Eğitim Sitesi

Dosya Yükle

Söylemesi Zor Diksiyon Tekerlemeleri Şaşırtmacalar Yanıltmacalar

Söylemesi Zor Diksiyon Tekerlemeleri Şaşırtmacalar Yanıltmacalar

şaşırtmacalar Barakada bıraktığı bardaklara, böceklerin bulaştığını bildiren barbutçu barmen, büyük barın bitişinde büyük bardakla biraya başladı. (dersimiz.com-20.7.2018)

şaşırtmacalar Dört deryanın deresini, dört tezgahın derbendine devrederlerse, dört deryadan dört dert, dört tezgahtan dört dev çıkar. (Dersimiz.com-27.3.2012)

şaşırtmacalar Üç Tunç Tas Has Hoş Kayısı Hoşafı (Hasan-27.3.2012)

şaşırtmacalar Güneyli girgin gammaz Galip Gavurdağı´nda güpegündüz galeyana gelmiş de Gülgiloğlu Gaziantepli gazup gazinocuyu Gölköylü gitaristle birlikte Gümüşhane´ye göndermiş. Geçen gece Gemerek´ten Gediz´e gelen Gebzeli gezginci gizemcilerden gitarist general Genzel, gençlere, gerçekdışılıkla gerçeklik dışı ilişkiler arasında ne gibi bir geçerlilik gerçekliği olduğunu sordu. (Diksiyoncu-11.8.2012)

şaşırtmacalar Dört deryanın deresini dört dergahın derbendine devrederlerse, dört deryadan dört dert,dört dergahtan dört dev çıkar. Paşa tası ile beş has tas kayısı hoşafı. Zaman saman satar,saman zaman satar. (Aslıhan-29.7.2012)

şaşırtmacalar Ilgarcı ılgar,ılgıngillerin ılgancırı ılgalayarak,ılgıt ılgıt ılgılardı. (Ruhsar-7.8.2012)

şaşırtmacalar Bizim damda var beş boz başlı beş boz ördek. Sizin damdaki beş boz başlı beş boz ördek, bizim damdaki beş boz başlı beş ördeğe: Siz de bizim gibi beş boz başlı beş ördek misiniz, demiş. (tekerleme ustası-16.2.2015)

şaşırtmacalar Ne cezveyi köpürtebildim, ne kahveyi höpürdetebildim. (Tekerlemeci-1.4.2012)

şaşırtmacalar Ûstü üç taşlı taç saplı üç tunç tası çaldıran mı çabuk çıldırır, yoksa iç içe yüz ton saç kaplı çanı kaldıran mı çabuk çıldırır? (Diksiyoncu-11.8.2012)

şaşırtmacalar Şemsi Paşa Pasajında Sesi Büzüşeciler (Hasan-27.3.2012)

şaşırtmacalar Çünkü çürükçü çüş dedi. Çüşçü çünkü çüş dedi. (barbie-1.2.2017)

şaşırtmacalar Galata kulesi kapısı karşısındaki kuru kahvecinin gıgısı çıkık, dişi kırık, kurbağa kafalı, karakoncolos kalfası Hakkı karışıklığa getirip kahveye kavruk kakule kırığı kattı. (Diksiyoncu-11.8.2012)

şaşırtmacalar Sudan çıktı iki su şadısı, biri erkek su şadısı, biri dişi su şadısı. (dersimiz.com-11.7.2017)

şaşırtmacalar Bilgili bir bildik bilgisiz bir bildikten bin bir kere daha iyidir. (angel 34-7.2.2017)

şaşırtmacalar Zonguldaklı Zaloğlu Zöhre´nin kızı Zühal zibidi Zeki´ye ziyafet zerketti. (Diksiyoncu-11.8.2012)

şaşırtmacalar Babaeskili babacan Bahri Beberuhi Bedri ile bıyıksız bıçkıcı bıngıldak Bahir´in Bigadiç´teki bonbon bonmarşesine varmışlar, o adadakilerin yüzlerine bön bön bakarak, büyülü büyük buhurdanlığı buğulu buğulu boşaltıp bomboş bırakmışlar, sonra da Bodrumda gözden kaybolmuşlar. (Diksiyon Alıştırmaları-11.8.2012)

şaşırtmacalar Bıyıklı bıldırcınları bırakmak için bıçak aradı. (dersimiz.com-11.8.2018)

şaşırtmacalar Bıyıklı bıçkın bıldırcınları bırakmak için bıçak aradı. (dersimiz.com-4.11.2016)

şaşırtmacalar Adalardan Adalara Adanan Adanalı Abroşun Abarta Abarta, Ahlatlı Ağdacının Avutucu, Avutucu Ahmak, Aptal Abdurrahman'ın Arkadaşı Ağır Ağır Gidiyordu. (Diksiyoncu-22.5.2015)

şaşırtmacalar O Pikap,şu Pikap, Bu Pikap.(Hızlı Söylemeyi Deneyin.) (pınar yüksel-4.3.2013)

şaşırtmacalar Değirmene girdi köpek. Değirmenci çaldı kötek. Hem kepek yedi köpek. Hem kötek yedi köpek. (Dersimiz.com-27.3.2012)

şaşırtmacalar Hakkı,hakkı'ya gitmiş,hakkı hakkı'dan hakkını istemiş,hakkı,hakkı'nın hakkının hakkını vermeyince,hakkı da hakkı'nın hakkından gelmiş. (ebrar buse-4.12.2014)

şaşırtmacalar Karşıda iki su şadısı, biri erkek su şadısı, diğeri dişi şu şadısı. (Elif elma-11.7.2017)

şaşırtmacalar Maskot model mosmos morararak modern mozaiklerde mola verdi. (Tekerlemeci-1.4.2012)

şaşırtmacalar Bu bankaya eski veznedar gelecek. Bu bankaya eski vezne dar gelecek. (Eslem-13.5.2012)

şaşırtmacalar Kilisli kikirik kilimci Kilizmanda´ki kilitli kilisede kimliğini kimseye sezdirmeden kucak kucak kuskuslu kuşkonmazı kukumav kuşuna, kişiliksiz kulağakaçan kirliğ kirloz kirpiye de Kuşadası´nın kuşhanesindeki kuşbaşlı kuşbazla birlikte önce kişnişli kuşüzümünû, sonra da Kumla´nın kumlu kumlu kuşkirazını yutturmuş. (Diksiyoncu-11.8.2012)

şaşırtmacalar Çıtır pıtır hanımın, çıtı pıtı kızının, çıtkırıldım çocuğu olmuş. Çıtı pıtı hanım, çıtkırıldım kızıyla, çıtır pıtır annesine övünmüş. (Eslem-13.5.2012)

şaşırtmacalar Kokoroz koca, kostak kostak kostaklanmış: Köse Kasım'a "Kök söktürürüm, kötü kötü konuşurum demek de ne oluyor." demiş. (Güldenur-21.6.2015)

şaşırtmacalar Sazsız sözsüz, sarsıntısız bir yaz için işsiz sessiz bir Sivrihisarlı olan Sinan'ı isteyişimizin yazısını size serzenişlerle okuyamam ki. (sinem-21.5.2015)

şaşırtmacalar Gece penceredeki Tekir kedi, kendi tenceresindeki eti yedi. (Ezgi-1.4.2012)

şaşırtmacalar Koca kokoz kokainman kokorozlana kokorozlanaç Kazablankalı kozmonota kök, kok, köken, kokot, kök sökmek, kokoreç, kökmantar, köknar, köçekçe, körkandil, krematoryum, kösnüklük ne demek diye sormuş. (Diksiyoncu-11.8.2012)

şaşırtmacalar Şiş şişeyi şişlemiş, şişe kesişe kiş demiş. (Elfida-11.8.2012)

şaşırtmacalar İndin dereye silindim silindim çıktım. (Tekerlemeci-11.8.2012)

şaşırtmacalar Kınıklı kılıbık kırpıntı Kıyasettin, Kırımlı kılkuyruk kıtmiri kıkır kıkır kıkırdatarak küskütük küçümen küfeci külhaniyle külüstür Kürşat´ı külünklü küngür üstüne küttedek devirdi. (Diksiyoncu-11.8.2012)

şaşırtmacalar Eğer Eleşkirtli eleştirmen Eşref ile Edremitli Bedri´yi Eğe´nin en iyi eğercisi biliyorlarsa, ben de Ermenekli Erdem Ergene´nin en iyi elektrikcisidir derim. (Diksiyon Tekerlemeleri-11.8.2012)

DİĞER TEKERLEME-ŞAŞIRTMACA SAYFALARI:

««   ÖNCEKİ   1 2 3 4 5 6   SONRAKİ   »»

Siz de bir tekerleme şaşırtmaca ekleyebilirsiniz

Ekleyen :    

YANILTMACALAR(ŞAŞIRTMACALAR) :

Söylenişleri birbirine yakın olan seslerden kurulmuş kelimelerin, hızlı şekilde söylenmesi esasına dayanan, tam veya yarım cümlelerden meydana gelmiş kelime gruplarına yanıltmaca veya şaşırtmaca adı verilir.
Yanıltmacalar aslında bir çeşit tekerlemedir. Söylenmeleri sırasında hecelerin birbirine karıştırılmaması gerekir.
Bu tekerlemelerin özellikle okul öncesi ve ilköğretim öğrencilerine sesli ve hızlı olarak okutulması, çocukların dil gelişimi açısından son derece önemlidir.
Söz söylerken duygu ve düşünceleri doğru,üslubuna uygun olarak anlatmak için sesin ahengini,söylenişi,jesti,mimiği,alınacak tavırları yerinde ve güzel kullanma sanatına DİKSİYON denir.

Saşırtmalar Diksiyon Tekerlemeleri Arşivi Toplam İçerik : 263