Eğitim Sitesi

Kalıp Nedir? Kalıp Hakkında Kısaca Bilgi

Kalıp Terimi Hakkında Bilgiler

Ağız ve Diş Sağlığı Terimi Olarak Kalıp:
Bir çalışma kalıbı çıkarmak amacıyla yumuşak malzemeden bir ya da birkaç dişin ve dişetinin bir baskısının çıkarılması. Kuron köprü, protez, ağartma tepsisi hazırlığı sırasında ve ortodontik tedavilerde kullanılır.

 

Yazma Eser (Hat-Tezhip-Ebru-Cilt-Minyatür) Terimi Olarak Kalıp:
1- Hattatlar arasında cel'î yazıların müsveddelerine verilen ad. Kalıplar çeşitli şekillerde meydana getirilirdi. Bazı hattatlar sulu mürekkeple kaba kâğıtlar üzerine yazarlar ve sonra tashih ederlerdi. Bazıları ise garip usûller denemişlerdir: Recaî Mehmed Şâkir Efendi, kalıplarını makasın, iki ucunu açarak kâğıt üzerinde yürütmek suretiyle yazmış ve makasın iki ucunun bıraktığı çizgileri kalemle çizerek istediği kalıbı elde etmiş; Şefik Bey ise Beyazıt'ta bugün Üniversitenin dış kapısı üzerindeki «Daire-i Umur-ı Askeriyye» yazısını, iki kalemi birbirine bağlayarak, bir günde yazmış. Hattat kalıbı yaptıktan sonra sıra, istenilen yere geçirilmesine gelir, bunu da mücellit yapardı. En sık kullanılanı iğneleme usûlü idi.

2- Ciltçilikte motiflerin, deriye geçirilmesi işleminde kullanılan kalıplar. Önceleri bu iş için demir ve tahta kalıp kullanılırken, sonraları deriyi bozmaması için, sertleştirilmiş deri ve özellikle deve derisi kalıplar kullanılmıştır. Tıraş edilmiş deri parçaları kabartma olacak motifin büyüklüğünde kesilir, 3 cm kalınlığında oluncaya kadar çiriş denilen özel bir kola ile üst üste yapıştırılır. Kuruyunca tahta kadar sert bir blok hâline gelir. Bu, "muşta" denilen âletle dövülerek istenilen ölçüde inceltilir. Mücellit, çizdiği deseni bunun üzerine silker ve bir hakkâka verir; hakkâk, derinin üzerindeki kabartma olacak kısımları yeterince oyarak çukurlaştırır, böylece motif kalıbı elde edilmiş olur.

 

Benzer Ağız ve Diş Sağlığı Terimleri:

Kalkulus: Rengi sarı ile kahverengi arasında değişen, oral hijyenin yetersiz ya da uygunsuz olması durumunda dişler üzer Devamını Oku

Bağışıklık: Belirli bir mikroorganizmaya karşı vücudun direncidir. Aktif ve pasif olmak üzere iki tip bağışıklık (immünite Devamını Oku

Pulpitis: Pulpun iltihaplanması; diş ağrısının önemli bir nedeni. Devamını Oku

Fissur: Azı dişlerinin yüzeyinde bulunan girinti ve çıkıntılar. Devamını Oku

Tmj: Temporomandibular eklem; alt çenenin kafa kaidesıyle birleştiği nokta. Devamını Oku

Yirmi Yaş Dişleri: Genellikle 18-25 yaşları arasındayken çıkan üçüncü molar diş. Devamını Oku

Kök: Dişi çeneye bağlayan diş yapısı. Devamını Oku

EEG: Elektroansefalografi kelimesi için kullanılan kısaltma. Devamını Oku

Diğer terim sözlüklerini de inceleyebilirsiniz.

Mutfak - Yemek Terimleri Sözlüğü

İnkılâp Tarihi ve Atatürkçülük Terimleri Sözlüğü

Sağlık-Tıp Terimleri Sözlüğü

Sunuculuk-Televizyonculuk Terimleri Sözlüğü

Perdecilik Terimleri Sözlüğü

Üniversite Terimleri Sözlüğü

Elektrik Terimleri Sözlüğü

Arkeoloji Terimleri Sözlüğü

Kur’an-ı Kerim Terimleri Sözlüğü

TERİMLER SÖZLÜĞÜ ANA SAYFA

Online Ağız ve Diş Sağlığı Terimleri Sözlüğü