert-7.3.2014)

şaşırtmacalar Şiş şişeyi şişlemiş, şişe kesişe kiş demiş. (Elfida-11.8.2012)

şaşırtmacalar Pohpohçu pinti Profesör pofur pofur pofurdayarak hınçla tunç çanak içinde punç içip pûlverizatör prospektüsünû papazbalığı biblosunun berisindeki papatpa buketinin bu yanına bıraktıktan sonra pâlas pandıras Pülümürle Pötürgeden getirdiği pörsük pötikare pöstekiyi Paluluların Pıtırcık pazarında partenogenes pasaparolası ile pertavsız pervasız pervaz peysajını ve peronospora pestenkerani pestilini posbıyıklı pisboğaz pedegoga Pınarbaşında beş etti. (Diksiyon Alıştırmaları-11.8.2012)

şaşırtmacalar Kapa kaça, koşa düşe kaçan kapkaççı yere uça düşe bata çıka kapaklanarak keçilerini kaçırdı (bebin-27.3.2012)

şaşırtmacalar Şu tarlaya bi şinik kekere mekere ekmişler.Bu tarlaya da bi şinik kekere mekere ekmişler.Şu tarlaya ekilen bir şinik kekere mekereye dadanan boz ala boz başlıklı pis porsuk,bu tarlaya ekilen bir şinik kekere mekereye dadanan boz ala boz başlıklı pis porsuğa demiş ki;"ben bu tarlaya ekilen bir şinik kekere mekereye dadanan boz ala boz başlıklı pis porsuğum" demiş.Öteki tarlaya ekilen bir şinik kekere mekereye dadanan boz ala boz başlıklı pis porsukta;ben de; "bu tarlaya ekilen bir şinik kekere mekereye dadanan boz ala boz başlıklı pis porsuğum" demiş. (Meryem-26.3.2017)

şaşırtmacalar Cömertlerin cömertliği cömertleri cömertlendirdi. (elif-6.6.2014)

şaşırtmacalar Bizim damda var beş boz başlı beş boz ördek. Sizin damdaki beş boz başlı beş boz ördek, bizim damdaki beş boz başlı beş ördeğe: Siz de bizim gibi beş boz başlı beş ördek misiniz, demiş. (tekerleme ustası-16.2.2015)

şaşırtmacalar Cüce çinici Celali Hoca gizlice marpuççular içindeki züccaciyecilere gidip içi Çince yazılı cicili bicili cam çubukları cepceğizine indirmiş. (Eftelya Pekinel-22.1.2017)

şaşırtmacalar Ben bademe baktım badem bana baktı, ben bademden bıktım badem benden bıktı. (ceren-2.12.2013)

şaşırtmacalar kırk kartal kırkınında kanadı kırık kartal kırkı iner kırkı kalkar (sibel-27.10.2015)

şaşırtmacalar Yalancıoğlu yalıncık yayladığının yahnisini yağsız yiyebilirse de yayladığının yağlı yoğurdundan, Yüksekova´nın yusyumru yumurta yumurtlayan tavuklarından, bir de yörük ayranıyla yufkasından asla vazgeçemez. (Diksiyoncu-11.8.2012)

şaşırtmacalar Az kaz, uz kaz, boyunca kaz (3265-7.8.2012)

şaşırtmacalar Bizde bize biz derler, sizde bize ne derler? (Nisa-7.12.2017)

şaşırtmacalar Kapıyı gıcırdattırıcılardanmısın, ocağı kıvılcımlattırıcılardanmısın, ne kapıyı gıcırdattırıcılardanım ne ocağı kıvılcımlattırıcılardanım. (nazlı-20.3.2017)

şaşırtmacalar Hakkı,hakkı'ya gitmiş,hakkı hakkı'dan hakkını istemiş,hakkı,hakkı'nın hakkının hakkını vermeyince,hakkı da hakkı'nın hakkından gelmiş. (ebrar buse-4.12.2014)

şaşırtmacalar Şu Karşıda Beş Boz Eşek Beşi De Bez Yüklü Boz Eşek Deh Beş Boz Eşek Çüş Beş Boz Eşek (melisa-12.3.2013)

şaşırtmacalar Burdan Koş Marsa Marsta Var Bir Arsa Arsada Var Bir Dönüm Dönümde Var Bir Kapı Kapıda Var Bir Halka O Halkayı Çevir Karşına Gelecek Bir Ana O Ana Sana Verecek Para O Parayı Al Getir Bana. Arkadaşlar Bu Tekerleme Yi Hızlı Söylemeye Çalışırmısınız (azra yalçın-15.6.2015)

DİĞER TEKERLEME-ŞAŞIRTMACA SAYFALARI:

««   ÖNCEKİ   1 2 3 4 5 6   SONRAKİ   »»

Siz de bir tekerleme şaşırtmaca ekleyebilirsiniz

Ekleyen :    

YANILTMACALAR(ŞAŞIRTMACALAR) :

Söylenişleri birbirine yakın olan seslerden kurulmuş kelimelerin, hızlı şekilde söylenmesi esasına dayanan, tam veya yarım cümlelerden meydana gelmiş kelime gruplarına yanıltmaca veya şaşırtmaca adı verilir.
Yanıltmacalar aslında bir çeşit tekerlemedir. Söylenmeleri sırasında hecelerin birbirine karıştırılmaması gerekir.
Bu tekerlemelerin özellikle okul öncesi ve ilköğretim öğrencilerine sesli ve hızlı olarak okutulması, çocukların dil gelişimi açısından son derece önemlidir.
Söz söylerken duygu ve düşünceleri doğru,üslubuna uygun olarak anlatmak için sesin ahengini,söylenişi,jesti,mimiği,alınacak tavırları yerinde ve güzel kullanma sanatına DİKSİYON denir.

Saşırtmalar Diksiyon Tekerlemeleri Arşivi Toplam İçerik : 263