Eğitim Sitesi

Tiyatro Nedir?

TİYATRO NEDİR? Bir öyküyü, sahne olarak ayrılmış bir yerde, oyuncuların söz ve hareketleriyle canlandırma sanatı. Tiyatro sözcüğü Yunancada "seyirlik yeri" anlamına gelen theatron'dan türetilmiş, dilimize İtalyancadaki teatro sözcüğünden geçmiştir. Günümüzde modern bir tiyatro binası ...

Tiyatro Nedir?

TİYATRO NEDİR?

Kısaca bir öyküyü, sahne olarak ayrılmış bir yerde, oyuncuların söz ve hareketleriyle canlandırma sanatı.

Temeli harekete dayanan; jest, mimik ve sözlü anlatımlarla yaşanmış ya da yaşanabilecek olayların seyirci karşısında ve sahne üzerinde sahne tekniklerinden de yararlanılarak canlandırılması sanatına tiyatro denir. Tiyatro, insan yaşamına özgü olay ve olguların, toplumsal ve bireysel kesitlerin, gerçeğe uygun olarak kurmaca bir yapıda, sahnede gösterilmeyi amaçlayan sanat dalıdır.

 

(Yunanca Theastai - görmekten "theatron" - genel görüş)

Antik Yunan tiyatro birimi (1249 - 1265) tiyatrosunda yalnızca seyircilerin "oturdukları yer" anlamına gelirken bugün genel olarak bütün dramatik gösterilerle ilintili çalışma alanını kapsar; tiyatro yapısını, eylemini ve kavramını karşılar. Tiyatro, kimi kez, "drama" kavramına karşıt olarak bir temsilin metin dışında kalan bütün yönlerini belirtir. Ancak "drama" yalnızca söz değildir, bunun yanı sıra oynayış anlamını da getirir; bunların ikisi birbirinden ayrılmaz. Öteki öğeler dekor, giysi, müzik ve danstır. Ayrıca, "Fransız tiyatrosu", "İtalyan tiyatrosu" dendiği zaman bu ulusların tiyatro yaşantılarının bütün yönleri; Corneille'in tiyatrosu, Shakespeare'in tiyatrosu denildiği zaman bu yazarların oyunları anlaşılacaktır. Türkçeye "tiyatro" terimi İtalyanca "teatro" sözcüğü ile girmiştir.

 

 Günümüzde modern bir tiyatro binası başlıca üç bölümden oluşur.

- İzleyicilerin oturarak oyunu izlediği oditoryum; 

- Oyunun sergilendiği sahne; 

- Sahnenin iki kenarında ve arkasında, çeşitli dekor ve gereçlerin bulunduğu sahne arkası ya da kulis.

 

Tiyatronun konusu; tarih, hayat ve hayallerdir. Tiyatro da roman gibi hayatı konu edinir; dolayısıyla tiyatro için romanın sahneye konmuş şeklidir, denebi­lir.

Eski Yunan'da tiyatro şiir şeklindedir ve bu eserler trajedi ve komedi olarak ikiye ayrılır; fakat daha son­ra bu türlere bir de dram eklenmiştir.

Tiyatronun Unsurları: Yazar dışında tiyatroyu şu unsurlar oluşturmaktadır. Seyirci, oyuncu, eser, sahne, dil ve ifade (sahne dilindeki değişik konuşmalar) dir.

Tiyatroda olay örgüsüne dramatik örgü denir.

add

tag Tiyatro Nedir? tiyatronun bölümleri tiyatronun Unsurları

Tiyatro Hakkında Genel Bilgiler Son Eklenenler

Tiyatro Nedir? Hakkında Yorum Yazın...

  

Tiyatro Nedir? Hakkında Yorumlar

Henüz Yorum Yazılmamış.
İlk Yorumu Siz Yazabilirsiniz.

Tiyatro Nedir?