Eğitim Sitesi

Vatan Sevgisi

VATAN SEVGİSİ: Bir kimsenin doğup büyüdüğü; bir milletin hâkim olarak üzerinde yaşadığı, barındığı, gerekirse uğrunda canını vereceği toprağa vatan denir. Vatan, milleti meydana getiren değerlerin başında gelir. Vatan yalnızca doğup büyülen, üzerinde yaşanan toprak parçası değildir. ...

Vatan Sevgisi

 VATAN SEVGİSİ

vatanBir kimsenin doğup büyüdüğü; bir milletin hâkim olarak üzerinde yaşadığı, barındığı, gerekirse uğrunda canını vereceği toprağa vatan denir. Vatan, milleti meydana getiren değerlerin başında gelir. Vatan yalnızca doğup büyünülen, üzerinde yaşanılan toprak parçası değildir. Bir vatan, toprağının altında yatan şehitlerin kanlarıyla kutsaldır.

 

İnsanların içlerinde daha yaratılışdan vatan sevgisi bulunur. Vatanını seven, haysiyetli ve şahsiyetli insanların vatana bağlılıkları sebebiyle uğrunda her şeylerini seve seve feda edebilecekleri bazı kutsal değerleri vardır: Din, dil, şeref, namus, ırz gibi değerler bunların başında gelir. Vatanı korumak; dini, imanı, namusu korumak gibidir. Bu uğurda canlar feda edilir. Yâni vatanı sevmek kadar korumak da önemlidir. Vatanını korumak ve saldıranlara karşı canla başla karşı koymak yüce dinimiz İslam’ın emirlerindendir. Peygamberimiz:

Vatan sevgisi, imandandır." buyurmuştur.

 

Tarih boyunca milletler, üzerinde yaşadıkları vatan toprağı uğrunda kan akıtmışlardır. Şair bunu;

Toprakları toprak yapan üstündeki kandır,

Toprak, eğer uğrunda ölen varsa vatandır.”

sözüyle ifade etmiştir. Bütün bunlar, ancak milletin varlığıyla mümkündür. Bir milletin var olabilmesi, bir devletin varlığına; devlet de vatanın mevcudiyetine bağlıdır. Vatan olmasa millet de, devlet de olmaz. Bunların muhafazası yine vatanı sevmekle mümkündür.

 

Her nimete sâhip olan, iyi iklimi, bol suyu, zengin maden yataklarıyla dünyada eşi bulunmayan vatanımız Türkiye, onu yükseltecek hakikî vatanseverlere muhtaçtır. Ancak bu hakikî vatanseverler; el ele vererek, birbirlerini sayarak, koruyarak, durmadan çalışarak, 21. Yüzyılın bilim ve teknolojisine ulaşarak ve hatta onu da geçerek, bu kutsi vatanı lâyık olduğu dereceye ulaştırabilirler.

Güzel Türkiye’miz, atalarımızın canları, kanları ve yürekleri ve akıllarıyla kurdukları bu vatan parçamız bizler için huzurlu ve onurlu bir yaşama güvencesidir.

 

VATAN VATAN VATAN

Vatan vatan vatan
Kalbimdir küt küt atan
Herkese nasip eyle
Cennet bir vatan böyle

 

Vatan vatan vatan
Gönlümdür küt küt atan
Bir vatanın var ise
Şükret askere polise

 

Vatan vatan vatan
Varlığın içimi kaynatan
Uzaklarda olsam da
Kalbimdir senin için atan

 

Vatan vatan vatan
Çok emek verdi atan
Aç susuz gezdi ama savaş kazandı
Minnet duyman gereken toprak altında yatan

 

Vatan vatan vatan
Bir sürü insan var seni anlatan
Şimdiye dek yazmadıysan vatan için tek cümle
Bence bu senin hatan

 

Han Danca

add

tag Vatan Sevgisi değerler eğitimi Türkiye ile ilgili yazı bilgi

Değerler Eğitimi Son Eklenenler

Vatan Sevgisi Hakkında Yorum Yazın...

  

Vatan Sevgisi Hakkında Yorumlar

Henüz Yorum Yazılmamış.
İlk Yorumu Siz Yazabilirsiniz.

Vatan Sevgisi