Eğitim Sitesi

Dosya Yükle

Söylemesi Zor Diksiyon Tekerlemeleri Şaşırtmacalar Yanıltmacalar

Söylemesi Zor Diksiyon Tekerlemeleri Şaşırtmacalar Yanıltmacalar

şaşırtmacalar Farfaralı Fatma Fırında Fareyi Farkedince Feneri Fırlattı Feryadı Bastı. (ak-25.3.2014)

şaşırtmacalar Bıyıklı bıçkın bıldırcınları bırakmak için bıçak aradı. (dersimiz.com-4.11.2016)

şaşırtmacalar Ceylan, Cemil cevizlikte cezbereli Cemal'in cezvesini cebine indirdi. (Diksiyoncu-8.11.2014)

şaşırtmacalar Ilgarcı ılgar,ılgıngillerin ılgancırı ılgalayarak,ılgıt ılgıt ılgılardı. (Ruhsar-7.8.2012)

şaşırtmacalar Çünkü çürükçü çüş dedi. Çüşçü çünkü çüş dedi. (barbie-1.2.2017)

şaşırtmacalar Damla artık su cam şişede (Sıla coşkun-4.5.2014)

şaşırtmacalar Özbezön´ün özbeöz Ödemişli öngörülü öğretmeni Özgüraslan ile Özgüluslan özellikle özerk ön öğretimde öylesine özverili, övünç verici ve övgüye değer kişiler ki, hani tüm öğretim örgütleri içinde en özgün örnek onlardır diyebilirim. (Diksiyon Alıştırmaları-11.8.2012)

şaşırtmacalar Keşmekeşlik kekeme Kerim, Kadirlili ketenhelvacısına kemik, kekik, kendir, kenevir sattı. (Dersimiz.com-1.6.2015)

şaşırtmacalar Marmaris'ten Marmara'ya maviş maviş, menevişli mermerlerle mermerciler, mamacılar ve marmelatçılar mırın kırın, mışıl mışıl gittiler. (dersimiz.com-12.6.2015)

şaşırtmacalar Yalancıoğlu yalıncık yayladığının yahnisini yağsız yiyebilirse de yayladığının yağlı yoğurdundan, Yüksekova´nın yusyumru yumurta yumurtlayan tavuklarından, bir de yörük ayranıyla yufkasından asla vazgeçemez. (Diksiyoncu-11.8.2012)

şaşırtmacalar Baldıran dalları ballandırmalı mı, ballandırılmamalı mı? Sonra o bala daldırılan baldıran dalları dallandırılmalı mı, ballı dalla dallandırılmamalı mı? (Diksiyoncu-11.8.2012)

şaşırtmacalar Leyla ile Lalelili Lale´ye leblebi ile likör ikram etmiş. Lüpçüler,lütfen lüzumlu lüzumsuz lakırdıları bırakın da lüzferle rızk, rot, rop, rint, ring, ray, radyoaktivite nedir diye konuşun. (Diksiyoncu-11.8.2012)

şaşırtmacalar Şu karşıdaki kara kuru kavak, karardın mı ey kara kuru kavak, sarardın mı ey kara kuru kavak! (Diksiyoncu-11.8.2012)

şaşırtmacalar Çapakçurlu Çipil Çatal'ın çar çur ettiği çil çil liraları Çöpçatan Çakmakçı'nın üç kızı iç etmiş. (Cengiz-24.5.2015)

şaşırtmacalar Kırıkhandaki kırıkçı kırçıl kargın kırgın kırıkçısı kırmızı kırda kıkır kıkır kıkırdayarak Kırımlı kıkırdakçının kızıl kırlangıçlarını kışın kırlarda Kırgızlı kırpıntıcı kırışık Kırımtov´un kırıkkıraklarıyla besliyormuş. (Diksiyoncu-11.8.2012)

şaşırtmacalar kartal kalkar dal sarkar,dal sarkar kartal kalkar (tekerleme ustası-8.4.2019)

şaşırtmacalar Az yiyen az uyur, çok yiyen güç uyur. (Malik-11.2.2017)

şaşırtmacalar Iğdır´ın ığıl ığıl akan ılıman ırmağının kıyıları ıklım tıklım ılgın kaplıdır. (Diksiyon Tekerlemeleri-11.8.2012)

şaşırtmacalar Marmara´daki Karmarisli mermerciler mermerciliği meslek edinmişler, ama Mamak´taki mamacılar manyetizmacılıkla marmelâtçılığı meslek edinememişler. (Diksiyon Alıştırmaları-11.8.2012)

şaşırtmacalar Değirmene gitti köpek, kepek yedi köpek, Değirmenci attı kötek, hem kepek yedi köpek, hem kötek yedi köpek . (Dilan şahin-29.5.2017)

şaşırtmacalar Bostanda boğazlaşan Bodrumlu boksör bol bol boyalı boruları boylu boyuna boşalttı. (Abiniz-17.11.2016)

şaşırtmacalar Sazende Şazi ile zifoz Zihni zaman zaman sizin sokağın sağ köşesinde sinsi sinsi fiskoslaşarak sizî zibidi Suzi´ye sonsuz ve sorumsuz sorgun ederler. Sason´un susuz sazlıklarında badece soğanla sarmısak yetişebileceğini söyleyen Samsunlu sebzecilerin sözüne sizler de sessizce ve sezgilerinize sığınarak inanabilirsiniz. (Diksiyon Alıştırmaları-11.8.2012)

şaşırtmacalar Bizim bebek babamın pembe piposunu birden bire bibere batırdı. (Tahsin-25.10.2017)

şaşırtmacalar Cüce cümbüşçülerin cümlesi cürümlerine cüret ettiler. (dersimiz.com-20.6.2014)

şaşırtmacalar Arabalı Arif aç adalı afacan Ağrılı aşçının ailesiyle ajansta akıllı alışkan amelenin anasına apansız armutçu asalak aşırı atak avare Ayaşlıyla azizlik etti. (dersimiz.com-25.10.2017)

şaşırtmacalar Bol bol yiyen, bel bel bakar. (dersimiz.com-18.7.2018)

şaşırtmacalar Dört deryanın deresini dört dergahın derbendine devrederlerse, dört deryadan dört dert,dört dergahtan dört dev çıkar. Paşa tası ile beş has tas kayısı hoşafı. Zaman saman satar,saman zaman satar. (Aslıhan-29.7.2012)

şaşırtmacalar Caddedeki canfesci Canan'ın camındaki canfeslerin cazibeleri cariyelerin canını cayır cayır yaktı. (dersimiz.com-9.9.2018)

şaşırtmacalar Kapa kaça, koşa düşe kaçan kapkaççı yere uça düşe bata çıka kapaklanarak keçilerini kaçırdı (bebin-27.3.2012)

şaşırtmacalar Çatalağzı'nda çatalsız Çatalcalı çatalcının çarpık çurpuk çançiçeğini çalçene Çoruhluya çarptırmasına ne dersin? (Diksiyon Tekerlemeleri-8.5.2017)

şaşırtmacalar Barakada bıraktığı bardaklara, böceklerin bulaştığını bildiren barbutçu barmen, büyük barın bitişinde büyük bardakla biraya başladı. (dersimiz.com-20.7.2018)

şaşırtmacalar Çankırılı çarıkçı Çakır, çardakta çalgı çalınırken çapulcularla çan çan etti. (sinem batu-18.5.2015)

şaşırtmacalar Al kibar kızını işlesin bulana bulana, al çıtak kızını gezsin eğlene eğlene. (Özge-26.1.2017)

şaşırtmacalar Adem madene gitmiş, Adem madende badem yemiş, madem Adem madende badem yemiş neden bize badem getirmemiş (EMİRHAN DAYI-27.3.2012)

şaşırtmacalar Dedeman'daki dayımın düdük delisi debdebeli, delidolu oğlu Doğan doya doya doydum demeden, dedim dediye dırdıra düşmeden gitti. (Mehmet-30.5.2015)

DİĞER TEKERLEME-ŞAŞIRTMACA SAYFALARI:

««   ÖNCEKİ   1 2 3 4 5 6   SONRAKİ   »»

Siz de bir tekerleme şaşırtmaca ekleyebilirsiniz

Ekleyen :    

YANILTMACALAR(ŞAŞIRTMACALAR) :

Söylenişleri birbirine yakın olan seslerden kurulmuş kelimelerin, hızlı şekilde söylenmesi esasına dayanan, tam veya yarım cümlelerden meydana gelmiş kelime gruplarına yanıltmaca veya şaşırtmaca adı verilir.
Yanıltmacalar aslında bir çeşit tekerlemedir. Söylenmeleri sırasında hecelerin birbirine karıştırılmaması gerekir.
Bu tekerlemelerin özellikle okul öncesi ve ilköğretim öğrencilerine sesli ve hızlı olarak okutulması, çocukların dil gelişimi açısından son derece önemlidir.
Söz söylerken duygu ve düşünceleri doğru,üslubuna uygun olarak anlatmak için sesin ahengini,söylenişi,jesti,mimiği,alınacak tavırları yerinde ve güzel kullanma sanatına DİKSİYON denir.

Saşırtmalar Diksiyon Tekerlemeleri Arşivi Toplam İçerik : 263