Eğitim Sitesi

Toplumsal Değerlere Saygı

TOPLUMSAL DEĞERLERE SAYGI: Toplumsal değer; “Bir toplumda ya da toplumsal grupta bireylerin olumlu tepki gösterdikleri düşünceler, kurallar, uygulamalardır.” Toplumsal değerler, toplumların tarihsel gelişim sürecinde oluşur. Birey toplumsal değerleri, içinde doğduğu toplumda...

Toplumsal Değerlere Saygı

TOPLUMSAL DEĞERLERE SAYGI

Toplumsal değer; “Bir toplumda ya da toplumsal grupta bireylerin olumlu tepki gösterdikleri düşünceler, kurallar, uygulamalardır.”

Toplumsal değerler, toplumların tarihsel gelişim sürecinde oluşur. Birey toplumsal değerleri, içinde doğduğu toplumda, gruplarda hazır bulur. Değerler, bir toplumdaki bireyler ve gruplar tarafından benimsenen, değerli kabul edilen düşünceler, kurallar, uygulamalar ve maddî nesnelerden oluştuğundan; maddî ve manevî niteliklere de sahiptir. Örneğin, maddî yapısı dışında ulusal bayraklar bağımsızlığın simgesi olarak manevî bir değere sahiptir.

 

Toplumsal değerlerin temel özellikleri şunlardır:

1. Toplumsal değerler, toplumun bütünü ya da toplumsal grup üyeleri tarafından bilinir, benimsenir ve çoğunluğu tarafından uyulur. Örneğin, dürüstlük, yurtseverlik, yardımlaşma birer değerdir.

2. Toplumsal değerler, toplumsal yapı ve düzenin korunması ve sürdürülmesinde önemli bir güce sahiptir. Bazı yasalar toplumsal değerlerden güç alırlar.

3. Toplumsal değerler, toplumsal ilişkilerin düzenleyicileri arasında yer alır. Bir davranış ya da ilişkinin çoğunlukla olumlu olarak kabul edilmesi, yürürlükteki toplumsal değerlerle uyum içinde olmasına bağlıdır.

4. Toplumsal değerlerin bir kısmı birçok toplum ya da ulus tarafından benimsenir. Bu nedenle, bazı toplumsal değerler evrensel özellik gösterir.

 

DEĞERLERİMİZ

Karagöz ve Hacivat

Temel, Dursun bir değer,

Kim güldürürdü bizi,

Olmasalardı eğer?

 

Yunus dost bahçesinden

Renk renk çiçekler derlemiş,

Mevlana insanlara

"Ne olursan gel" demiş.

 

Unutmuş Keleş Oğlan

Annesinin tuzunu,

Görünce sevdalanmış

Padişahın kızını.

 

Sinan'ın eserleri

İlham vermiş herkese,

Kervansaray, külliye

Cami, köprü, medrese.

 

İSMAİL MALATYA

add

tag Toplumsal Değerlere Saygı temel özellikler değerler eğitimi ile ilgili yazı bilgi

Değerler Eğitimi Son Eklenenler

Toplumsal Değerlere Saygı Hakkında Yorum Yazın...

  

Toplumsal Değerlere Saygı Hakkında Yorumlar

Henüz Yorum Yazılmamış.
İlk Yorumu Siz Yazabilirsiniz.

Toplumsal Değerlere Saygı