Eğitim Sitesi

Dosya Yükle

Söylemesi Zor Diksiyon Tekerlemeleri Şaşırtmacalar Yanıltmacalar

Söylemesi Zor Diksiyon Tekerlemeleri Şaşırtmacalar Yanıltmacalar

şaşırtmacalar Kınıklı kılıbık kırpıntı Kıyasettin, Kırımlı kılkuyruk kıtmiri kıkır kıkır kıkırdatarak küskütük küçümen küfeci külhaniyle külüstür Kürşat´ı külünklü küngür üstüne küttedek devirdi. (Diksiyoncu-11.8.2012)

şaşırtmacalar Kokoroz koca, kostak kostak kostaklanmış: Köse Kasım'a "Kök söktürürüm, kötü kötü konuşurum demek de ne oluyor." demiş. (Güldenur-21.6.2015)

şaşırtmacalar Eğer Eleşkirtli eleştirmen Eşref ile Edremitli Bedri´yi Eğe´nin en iyi eğercisi biliyorlarsa, ben de Ermenekli Erdem Ergene´nin en iyi elektrikcisidir derim. (Diksiyon Tekerlemeleri-11.8.2012)

şaşırtmacalar Nankör nalbant nalları nallamalı mı,nallamamalı mı? (okli-7.8.2012)

şaşırtmacalar Çetenin çetin çeribaşısı çeşit çeşit çevresiyle çehresini sildi. (dersimiz.com-17.2.2015)

şaşırtmacalar Bahtiyar Bey'in büyükbabası Bakiban Bey, Beyoğlu'nda börekçi Bekir'e böbür böbür böbürlenirken, beceriksiz Bilal, biberli bumbarı, börekçinin başına boca etmiş. (gizem akdemir-4.11.2013)

şaşırtmacalar Nüfuslu nükteden nümayişçinin numunelik nükteleri nüksetti. (Tekerlemeci-1.4.2012)

şaşırtmacalar Nargilemin altı derya, üstü ateş, cümlemiz kardeşiz kardeş. (Tekerlemeci-1.4.2012)

şaşırtmacalar Çarşamba çarşısında çatalcıların çatıkkaş Çavdar Çavuş çamaşır çantasını çayın çamuruna düşürdü. (Diksiyon Tekerlemeleri-10.11.2014)

şaşırtmacalar Ne cezveyi köpürtebildim, ne kahveyi höpürdetebildim. (Tekerlemeci-1.4.2012)

şaşırtmacalar Burdan Koş Marsa Marsta Var Bir Arsa Arsada Var Bir Dönüm Dönümde Var Bir Kapı Kapıda Var Bir Halka O Halkayı Çevir Karşına Gelecek Bir Ana O Ana Sana Verecek Para O Parayı Al Getir Bana. Arkadaşlar Bu Tekerleme Yi Hızlı Söylemeye Çalışırmısınız (azra yalçın-15.6.2015)

şaşırtmacalar Çıtır pıtır hanımın, çıtı pıtı kızının, çıtkırıldım çocuğu olmuş. Çıtı pıtı hanım, çıtkırıldım kızıyla, çıtır pıtır annesine övünmüş. (Eslem-13.5.2012)

şaşırtmacalar Camadanlı cahil Cabi Canib'in cacığına cascavlak cadaloz bir canavar gibi saldırdı. (Barış-9.9.2018)

şaşırtmacalar Titiz, temiz, tendürüst dadım; tadını tattığı tere demetini dide dide dağıttı da hiddetinden hem dut dalında takılı duran dırıltı düdüğünü öttürdü, hem de didine didine dedim dedi, dedim dedi dedi durdu. (Diksiyoncu-11.8.2012)

şaşırtmacalar Kikirik kuşçubaşının kilitçi ve kilimci kardeşi Kuşbaz Kubat, Kuşadası'na kukumav kuşu götürüp iki kuzu getiren kişiye iki de kilit vermiş. (dersimiz.com-31.5.2015)

şaşırtmacalar Vırvırcı Vedia ile vıdı vıdıcı Veli velinimeti vatman Vahit e vilâyette veda edip Vefâ ya doğru vaveylâsız, velevasız velespitle volta vururlarken voleybolcu Vatran virtüöz Vicdanî ve Viranşehirli vatansever viyolonselist Vecibe ile karşılaştılar. (Diksiyon Alıştırmaları-11.8.2012)

şaşırtmacalar Talihli Tahir'in titrek Tevfik'i ters türs söz ederek tir tir titremesi tahin ve tahıl işini Turhallı tombul, tuhaf Turhan'a vermesi doğru mu? (tekerleme-21.5.2015)

şaşırtmacalar Adam adamdır olmasa da pulu, eşek eşektir olmasa da çulu. (Malik-11.2.2017)

şaşırtmacalar Hakkı Hakkı'ya gitmiş,Hakkı Hakkı'nın hakkını istemiş,Hakkı Hakkı'nın hakkını vermeyince,Hakkı Hakkı'nın hakkından gelmiş. (ilayda çağlar-27.3.2012)

şaşırtmacalar İbiş ile Memiş mahkemeye gitmiş mahkemeleşmiş mi mahkemeleşmemiş mi (okan Gümüş-17.5.2017)

şaşırtmacalar Çünkü çürükçü çüş dedi. Çüşçü çünkü çüş dedi. (barbie-1.2.2017)

şaşırtmacalar Ulubatlı utangaç Ulaş'a uğursuz Ulunay'ın uzun uzun uzattığı urganı uğraşa uğraşa aldı. (Hale-25.5.2015)

şaşırtmacalar Bu duvarı badanalamalı mı, badanalamamalı mı? (Dersimiz.com-27.3.2012)

şaşırtmacalar Hatayım Hatay Dün Geldi Katay Ne Yaptım Satay Gün Geldi Batay (Mehmetcan BULUT-9.5.2014)

şaşırtmacalar Adem madene gitmiş, Adem madende badem yemiş, madem Adem madende badem yemiş neden bize badem getirmemiş (EMİRHAN DAYI-27.3.2012)

şaşırtmacalar Değirmene girdi köpek. Değirmenci çaldı kötek. Hem kepek yedi köpek. Hem kötek yedi köpek. (Dersimiz.com-27.3.2012)

şaşırtmacalar Çekirge'de çelimsiz Çetin, çelik çekiççinin çek çek arabasını çekti. (dersimiz.com-10.5.2017)

şaşırtmacalar Afyonlu arabacı ali, adanalı aptal ahvan’ın av atkısını, arabanın arkasına attı. (mehmet-25.10.2017)

şaşırtmacalar Al kibar kızını işlesin bulana bulana, al çıtak kızını gezsin eğlene eğlene. (Özge-26.1.2017)

şaşırtmacalar Ocak kıvılcımlandırıcılardan mısın,kapı gıcırdatıcılardan mısın?Ne ocak kıvılcımlandırıcılardanım, ne kapı gıcırdatıcılardanım. (MuratCAn-7.8.2012)

şaşırtmacalar Büyük büstü büklüm büklüm büken Bünyanlı bücür büyücü bütün bütün büzüldü. (barbie-18.3.2015)

şaşırtmacalar Marmaris'ten Marmara'ya maviş maviş, menevişli mermerlerle mermerciler, mamacılar ve marmelatçılar mırın kırın, mışıl mışıl gittiler. (dersimiz.com-12.6.2015)

şaşırtmacalar Ürdünlü ûnlü üfürûkçü Üryani, Ünye, Üsküdar, Ürgüp üzerinden ûlküdeşlerine üstüpü, üstübeç, üvez, üzüm, üzengitaşı ve üzünç götürürken, Üveyikten ürüyerek, üvendirelerini sürüyerek yürüyen üçkağıtçı ütücülerin ürküntü üreten ünü batasıca ünlemleriyle ürküverdi. (İstanbul Güzeli-11.8.2012)

şaşırtmacalar Pireli peyniri, perhizli pireler teperlerse, pireli peynirler de pır pır pervaz ederler. (Dersimiz.com-27.3.2012)

şaşırtmacalar Çımacının çıplak çırağı, çıkrıktaki çıkınını bir çırpıda çınara çıkardı. (Zor Tekerlemeler-9.7.2018)

DİĞER TEKERLEME-ŞAŞIRTMACA SAYFALARI:

««   ÖNCEKİ   1 2 3 4 5 6   SONRAKİ   »»

Siz de bir tekerleme şaşırtmaca ekleyebilirsiniz

Ekleyen :    

YANILTMACALAR(ŞAŞIRTMACALAR) :

Söylenişleri birbirine yakın olan seslerden kurulmuş kelimelerin, hızlı şekilde söylenmesi esasına dayanan, tam veya yarım cümlelerden meydana gelmiş kelime gruplarına yanıltmaca veya şaşırtmaca adı verilir.
Yanıltmacalar aslında bir çeşit tekerlemedir. Söylenmeleri sırasında hecelerin birbirine karıştırılmaması gerekir.
Bu tekerlemelerin özellikle okul öncesi ve ilköğretim öğrencilerine sesli ve hızlı olarak okutulması, çocukların dil gelişimi açısından son derece önemlidir.
Söz söylerken duygu ve düşünceleri doğru,üslubuna uygun olarak anlatmak için sesin ahengini,söylenişi,jesti,mimiği,alınacak tavırları yerinde ve güzel kullanma sanatına DİKSİYON denir.

Saşırtmalar Diksiyon Tekerlemeleri Arşivi Toplam İçerik : 243