Eğitim Sitesi

Yerleşik Çözünürlük (Native Resolution) Nedir? Yerleşik Çözünürlük (Native Resolution) Hakkında Kısaca Bilgi

Yerleşik Çözünürlük (Native Resolution) Terimi Hakkında Bilgiler

Teknolojik Ürünler Terimi Olarak Yerleşik Çözünürlük (Native Resolution):

Bir televizyonun ya da monitörün herhangi bir çevirme işlemine gerek kalmadan desteklediği en yüksek çözünürlüğü anlatmak için kullanılan terimdir. Tanımlı yerleşik çözünürlükten daha düşük ya da yüksek çözünürlükteki resimlerin gösterilmesi için, sinyallerin bir dijital çevirme işleminden geçmesi gerekmektedir. Örneğin, 1080i yerleşik çözünürlüğe sahip bir televizyon, 480p bir resmi düzgün göstermek için gelen resim sinyali bilgisini içindeki video çeviricisinden geçirip yükselttikten sonra gösterir. Eski tip CRT televizyonlar birden çok yerleşik çözünürlüğe sahip olabilirken, düz ekran televizyonların sadece bir yerleşik çözünürlüğü vardır.

 

  Benzer Teknolojik Ürünler Terimleri

  Parlaklık (ANSI-lümen): Görüntünün genel yoğunluğunun ölçü birimi. Parlaklık değeri düştükçe görüntü koyulaşır; parlaklık değeri yükseldikçe görüntü açıklaşır.

  Hassas Program: Bu önemli program, sıcağa karşı duyarlı sentetik kumaşları hassas şekilde kurutur.

  EVDO: Evolution Data Only (Sadece Gelişmiş Veriler) olarak da bilinen EVDO, bazı cep telefonlarının (CDMA ağlarını kullanan cep telefonları gibi) kablosuz verileri aktarmak için kullandığı yoldur.

  Tarayıcı: Web sayfalarının görüntülenmesi için kullanılan yazılım.

  Diğer terim sözlüklerini de inceleyebilirsiniz.

  Online Teknolojik Ürünler Terimleri Sözlüğü